“facebook
Autor: Natália Kosmelová
1. januára 1970
Zdieľaj

Elektrické rozvodne ako plátno pre umelca

 

Umelcova jedinečná tvorba, kedy prerába elektrické rozvodne na živé diela umenia zanecháva dojemný a umelecký odtlačok v púchovskej mestskej architektúre. S odvahou a kreativitou sa Martin Kremeň, známy aj pod umeleckým menom Šuter, pustil do originálneho projektu, vďaka ktorému už niekoľko šedých staníc dostalo nový život. Jeho výtvarné diela oživujú púchovské sídliska a návštevníci tak môžu zažiť umelecký zážitok na netradičnom mieste – v blízkosti elektrických rozvodní.

 

Zdroj: osobný archív: Martin Kremeň.

 

Práca vyžaduje nielen umenie a veľkú dávku kreativity, ale aj technickú zručnosť. Umelec si pred každým projektom namaľoval steny jednotnou farbou a následne ich nasvietil projektorom, aby zabezpečil, že motív a farby budú proporčne a dokonale rozložené. Martin na svoje diela zvolil techniku sprejovania, nakoľko je pri maľbe na nerovných povrchoch ideálna. Na rozdiel od štetca sa sprej dostane do každej drážky a dobre drží na stene. Práca Šutrovi na jednej trafo stanici trvá aj dva týždne, no celková dĺžka vyhotovenia sa odvíja hlavne od počasia.

 

Výtvarníkove umenie ponúka miestnej komunite nový spôsob vnímania a prepojenia s mestom. Elektrické rozvodne, ktoré kedysi boli len technickými zariadeniami, sa teraz stávajú umeleckými dielami, ktoré oživujú atmosféru a zdôrazňujú identitu miestnych obyvateľov a ich predkov. V púchovskej nevšednej galérii môžu obdivovať diela na ktorých sú zobrazené osobnosti späté s Púchovom, vrátane významných historických postáv, ako je napríklad aj Ján Amos Komenský. Učiteľ národov navštívil mesto v roku 1650, pričom podľa historických zdrojov ho s mestom spájali najmä rodinné väzby. V Púchove žila jeho sestra a neskôr aj dcéra. 

 

Zdroj: osobný archív: Martin Kremeň.

 

Občanom mesta sa diela veľmi páčia. Sú nadšení, že si pomocou umenia môžu pripomenúť rôzne dôležité udalosti spojené s mestom. Zároveň slúžia aj ako veľká učebnica. Na obrazoch nájdeme aj nitrianske knieža, Svätopluka. Umelec sa spočiatku bál, že bude problematické zachytiť črty tváre ľudí, no my v redakcii si myslíme, že sa mu to podarilo viac ako výborne. Veď posúďte sami.

 

Umelec na projektoch spolupracuje s mestom Púchov, pričom mesto všetky projekty aj financuje. Celkovo by sa malo jednať o transformáciu piatich elektrických rozvodní v meste.  V septembri by mali byť hotové všetky umelecké diela nesúce takýto zaujímavý historický odkaz. Záujemcovia ich budú môcť obdivovať na ulici Obrancov mieru, Mojmírova, Pribinova a v Europarku.

 

Zdroj: osobný archív: Martin Kremeň.

 

V Púchove sa pred týždňom udiala ďalšia výtvarná transformácia, ktorá prilákala pozornosť. Konateľ MŠK Púchov, Štefan Ondrička, sa rozhodol využiť prázdnu stenu, ktorú donedávna zakrýval bilboard. Aj tento projekt realizoval umelec Martin Kremeň. Po približne týždni intenzívnej práci vzniklo veľkoplošné dielo, ktoré zachytáva tri hlavné športy, ktoré MŠK Púchov podporuje. Na stene sa tak objavili dynamické zobrazenia športovcov, ktorí vyjadrujú svoj zanietený prístup k hokeju, futbalu a volejbalu. Štefan Ondrička vyjadril spokojnosť s konečným výsledkom a zdôraznil pozitívnu spätnú väzbu od návštevníkov štadióna i samotných športovcov. "Je to pre nás nielen potešenie z vizuálneho obohatenia priestoru, ale aj z toho, že sme umožnili talentovanému umelcovi prejaviť sa a priniesť nový rozmer do nášho športového prostredia," uviedol Ondrička.

 

Zdroj: osobný archív: Martin Kremeň.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ