“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

a la Magdaléna alebo z Kyjeva do Bratislavy

Magdaléna Sosňaková nám dnes priblíži príbeh svojej značky a la Magdaléna, ktorý sa začal písať v Kyjeve.

 

Priblížte nám kto ste, čo ste robila pred založením vlastnej značky a ako to začalo?

Volám sa Magdaléna Sosňaková a som z Bratislavy. Vyštudovala som na UK v Bratislave francúzsky jazyk a literatúru, postgraduálne štúdium European studies a po skončení školy som pracovala pre spoločnosť ako projektový manager pri výstavbe závodu peugeot-citroen, ktorý v tom čase začali stavať v Trnave. Mala som na starosti priamu komunikáciu s vedením z Francúzska, všetky zmluvy a tak som zažila výstavbu automobilky od prvotného kameňa až po finálne spustenie výroby. Bola to najväčšia škola života.:) Po tomto projekte som potrebovala zmeniť prostredie, odisť z biznisu do niečoho kreatívnejšieho a tak som začala pracovať pre Orange na vip eventoch, kde som mala na starosti organizáciu všetkých veľkých podujatí od letných festivalov, po ples v opere… v tom čase dostal manžel ponuku odisť pracovne do Kyjeva, malo to byt na par mesiacov, je to už 12 rokov.:) 

 

Prečo práve odevný dizajn a prečo Kyjev?

Aby som sa mohla realizovať v cudzine po skončení materskej dovolenky, vyštudovala som v Kyjeve ruštinu na univerzite Tarasa Ševčenka. Hľadala som ako sa ďalej uplatniť, keďže svojej pôvodnej práci som sa tam venovať nemohla. Natrafila som na módnu akadémiu, ktorú založil Andre Tan – je to najznámejší ukrajinsky módny návrhár, ktorého tvorba ďaleko presiahla hranice Ukrajiny a je uznávaný aj vo svete. Tvorí módu najvyššieho levelu a pod týmito prísnymi kritériami vedie aj svoju módnu akadémiu. U neho som sa naučila navrhovať a šiť nie bežným spôsobom, ale v detailoch, ktoré zodpovedajú najvyššej móde svetových prehliadkových mol.

 

Nelákalo Vás ísť skôr do Paríža alebo iných západných miest módy?

Kým som nezačala študovať na danej módnej akadémii, nemala som žiadne skúsenosti s návrhárstvom, ani šitím. Nikdy som neuvažovala ísť študovať tento smer, keďže som si myslela, že ja nemám žiadne schopnosti pre ručnú prácu. Napriek tomu ma ako ženu samozrejme móda vždy zaujímala, preto som zo začiatku toto štúdium brala ako pokus, ktorému som ani sama moc neverila… Keď som skončila prvú časť štúdia – fashion dizajn a mala som na papieroch vytvorené všetky tie krásne modely, ktoré som si navrhla, rozhodla som sa, že musím vedieť ich aj ušiť! Pokračovalo teda štúdium konštrukcie odevov až po samotne ich ušitie. Spočiatku to bolo náročne, ale keď som nakoniec ušila svoju prvú sukňu, pochopila som, že toto je láska na cely život! Ta sukňa vznikla pred 6 rokmi a dodnes ju milujem.:) tak som postupne šila ďalšie a ďalšie modely, spočiatku pre seba, pre dcéru, postupne chceli aj kamošky a ja som začala uvažovať nad svojou vlastnou módnou značkou.

 

Pred založením svojej značky ste mala skúsenosti s podnikaním?

Založenie značky nebolo vôbec jednoduché, nakoľko som dovtedy nemal žiadne skúsenosti s podnikaním, nevedela som ako založiť web, e-shop, čo všetko to obnáša, koľko "papierovačiek" treba vybaviť, denne som nachádzala nove prekážky, ktoré som mala pocit že neviem vyriešiť a niekoľkokrát som to chcela vzdať. ale nevzdala.:)

 

Spomeniete si na začiatok, prekvapilo Vás niečo, prípadne prvý zákazník?

Začiatky podnikania teda vôbec nie sú jednoduché a keď už som konečne spustila oficiálne predaj, zistila som, že ak nechcem vraziť veľké peniaze do reklamy, nie je jednoduché dostáť sa do povedomia ľudí, aby spoznali moju značku a dôverovali môjmu e-shopu. Navyše som všetko riešila na diaľku z Kyjeva a tak som nikdy nemala možnosť priameho osobného kontaktu so zákazníkom. Ja tvorím v Kyjeve, ale predávam svoje modely iba na Slovensku cez svoj e-shop.

 

Môžete nám trocha priblížiť ako vzniká jeden z Vašich modelov? Od výberu látky, návrhu strihu, výber farieb a podobne?

Všetky modely sama vymyslím, navrhujem, tvorím strih, osobne kupujem latky aj šijem. Každý model tvorím podľa toho, čo by som sama chcela nosiť. Vždy prvý kus, ktorý ušijem, najprv sama nosím nejaké obdobie, aby som zistila, či to sedí dokonale, či sa v tom dobre cítim, keď treba, tak to 10x prerobím, kým je to pre mňa dokonale. potom tento model "rozmnožím" na niekoľko kusov v niekoľkých veľkostiach, aby sa mohol stáť súčasťou kolekcie. Latky si vyberám vždy osobne, nikdy ich neobjednávam cez internet, lebo ich musím cítiť v rukách. aj "obyčajná" bavlna ma veľa verzii a nie každá je prijemná, respektíve vhodná pre daný model. Vyberám si prírodne materiály, cela letná kolekcia je ušitá iba z bavlny a lanu. Keď pripravím celu kolekciu (vždy sú dve – letná a zimná), prenesiem všetok tovar z Kyjeva do Bratislavy a až potom ich začnem predávať cez e-shop. rozosielanie balíkov v Bratislave má na starosti moja mama, bez ktorej by môj e-shop nemohol fungovať. Ponukám iba modely z kolekcie a nerobím individuálne upraví ani zákazkové šitie, nakoľko to v mojom prípade nie je možne… 

 

Je niečo na a la Magdalena charakteristické podľa čo ho Vás ľudia spoznajú?

Moja značka je charakteristická mojim rukopisom, ktorý moje zákazníčky už spoznávajú a vedia, že to je moje typické, ale ťažko to mne opísať… . Ide to spontánne, do každého modelu dávam iba samú seba. Chcem aby bol každý model pohodlný, aby sa dali každé šaty nosiť s elegantnými topánkami a sakom aj do kancelárie, naopak s teniskami a rifľovou bundou večer von do mesta. Rada by som, aby v každých šatách bol kúsok módneho trendu, ale aby zároveň prevažovala nadčasovosť, pretože mojou filozofiou súvisiacou so slow fashion je práve to, aby daný model robil žene radosť niekoľko sezón.

 

Kam chcete  Vašu značku posunúť, a čo je cieľom?

Moju značku by som chcela posunúť bližšie k ľuďom, mojim potenciálnym zákazníčkam, čo nie je jednoduché bez veľkého marketingového rozpočtu. Aj vďaka projektom ako je ten váš sa mi to darí pomaličky krok po kroku… a som vďačná za takúto možnosť.

 

Máte svoj ateliér prípadne kamennú predajňu, kde si vedia ľudia kúpiť Vaše modely?

Kamennú predajňu nemám, predávam len cez e-shop, ak je však zákazníčka z Bratislavy a chce niektorý model vidieť osobne, tak moja ochotná mama sa s ňou niekde stretne a odovzdá jej to osobne. Ateliér nemám, tvorím všetko doma v byte v Kyjeve.

 

Kto všetko si kupuje Vašu tvorbu? Zasielate ju aj do zahraničia?

Oblečenie, ktoré tvorím sú určené pre ženy, ktorým záleží na kvalite materiálu, pohodlnom strihu a podpore slovenskej tvorby. Chcú byť jedinečné a cítiť sa pohodlne. Na Slovensku sa trend slow fashion a lokálnej tvorby rozvíja veľmi pomaly, ale napriek tomu je už veľa žien, ktoré uprednostnia lokálnu módu pred reťazcami. K tomuto však treba dozrieť, preto je veková skupina mojich zákazníčok 35+. Keď raz niečo odo mňa kúpia, väčšina z nich sa pravidelne ku mne vracia a píšu mi toľko krásnych pochvalných sprav, že to je práve to, čo je mojou motiváciou pre ďalšiu tvorbu. 

 

Prinesie rok 2020 pre Vás a pre značku niečo nové na čo sa môžeme tešiť?

Každý rok prinášam 2 nove kolekcie s novými modelmi, ktoré sú často aj pre mňa samu prekvapením, pretože pri tvorbe jednotlivých modelov niekedy toľkokrát zmením strih aj latku, až z toho vznikne niečo úplne iné, no určite o to lepšie! 🙂 Momentálne pripravujem zimnú kolekciu, ktorá bude v predaji od septembra, tak sa je na čo tešiť.

 

Ďakujem za rozhovor a budeme Vás sledovať čo prinesú ďalšie kolekcie.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ