Podnikateľ Jan Martin Paďouk je zakladateľom spoločnosti CannaCare. Firma sa zaoberá výskumom a výrobou prípravkov s vysokým obsahom kanabinoidov od roku 2015.
Najviac CBG a CBD. Tiež sa venujú vývoji produktov s kanabinoidmi, ktoré nie sú na trhu ešte dostupné.
Zdroj: Instagram
Celý tento príbeh sa začal písať vrodenou genetickou vadou, ktorou Jan trpí a neexistuje na ňu liek. Až keď vyskúšal liečbu pomocou konope, a tá mu priniesla úľavu, začal sa o konope zaujímať. Najskôr založil neziskovú organizáciu HARP. Tá pomáha pomocou konopných preparátov pacientom s rôznymi ochoreniami. V HARP sa zamerali na pacientov kde nezaberala konvenčná liečba ich ochorenia.Dnes je v programe neziskovky okolo 650 pacientov a dnes už vznikol podobný program aj pre zvieratá ZARP.
Keďže mesačné náklady na suroviny boli vysoké, hľadala sa cesta ako neziskovku zafinancovať. A tak založil firmu CannaCare kde sa vyrábajú kapsle, masti, oleje s CBG a CBD. Firma si všetko zabezpečuje vo vlastnej réžií od samotného pestovania v podmienkach zodpovedajúcich spracovanie vo farmaceutickej kvalite, cez extrakčné metódy až po vývoj koncových receptov, ktoré si aj sami klinicky testujú.
Produktové portfólio je široké. Nájdete u nich kvapky s obsahom CBD a CBG v rozsahu 3 – 21%. Rôzne druhy kapsúl ako napríklad CC Relax s obsahom CBD, tie slúžia na uvoľnenie a regeneráciu organizmu, zmierňujú svalové napätie a podporujú spánok. Zas naopak kapsule CC Energy s CBG zvyšujú sústredenie, fyzickú a mentálnu výkonnosť. Podporujú správnu funkciu imunitného systému, mozgu, pečene a tráviaceho traktu. A všetko to dopĺňajú krémy na dennú a nočnú regeneráciu.
Veľa ľudí si myslí, že konope je všeliek. Aj sám Paďouk tvrdí, že nie je, ale jeho účinky sú naozaj široké. CannaCare spustilo predaj doplnkov stravy minulý rok v júny, síce chceli začať skôr ale pandémia ich zbrzdila od tej doby sa predalo viac ako 10 tisíc produktov. Toto číslo naznačuje naozaj raketový nástup na trh.
Zdroj: Instagram
Teraz by sa chceli v CannaCare sústrediť aj na rozšírenie do iných internetových predajní a postupne aj do lekární. Tým, že je dopyt po týchto produktoch aktuálne vo svete enormný je potrebné navýšiť aj kapacitu výroby, lebo Česká republika sa tiež bude viesť na tejto vlne. S tým príde určite aj konkurencia, ktorú už je teraz vidno. Paďouk hovorí, že nemá strach z konkurencie, lebo väčšina z nej len kupuje hotový výrobok a dáva si na neho vlastný brand.
A čo výskum?
CannaCare spolupracuje so špičkovými vedcami z Čiech. S 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy spolupracujú na testovaní látok na tkaninových kultúrach a modelových organizmov, ide o ukázanie funkčnosti jednotlivých odrôd na konkrétnu nemoc. Tiež spolupracujú na viacerých projektoch s Fakultou nemocnice u sv. Anny v Brne, s Vysokou školou chemicko – technologickou v Prahe a s Biotechnologickým a biomedicínskym centrom.
Zdroj: Instagram
Tým že sa spoločnosť venuje výrobe doplnkov stravy a aj výskumu, potrebuje aj dve odlišné konope. Pre výrobu používajú technické konope pestované na poli, ktoré sú pestované na ekologických farmách, ale aj tak si robí firma vlastné chemické analýzy vzoriek. Hlavne sa zisťuje obsah terapeutických látok a zároveň či neobsahujú kontaminanty. Pre výskumné účely sa konope pestuje v riadených laboratóriách. V týchto podmienkach sa reguluje teplota, vlhkosť, obsah oxidu uhličitého vo vzduchu a vlnovou dĺžkou svetla.
Okrem rozšírenia výroby a automatizácie laboratórneho pestovania konope chystá CannaCare do budúcna nové produktové rady. Tiež sa plánuje expanzia na ďalšie európske trhy ako je Slovensko, Poľsko, Veľká Británia a Španielsko.