“facebook
Autor: Matúš Červenka
17. mája 2024
Zdieľaj

6 najdôležitejších faktov o vôňach a parfumoch, ktoré musíte vedieť

Prečo sa toaletná voda nazýva toaletná voda a kolínska voda kolínska? Kde namiešali prvý parfum a kedy sa túžba voňať rozšírila medzi „obyčajný ľud”? Prečítajte si najväčšie zaujímavosti zo sveta parfumov a zistite, ktoré prírodné vône sú zo všetkých najvzácnejšie.

1) Toaletná voda nemá nič spoločné s toaletou

Možno ste presne nevedeli prečo, ale možno ste mali dojem, že toaletná voda nejako súvisí s toaletou. No nie je to tak. Označenie toaletná voda pochádza z francúzskeho slova toile, čo v preklade znamená tkanina. Dôvod je jednoduchý.

Napoleonova sestra Pauline milovala všetky vône, dámske aj pánske parfumy, takže keď v roku 1807 získala „vládu” nad parfumériou Lubin, nechala namiešať „slabší” rad vôní určených len na záclony, posteľnú bielizeň, koberce a čalúnenie – teda na látky. Označenie pre vône s nižšou koncentráciou vonných látok (ako parfum) tak bolo na svete!

2) Kolínska dostala svoj názov vďaka Maďarskej vode

Tu to možno bude s tými zemepisnými názvami trošku komplikovanejšie, ale nebyť uhorskej a chorvátskej kráľovnej Alžbety Poľskej, tak by sa možno vôňa s najnižšou koncentráciou vonných látok nikdy nevolala kolínska. Starnúca Alžbeta totiž v druhej polovici 14. storočia hľadala spôsob, ako si zachovať príťažlivosť, a prišla na to, že s vnímaním krásy úzko súvisí aj vôňa.

Preto si nechala vyrobiť prvý „moderný” parfum z rozmarínu macerovaného vo víne. Neskôr ho vyladila na zmes rozmarínu, tymianu, levandule, mäty, šalvie, majoránu, cistu, pomarančového kvetu, bergamotu a jazmínu macerovanej v brandy. Jej parfum dostal názov Maďarská voda, čím sa zaviedol zvyk, že všetky vône v nasledujúcich storočiach sa pomenovávali podľa miesta svojho pôvodu. A to až do vzniku prvej priemyselne vyrábanej voňavky v Kolíne nad Rýnom.

Flakón na parfém

Zdroj: Pixabay

3) Chanel No. 5 – jediné „pyžamo” Marilyn Monroe

Po tom, čo Dmitrij Romanov v roku 1921 zoznámil Coco Channel so slávnym parfumérom Ernestom Beauxom, vznikla v Monte Carle intenzívna vôňa, ktorá sa stala hitom na ďalších sto rokov – Chanel No. 5.

Ani svojimi tónmi, ani zložením nebola „Päťka” výnimočná. Jej čaro spočívalo v „influencer marketingu”, ktorý Coco ako jedna z prvých dokonale pochopila. Do úlohy ambasádoriek preto obsadzovala len najobdivovanejšie ženy svojej doby – krásne, vplyvné, emancipované a bohaté. Také ako Marilyn Monroe, ktorá raz slávne vyhlásila, že jediné, čo nosí na noc, je kvapka Chanel No. 5, a miliónom mužov na celom svete tým nedala spávať.

4) Nie je ambra ako ambra

Pomenovanie ambrový parfum je pomerne známe, ale nie každý asi vie, čo presne označuje. Navyše môže ísť o dve rôzne veci – obe sú mimoriadne vzácne a nepredstaviteľne voňavé.

Ambra v preklade znamená jantár a ide o milióny rokov starú skamenenú živicu z borovíc, ktorá nádherne drevito vonia. Problém je, že sa z nej nedá extrahovať vonná esencia, preto výrobcovia používajú v parfumoch zmesi ingrediencií, ako ambrovú vôňu v parfume prirodzene dotvárajú.

Ambra je teda buď vonný tón pripomínajúci vôňu jantáru z prastarých borovíc. Tiež vzniká v tráviacom trakte vorvaňa obrovského a vylučuje sa spolu s jeho trusom. Takzvaná ambra šedá, známa ako „morské zlato”, sa však v parfumérstve používa len zriedkavo – na dosiahnutie slanej až tabakovej vône. Je totiž veľmi vzácna a dá sa nahradiť syntetickými vonnými látkami.

5) Liek na zapáchajúce ruky

V dávnej histórii sa parfumom pripisovala magická moc. V starovekej Mezopotámii, Egypte a Grécku sa „vône” používali najmä na ochranu duše pred zlými silami alebo na rôzne náboženské rituály. Neskôr ich používali len panovníci, šľachtici a príslušníci bohatších vrstiev, ktorí si ich mohli dovoliť.

Parfumy sa vo veľkom rozšírili až v 17. storočí, keď sa do módy dostali kožené rukavice z nedokonale spracovanej kože, ktorých pach bolo treba niečím zakryť. Tak sa parfumy sa dostali k všetkým vrstvám. Šlo teda skôr o praktické ako estetické dôvody.

6) Prvý parfum? Už v Mezopotámii

V škole nás síce učili, že najväčším klenotom starovekej Mezopotámie bol Epos o Gilgamešovi, ale pre niektorých z nás to bol určite prvý parfum. Zo zmesi starostlivo vybraných esenciálnych olejov, aromatických živíc (kadidlo a myrha) a ďalších prírodných zložiek z kvetov a rastlín. Ako sú levanduľa, vavrín, šalvia a koriander, sa kráľovná Semiramis – patrónka prvého známeho parfumu v histórii – navoňala už 2 000 rokov pred naším letopočtom.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ