“facebook
Autor: adminessik123
1. januára 1970
Zdieľaj

5ive betón ako dizajn

Betón sa už nepoužíva len ako stavebný materiál, ale už dlhšie aj v doplnkoch do domácnosti alebo ako šperk, viac nám o tom priblíži značka 5ive.

 

Skúste sa nám v krátkosti predstaviť, kto všetko je za značkou 5ive?

Značku pôvodne ako 5ive laboratory sme založili spolu s priateľkou, teda ja Jaroslav Chorvát a Kristína Hodová. Myšlienka založiť značku vznikla v roku 2016 a od roku 2017 sme začali testovať, vyvíjať a následne v lete 2017 aj predávať prvé výrobky. Hlavným produktom mali byť betónové hodiny, ktoré to celé odštartovali. Chceli sme vytvoriť minimalistické hodiny so skutočným vzhľadom surového betónu. Vývoj hodín trval dlhšie ako akékoľvek iné produkty, preto hodiny neboli prvým predajným dielom a hlavne nechceme niečo predávať pokiaľ nie sme si istý svojím konečným vzhľadom.

 

Prečo ste sa rozhodli vyrábať produkty z betónu?

Ja som stavbár, študoval som na strednej stavebnej škole, následne na vysokej škole stavebnej. Betón mi bol blízky už od strednej školy a fascinoval ma tak svojím vzhľadom ako aj možnosťami. Po skončení školy sme si postavili dom, kde prevláda betón. Máme lomenicové betónové schodisko, ktoré je dominantou a interiér je doplnený o betónové omietky. Vtedy sme začali hľadať interiérové doplnky z betónu a hlavným doplnkom mali byť práve betónové hodiny. Vtedy nikto nespĺňal moju požiadavku čistých a zároveň výrazných hodín. Toto bol štart, kedy sme začali skúšať, tvoriť a realizovať. Prišli prvé diela z betónu, ktoré zaznamenali úspech a po roku od založenia prišli aj hodiny v podobe akej sú dnes (s minimálnymi úpravami)

 

Mal už niekto z Vás pred 5ive skúsenosti s podnikaním? Ako vnímate podnikateľské prostredie na Slovensku?

S podnikaním sme s priateľkou nemali priame skúsenosti, teda do tej doby sme sami nevlastnili žiadnu firmu. Boli sme však manažérmi v reštauráciách a nejaké tie skúsenosti sa na nás nalepili a vedeli sme do čoho ideme a že nikto nám nebude hádzať pečené holuby.

 

Prečo 5ive znamená to niečo?

5ive neznamená nič. Jednoducho ma to napadlo, prišlo logo a nejak sa nám to dostalo do srdca. Mohol by som povedať že náš betón tvorí päť zložiek, aj keď to tak je, 5ive je len Five. Pôvodne to bolo 5ive laboratory, teraz je to už iba 5ive concrete, pretože všetko sme sústredili len na betón.

 

Môžete nám priblížiť proces vzniku a výroby jedného z vašich produktov?

Každý náš produkt vzniká v mojej hlave. Teda počiatok je myšlienka, potom príde nákres a následne premyslenie realizácie. Realizácia produktu je najdôležitejšia časť a trvá najdlhšie. Častokrát sa učíme pracovať s novým materiálom formy, novou betónovou zmesou, alebo novým postupom. Každý produkt si vyžaduje vlastný postup, vlastnú formu, vlastnú betónovú zmes. Iná zmes je pre šperky, iná pre kvetináče, iná pre hodiny atď.

 

Ako by ste zhodnotili teraz značku 5ive? Je nutné ešte dotovať značku alebo je komplet sebestačná?

My sme v štádiu kedy stále sú náklady na vývoj veľmi vysoké. Investujeme do vybavenia, strojov, vývoja, balenia, reklamy. Investujeme však už z toho čo zarobíme pri predaji našich produktov.

 

Na trhu nájdeme viacero podobných produktov, ako vnímate copyright?

Copyright vždy bol a vždy bude. Keď vás niekto kopíruje, je to známka že to robíte dobre. Je však jedna pravda, keď dvaja robia jednu vec, nikdy to nie je to isté. Obzvlášť to platí pri handmade tvorbe. Zanedbáte maličkosť a už je to úplne iné. Aj nás obviňovali z kopírovania, stále sme však išli svoje. Keď niekto robí šperky z betónu, znamená to ,že už nikto ich nesmie robiť? Máme svoje návrhy, svoje formy, svoje postupy. Aj vďaka tomu sme teraz trochu navrchu a napredujeme rýchlejšie ako sme čakali. A keď zákazníkom ukážete že tvoríte kvalitu, oni to ocenia a celé úsilie sa vám postupne vráti.

 

Kam chcete 5ive posunúť, prípadne čo chcete dosiahnuť, Váš cieľ?

Moja vízia značky 5ive je zachovať v nej ručnú malo výrobu, nerád by som to dohnal do veľkovýroby a chcem zachovať kvalitu malovýroby.

 

Kde všade môžeme nájsť Vaše produkty, kam všade ich odosielate? Máte aj svoju vlastnú kamennú predajňu?

Začínali sme ako každá iná značka. Prvé diela sme predávali cez internet, potom prišli trhy a s trhmi sa objavili ponuky od obchodov. Dnes sa naše produkty nachádzajú v obchodoch na Slovensku a v Českej republike. Aktuálne sme v Bratislave, Trnave, Brne, Uherskom Hradišti, Olomouci, Tábore. Stále prichádzajú nové ponuky a nové obchody, sme však v štádiu kedy už nejaké nové miesta máme rozpracované, nestíhame však plniť všetky požiadavky, preto to rozširovanie bude už pomalšie. Na obchodoch tohto druhu je však super že je to prezentačné miesto našich produktov a nemusíme otvárať showroom v každom meste, čo by sa finančne nedalo zvládnuť.

Máme aj vlastnú predajňu v Bratislave a tá nám zaberá najviac času. Máme v nej naše produkty ale aj ďalších 160 značiek zo Slovenka a z Čiech. Náš obchod teda je ako trh pod jednou strechou.

 

A čo zahraničie láka Vás / prípadne už zasielate aj tam?

Samozrejme posielame aj do zahraničia. Takéto objednávky prichádzajú hlavne po veľkých predajných akciách v Bratislave a Prahe, kde chodí veľké množstvo ľudí zo zahraničia s veľkým záujmom pre dizajn. Aj to je super na trhoch, že vám to urobí reklamu, za ktorú by ste inak zaplatili obrovské peniaze.

 

Môžeme sa tešiť na nové veci v priebehu tohto roku?

Stále mám v hlave desiatky nových nápadov, nových postupov. Určite aj tento rok prinesieme niečo nové, aj keď sa to trochu spomalilo, aj napriek tomu sa snažíme tvoriť nové veci.

 

Ďakujeme za inšpiratívny rozhovor a priblíženie využitia betónu.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ