“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Čaje spod Vysokých Tatier

Vedeli ste, že na lúkach pod Kriváňom sa pestujú rôzne druhy bylín z ktorých sa následne namiešavajú rôzne zmesi čajov.

 

Čo ste robili pred vznikom značky BioTatry?

 

Pred vznikom značky BIOTATRY H&B sme mali každý svoje povolanie rôzneho smeru. Čo nás však všetkých spájalo, aj keď sme o tom vtedy ešte nevedeli, bol vzťah k prírode. Každý z nás sa rád pohyboval v prírode, a každý z nás už vtedy mal určitý vzťah k bylinkám. Niektorý väčší ako tí druhí ???? Aj vďaka tomu sa nám darí robiť to, čo robíme, tak kvalitne. Každý z nás naše čaje sám pije. Nedopustili by sme aby sme klesli na kvalite našej produkcie alebo aby sme sa odklonili od našich zásad, ktorými sú spojenie s prírodou, nepoužívanie akejkoľvek chémie a čo najšetrnejšie zaobchádzanie s pokladmi prírody, s ktorými robíme. 

 

Povedzte nám kto stojí za Vašou značkou a ako vznikala?

 

Za značkou BIOTATRY H&B stojí investor z Anglicka, ktorý si obľúbil našu krajinu, región Liptov, okolité hory, lúky čerstvý vzduch a pokoj. Pre jeho záľubu v bylinkách sa rozhodol založiť bylinkové plantáže práve na lúkach pri obci Východná. Jeho podmienkou však bolo, že bylinky budú pestované v tej najvyššej kvalite – BIO kvalite. Dôraz musel byť kladený na kvalitu a hlavne na to, aby si každá bylinka zachovala svoje liečivé účinky. Jednoducho povedané, aby naše bylinky boli rovnaké ako keby ste si ich nazbierali sami v prírode. Postupne dal dokopy tím šikovných ľudí zo Slovenska, ktorým bola myšlienka pestovania liečivých byliniek a výroby sypaných čajov veľmi blízka a tak vznikol projekt BIOTATRY H&B. 

 

Prečo práve čaje a pod Tatrami?

 

Vďaka práve Tatrám sú naše bylinky pestované v ideálnych podmienkach. Vysoká nadmorská výška s alpínskou klímou, južné svahy, čistý vzduch, vhodná pôda, dostatok zrážok, kvalitné zdroje podzemnej vody. Všetky tieto podmienky sa spojili a tým vytvorili priaznivé podmienky pre rast byliniek a drobného ovocia. 

 

Mali ste pred týmto projektom skúsenosť s podnikaním?

 

Náš majiteľ samozrejme mal skúsenosť s podnikaním no pre náš tím to bola pomerne nová výzva. A stále je, stále sa učíme, stále tvoríme, stále sa snažíme zlepšovať a posúvať. 

 

Ako prebieha výroba samotných zmesí čajov?

 

Výroba čajov začína už pri zasadení semienka do zeme.  Starostlivosť o bylinky prebieha už počas ich rastu (okolie čistíme od buriny, zalievame ich). Po vyrastení a vykvitnutí ich šetrne, často krát ručne, zbierame, následne sušíme pri vhodných teplotách, tak aby sme bylinky nezničili. Po usušení už dochádza k miešaniu jednotlivých zmesí. Každá čajová zmes má svoju jedinečnú receptúru, ktorá vznikla u nás. 
nVytvoreniu čajovej zmesi predchádza dlhý a náročný proces vyberania vhodných byliniek, tak aby sa ich účinky dopĺňali a aby dobre chutili. Po výbere prichádza tá najnáročnejšia časť, vybrať vhodný pomer jednotlivých byliniek. Myslíme, že sa nám tento proces darí úspešne zvládať a naše čaje sú naozaj jedinečné nie len vôňou, chuťou ale aj účinkami.

 

Podľa čoho vznikali samotné názvy jednotlivých zmesí? 

 

Pri názvoch sme sa inšpirovali okolím, v ktorom bylinky pestujeme alebo jednoducho podľa pomenovania problému, s ktorým čajíky vedia pomôcť aby zákazník hneď vedel na čo je čajík určený. Ako príklad čaj Tri Studničky je pomenovaný podľa známeho miesta Tri Studničky v tatrách, ktoré je v dnešnej dobe známe ako východiskovým bodom pri túre na Kriváň. Na druhú stranu názov čaju Boľavé Hrdielko bol vytvorený pretože táto bylinná zmes vie výborne pomôcť už práve aj pri bolesti hrdla.

 

Kam chcete značku BioTatry dostať aký máte cieľ?

 

Našim cieľom je naučiť čo najviac ľudí piť čaj. Ukázať, že čaj nie je len nápoj, ktorý sa pije keď sa niekto cíti choro, ale je dobré ho piť celoročne. Hydratuje rovnako ako voda a navyše prináša ešte množstvo ďalších zdravotných výhod. Posilňuje a pomáha budovať imunitu, pomáha predchádzať ochoreniam, pomáha očisťovať organizmus. Dobre chutí a v letných mesiacoch vie aj veľmi dobre osviežiť ???? 

 

Kde vieme Vaše čaje všade nájsť?

 

Naše čaje môžete nájsť na našom Eshope, ale aj v rôznych obchodoch so zdravou výživou, BIO obchodoch, bezobalových obchodoch ale aj v sieťach predajní drogérie DM, FarmFoods. Neustále sa snažíme získavať nových obchodných partnerov, aby boli naše čaje dostupné pre čo najviac ľudí.

 

V ponuke máte aj drobné ovocie je tiež z Vašich polí, chystáte aj iné plodiny?

 

Áno, rovnako ako všetky bylinky aj všetko drobné ovocie je z našich sadov. Tento rok vysádzame nové stromčeky Arónie aby sme boli schopný pokryť dopyt po týchto skvelých bobuľkách. Plány do budúcnosti rátajú s ďalším rozširovaním aj sadov drobného ovocia, no všetko postupne. 

 

Máte záujem expandovať aj do zahraničia?

 

Tento rok sme začali s expanziou na český a poľský trh. Do budúcnosti plánujeme pokračovať aj do iných krajín no v ešte neurčenom poradí ???? . Tiež nás nájdete aj na Vašom e-shope.

 

Môžete nám povedať či chystáte na tento rok niečo nové pre Vašich zákazníkov?

 

Chystáme viaceré novinky. Či už to bude nový dizajn sklenených dóz, nové čajové balíčky a samozrejme aj nové čajové zmesi. Na bližšie informácie si však budú musieť ľudia ešte chvíľku počkať, no myslíme, že výsledok bude stáť za to.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ