“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Ako využiť fotovoltaiku a solárnu energiu na Slovensku čo najefektívnejšie?

Slnečná energia je jednou z najdostupnejších a najčistejších foriem obnoviteľnej energie, ktorú môžeme dnes zo slnka získať.

 

Jej využívanie nemá prakticky žiadny negatívny dopad na životné prostredie a dnes už existuje mnoho princípov premeny slnečnej energie na inú formu energie, ktorú môžete využiť podľa potreby aj vo vašej domácnosti. Solárna energia je čoraz dostupnejšia a prináša okrem šetrenia nákladov aj ďalšie výhody. 

 

Solárna energia na celom svete prechádza prudkým rozvojom. Ak aj vy zvažujete jej využitie pre vlastnú potrebu, tu je niekoľko užitočných informácií pre vás. 

Ako fungujú solárne elektrické systémy

nSolárne články sú vyrobené z polovodičových materiálov, ktoré absorbujú slnečné žiarenie a premieňajú slnečné žiarenie (teplo) na elektrinu. Jeden solárny článok produkuje len malé množstvo energie, preto je zložený z niekoľkých článkov. Tie tvoria panely a moduly, ktoré sú potom schopné generovať dostatočnú energiu. Solárne panely pre domáce použitie môžu byť tiež pripojené k existujúcemu elektrickému rozvodu (on-grid) alebo môžu stáť samostatne (off-grid).

Ako získať solárnu energiu pre energeticky efektívnejší domov

nMalý solárny elektrický, teda fotovoltaický alebo FV systém môže byť spoľahlivým a neznečisťujúcim výrobcom elektriny pre váš domov alebo kanceláriu. FV systémy využívajú na výrobu elektriny priame slnečné svetlo a čím viac priamej slnečnej energie sa dostane do FV systému, tým viac energie vyrobí. Preto, hoci tieto systémy môžu fungovať kdekoľvek, najefektívnejšie fungujú v oblastiach, orientovaných na juhozápad. Ak si nemôžete dovoliť investovať do solárneho elektrického systému, ešte vždy je tu možnosť získať dotáciu na solárnu energiu pre domácnosti. Alebo sa rozhodnúť pre iné spôsoby využitia solárnej energie, ktoré vám taktiež pomôžu ušetriť peniaze aj energiu.

Zdroj: Pixabay

Výhody slnečnej energie

nPrečo by ste si mali vybrať solárnu energiu? Pretože je:

Udržateľná
nV dnešnej dobe sa najdôležitejším faktorom stáva udržateľnosť. Pre mnohé krajiny je udržateľnosť a dopad na životné prostredie dôležitým prostriedkom k obmedzovaniu závislosti na fosílnych palivách. Solárne panely neprodukujú žiadne škodlivé emisie a aj to je jeden z dôvodov, prečo sa mnoho majiteľov rozhodlo pre prechod na tento zdroj energie.

Nenáročná na údržbu
nPri správnej inštalácii si solárne panely pre váš dom nevyžadujú veľa údržby. V podstate sa treba len uistiť, že sú čisté, aby slnečné svetlo preniklo do každej časti panelu.

Šetrná k vašej peňaženke
nCena energií z tradičných zdrojov každý rok stúpa a aj to je dôvod, prečo veľa ľudí prechádza na obnoviteľné zdroje. Prechod na obnoviteľné zdroje a počiatočné náklady môžu byť vysoké, ale podľa odborníkov solárna energia v konečnom dôsledku ušetrí 30-40 % ročných nákladov. Vyprodukovaná energia sa okrem toho môže skladovať v batérii a predávať späť do siete alebo využiť vtedy, keď je potrebná.

Dostupná pre každého
nIntenzita slnečného žiarenia dopadajúceho na zem sa mení a závisí od geografickej šírky aj konkrétneho územia. Vo všeobecnosti platí, že čím bližšie k rovníku, tým viac slnka. A hoci niektoré územia sú lepšie predurčené pre využívanie energie zo slnka ako iné, slnečnú energiu možno využiť prakticky všade. A je zadarmo pre každého.

Bez hluku
nSolárne systémy neobsahujú žiadne časti, ktoré sa pohybujú, a teda by vydávali rušivý zvuk. Fotovoltaické zariadenia sú bezhlučné a v tomto majú výhodu napríklad aj pred veternými turbínami.

Ekologická
nSolárne elektrárne a solárne panely na domáce použitie neprodukujú žiadne emisie a vo všeobecnosti nemajú ani žiadne iné nepriaznivé účinky na životné prostredie.

Cenovo dostupnejšia
nSo zvyšujúcim sa dopytom ceny solárnych modulov stále klesajú. Vláda dokonca poskytuje rôzne úľavy a dotácie pre domácnosti aj firmy, ktoré si chcú inštalovať zdroje tejto obnoviteľnej energie. Okrem toho, pokroky v technológii používanej na výrobu solárnej energie umožňujú majiteľom domov vrátiť ich počiatočné investície oveľa rýchlejšie.

Investícia do budúcnosti
nPočiatočné náklady na energetický prechod môžu byť vysoké, najmä ak ide o kvalitné riešenie. Ide však o skutočne dlhodobú investíciu, ktorá navyše garantuje aj zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti a je lákavým faktorom aj pre potenciálnych kupcov nehnuteľností. Systémy na solárnu energiu sú často odolnejšie než tradičné strešné materiály, čo znamená, že odolajú aj náročným podmienkam počasia a väčšina výrobcov poskytuje najmenej 10 ročnú záruku.

Zdroj: Pixabay

14 tipov, ako čo najefektívnejšie využiť energiu zo solárnych modulov v každodennom živote

1. Znížte spotrebu elektrickej energie
nTo, že vyrábate elektrinu prostredníctvom obnoviteľného zdroja energie, neznamená, že ňou musíte plytvať. Prvý krok k zníženiu uhlíkovej stopy ste už urobili a môžete urobiť aj niečo navyše. Ak chcete ušetriť na nákladoch za elektrinu – či už s fotovoltaikou alebo bez nej – mali by ste najskôr vylúčiť zariadenia a spotrebiče, ktoré jej spotrebujú príliš veľa. Čím je vaša celková spotreba nižšia, tým väčšiu časť z nej budete môcť pokryť solárnou energiou.

2. Používajte vysokoúčinné solárne panely
nMôžete byť v pokušení kúpiť si lacné solárne panely, pretože si myslíte, že vám to ušetrí peniaze. Avšak lacný systém solárnych panelov môže byť nízkoúčinný, čo vás môže z dlhodobého hľadiska stáť viac. Uprednostňujte vysokoúčinné solárne panely aj keď stoja možno o niečo viac. Ešte dôležitejšie je nakupovať od dôveryhodného dodávateľa.  Pri výbere produktov si dávajte pozor a vyberajte si tie certifikované, ktoré spĺňajú normy EU.

3. Nainštalujte LED namiesto bežných žiaroviek
nJedným z nákladových faktorov na energiu je osvetlenie. Zastarané žiarovky spotrebujú na svetlo veľmi veľa elektriny. Produkujú skôr teplo ako svetlo. Moderné LED diódy využívajú takmer všetku elektrinu na výrobu svetla a keďže sa toľko nezohrievajú, vydržia oveľa dlhšie.

4. Vypnite pohotovostný režim

Mnohé elektrické zariadenia (kuchynské spotrebiče, televízory, počítače, herné konzoly) spotrebúvajú elektrickú energiu aj vtedy, keď sa nepoužívajú a sú v pohotovostnom režime. Vzhľadom na počet elektrických zariadení v bežnej domácnosti sa spotreba v pohotovostnom režime môže skutočne spočítať. Z tohto dôvodu by takéto zariadenia mali byť v dobe, keď ich nepoužívate úplne vypnuté.

5. Činnosti náročné na energiu presuňte na deň
nZmeňte svoje návyky v oblasti spotreby energie! V minulosti vám možno neprekážalo nabíjať gadgety v noci alebo prať bielizeň, kým zvyšok okolia spal. Medzi najčastejšie spotrebiče s najvyššou spotrebou elektriny patrí umývačka riadu, práčka, sušička bielizne či kuchynský sporák. Keď začnete využívať slnečnú energiu, je najlepšie naplánovať si činnosti náročné na energiu počas dňa.

6. Využite solárnu energiu aj v záhrade
nVýroba elektriny prostredníctvom solárnych panelov je na vrchole počas jari a leta. Je to pochopiteľné, ak vezmeme do úvahy, koľko slnečného svitu je nám k dispozícii počas týchto ročných období. A práve v týchto mesiacoch robíte väčšinu svojej práce v záhrade. Pomôžte si využívaním solárnej energie aj v záhradke. Kosačky na trávu, osvetlenie a iné zariadenia prevádzkujte solárnou energiou. Dokonca aj záhradnú saunu je možné cez deň vykurovať prebytočnou elektrinou, aby bola večer pripravená na použitie. 

7. Prejdite na e-mobilitu
nPodobne užitočné ako solárne moduly môžu byť aj elektrické autá a vozidlá. Od elektrického invalidného vozíka starého otca až po e-bicykle a e-kolobežky pre celú rodinu. Všetky obsahujú batérie, ktoré možno pohodlne nabíjať solárnou elektrinou. Ak vozidlo používate na nákupy, krátke výlety alebo dochádzanie do práce, práve takéto časté krátke jazdy spotrebujú veľa paliva konvenčných áut. Na nabitie elektrického auta potrebujete nabíjaciu stanicu, ktorú rýchlo a pohodlne nájdete kdekoľvek na Slovensku alebo si ju môžete zadovážiť priamo do vašej garáže.

8. Domáce spotrebiče
nVzniknutú energiu možno použiť na napájanie domácich spotrebičov, ako sú televízory, ventilátory, počítače a dokonca aj ťažké stroje. Z dlhodobého hľadiska vám to môže ušetriť veľa peňazí.

9. Solárne vykurovanie
nSolárne panely môžete využiť aj ako vykurovací systém. Tepelnú energiu generovanú panelmi je možné využiť na mnohé aplikácie, ako je ohrev vody, bazénov, miestností alebo dokonca celej budovy.

Zdroj: Pixabay

Tip: Viete, ako vypočítať, koľko stojí zateplenie domu?

10. Solárne nabíjanie
nTechnologické zariadenia ako mobily, smartfóny, či notebooky sú súčasťou nášho každodenného života. Títo naši pomocníci však môžu fungovať iba dovtedy, kým sa nevybijú. Potom ich treba pripojiť k zdroju napájania. To môže byť náročnejšie, ak ste napríklad na odľahlom mieste s obmedzenou zásobou elektriny. V takýchto situáciách vám môžu prísť vhod solárne nabíjačky, ktoré využijú slnečné žiarenie, bez problémov nabijú vaše zariadenie a opäť vás spoja so svetom.

11. Solárne osvetlenie
nSolárne svietidlá sú nákladovo efektívne a nie sú odkázané na elektrické pripojenia. Nepotrebujú žiadne zložité nastavenia ani elektrické porty a môžu byť užitočné najmä vo vzdialených lokalitách so slabým pripojením k sieti.

12. Prejdite na inteligentnú domácnosť
nAk ste sa ešte nestretli s pojmom „smart home“, ide o domácnosť riadenú smart technológiou. Zariadenia v domácnosti tak môžete zapínať a vypínať pomocou smartfónu alebo hlasového príkazu, ktorý si môžete nastaviť podľa svojich preferencií. Tento typ domácej technológie vám umožní byť efektívnejší s vašou spotrebou energie.

13. Používajte zariadenia na ukladanie energie
nAk prídu tmavšie dni, skúpe na slnko, buďte pripravení využiť uloženú energiu. Práve v týchto časoch sa úložné zariadenie prejavuje ako mimoriadne praktické riešenie. S ním budete mať zdroj energie aj v dňoch, keď nemôžete čerpať slnečnú energiu priamo.

Tip: Viete, ako si vybrať vhodnú elektrocentrálu do domácnosti a ako ju použiť pri výpadku prúdu?

14. Honba za pokladom pre celú vašu rodinu
nOdporúčame vám ísť krok za krokom a skontrolovať vaše merače, aby ste zistili, aký účinok majú jednotlivé opatrenia. Nájsť zariadenia vo vašom dome, ktoré spotrebúvajú najviac elektriny, môže byť ako hľadanie pokladu. Zahrajte sa a nechajte objavovať aj vaše deti. Peniaze, ktoré ušetríte, môžete odložiť bokom a použiť ich na dlho očakávanú rodinnú dovolenku.

Na záver..

nNájsť spôsoby, ako maximalizovať účinnosť solárnej energie vo vašej domácnosti, je dosiahnuteľné a určite to stojí za to. Existujú solárne jednotky, ktoré uspokoja potreby každého majiteľa domu. Ako sa prírodné zdroje Zeme vyčerpávajú, cena ropy bude stále vyššia. Investícia do solárnej energie pre váš dom môže priniesť úspory a pomôcť životnému prostrediu. Je to jednoznačná "win-win" situácia.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ