“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Ako raz a navždy zatočiť s plastovými obalmi

v starovekom Egypte používali včelí vosk na balzamovanie,  mumifikáciu, zvitky papyrusu, dokonca do nich balili rôzny tovar či potraviny.

Aj v 19. storočí ich ľudia používali na skladovanie potravín.

 

A o pár stovák rokov neskôr?

 

V roku 2008, žena menom Toni Desrosiers, vymyslela voskové obrúsky do podoby, ako ich poznáme dnes. Nechcela používať plastové obaly, fólie a zároveň docieliť, aby boli potraviny stále čerstvé. Toni skúmala, ako v minulosti skladovali potraviny naši predkovia a rozhodla sa vytvoriť produkt, ktorý bude moderný a samozrejme z prírodných zdrojov.

 

Tento koncept a samotná myšlienka sa zapáčila slovenskému páru Barbore a Ivanovi, ktorých príbeh sa začal v roku 2019 v kuchyni Barborkinej sestry. Na stole mala položené voskové obrúsky a vysvetlila im, ako fungujú. Hneď ako Barbora prišla domov, objednala suroviny na výrobu. Spravila pár kusov pre seba a rodinu. Tak sa im to zapáčilo, že netrvalo dlho a prišla myšlienka vyrábať voskové obrúsky pre všetkých.

Zdroj: BajaBee

 

 

Čo sú voskové obrúsky od BajaBee?

 

BajaBee sú ručne vyrobené obrúsky z vosku.  Ide o správny pomer živice, jojobového oleja a včelieho vosku. Vďaka tomu sú obrúsky dokonale ohybné a priľnavé. Taktiež navrhli „protiobchytkávací“ obal, takže sa nestane, že by sa ne niečo prilepilo alebo ich v obchode ocapkal. Sú vyrobené z recyklovaného papiera a obrúsky zapúšťajú do 100 % bavlny.

 

Najväčšie výhody BajaBee obrúskov

 

  n

 1. Sú ekologické
 2. n

 3. Udržujú potraviny čerstvé
 4. n

 5. Majú certifikát od asociácie OEKO-TEX
 6. n

 7. Dajú sa použiť opakovane
 8. n

 9. A sú kompostovateľné

 

Je tak jednoduché ich použiť, že to zvládnu aj deti. Povrch je vode odolný vďaka včeliemu vosku, taktiež antibakteriálny, priedušný. Držia tvar, tvrdosť a prirodzenú lepivosť za pomoci prírodnej živice.

Jojobový olej zabezpečuje flexibilnosť. Žiadny iný olej nie, pretože je stabilný proti oxidácií a zatuchnutiu.

Zdroj: BajaBee

 

Obrúsky BajaBee viete krásne zložiť a nezaberajú veľa miesta v taškách detí, kuchyni, chladničke ako napríklad plastové krabičky. Taktiež sú veľmi cool. Majú úžasný dizajn a viete si ich dať vyrobiť aj na mieru.

 

Tieto voskové obaly sú umývateľné, čiže vám vydržia roky a nemusíte ich vyhadzovať po každom použití, ako je to u bežných obalov.

 

Na aké potraviny je BajaBee ideálny?

 

  n

 1. Pečivo
 2. n

 3. Syry
 4. n

 5. Drobné plody
 6. n

 7. Ovocie a zelenina
 8. n

 9. Desiata

 

 

Samozrejme stáva sa, ako každému, že zabudneme v batohu našu desiatu a naše jedlo splesnivie. Je to normálna vec. Obrúsok prosto hodíte do kompostu pre červíky, alebo ho môžete zachrániť. Všetky vychytávky, tipy a triky ako na to alebo ako ho skladovať, umývať, nájdete na stránke Bajabee.

 

Bajabee taktiež prispieva na stravu a liečbu pre útulky. Môžete taktiež prispieť zakúpením si ich produktov a jednoduchým zaokrúhlením sumy objednávky nahor. Ktorým útulkom pomohli a koľko peňazí darovali si tiež viete pozrieť na ich stránke.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ