“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Ako naviazať v štylizácii na 60. roky? Radíme

Jedným z neustálych módnych trendov je ten, ktorý je celý o neustálej zmene. Nie vždy však ide o inovatívne zmeny, ktoré vnášajú do štýlu oblečenia novú kvalitu. Trendom je aj návrat k retro prvkom z minulého storočia. V poslednej dobe je zvýšený záujem o doplnky či oblečenie, ktoré boli obľúbené v 60. rokoch. Akým spôsobom nadviazať na trendy z tohto obdobia?

 

Ktoré šatníkové kúsky sa stanú skutočným hitom, a ktoré v kombinácii s modernými doplnkami nebudú vyzerať príliš dobre? Poradíme Vám, ako zostaviť tie najlepšie štylizácie v retro štýle.

Čo charakterizovalo štylizácie zo šesťdesiatych rokov?

nNajcharakteristickejšie pre štýl, ktorý prevládal v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, boli šťavnaté farby. Bola to doba „kvetinových detí“ – štylizácie pozostávali z odevov v sýtych farbách, často prevládali neprehliadnuteľné kombinácie odtieňov. Ďalším charakteristickým znakom boli široké sukne a šaty s dĺžkou do polovice lýtok. Najčastejšie sa k nim nosili lodičky na stĺpiku v rovnako sýtom odtieni ako zvyšok štylizácie. Šesťdesiate roky boli tiež obdobím, kedy boli opäť v móde rovné sukne nad kolená – často kombinované s vypasovaným sakom. Pekné, geometrické a farebné vzory spôsobili, že sa každá žena cítila ako skutočné „kvetinové dieťa“. Navyše, dámske lodičky na stĺpiku boli univerzálnou obuvou, ktorú bolo možné kombinovať prakticky s akýmkoľvek druhom odevu. Boli rozhodne pohodlnejšie ako topánky na vysokom podpätku a čo je nemenej dôležité, ladili s geometrickými vzormi na zvyšku outfitu. Pokiaľ ide o doplnky, presadzovala sa móda veľkých slnečných okuliarov a nezvyčajných pokrývok hlavy: klobúky aj šatky. Koncom dekády sa začali objavovať vlajkové hippie nohavice, teda zvony. 

Ako skombinovať modernú štylizáciu s prvkami trendov zo šesťdesiatych rokov?

nMomentálne sa meniaci trend v móde nepredpokladá, že sa všetky prvky zo 60. rokov vrátia do priazne a my tieto štylizácie jednoducho skopírujeme. Aktuálne ide o šikovné kombinovanie moderného oblečenia aj retro doplnkov. V modernom štýle sa samozrejme dajú použiť minisukne alebo sýte farby, samozrejme ako jeden z prvkov. Skvelým prvkom retro štylizácie môžu byť aj doplnky ako lodičky na stĺpiku alebo veľké slnečné okuliare. Pri používaní takýchto akcentov by ste mali byť umiernení, aby ste to neprehnali a nepremenili vaše oblečenie na grotesknú spleť štýlov. 

Retro trendy v obliekaní – kde nájsť to správne oblečenie a doplnky?

nObchodné reťazce s oblečením sa navzájom predbiehajú v odkazovaní na najnovšie trendy oblečenia. Nie vždy tam však treba kupovať oblečenie v retro štýle. Niekedy stačí poprosiť mamu alebo aj babku, a ona v zákutiach nájde svoje oblečenie z tých čias. Bude to príležitosť nielen získať autentické retro prvky, ale aj porozprávať sa s blízkymi a zaspomínať si na časy minulé.

 

Článok je sponzorovaný

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ