Levanduľa je obľúbená liečivá rastlina, ktorá sa už stáročia využíva vo svete parfumérií, na medicínske účely, ochutenie jedál, odpudzovanie hmyzu a tiež ako okrasná rastlina v záhradách. Vďaka všestrannosti využitia, nezameniteľnej vôni a sýtej fialovo-modrej farbe kvetov ju rozpozná azda každý. Na celom svete existuje takmer 50 druhov levandule, ale najznámejšou je levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) pochádzajúca zo Severnej Afriky a Stredomoria.
Slovo levanduľa je odvodené z latinského „lavāre", čo v preklade znamená „umývať". Najstaršie záznamy o používaní levandule pochádzajú zo starovekého Egypta, kde levanduľový olej zohrával dôležitú úlohu v procese mumifikácie. V neskorších dobách sa levanduľa stala prísadou do kúpeľa vo viacerých oblastiach vrátane starovekej Perzie, Grécka a Ríma. Tieto kultúry verili, že levanduľa pomáha očisťovať telo a myseľ. V rímskej ríši sa o levanduli hovorilo ako o rastline odpudzujúcej hmyz a tiež sú v medicínskej literatúre zmienky o tom, že sa mala použiť pri uštipnutiach hmyzom.
Levanduľa, symbol čistoty a zdravia, bola odpradávna obľúbeným prvkom v kláštorných a aj šľachtických záhradách. Vďaka svojej aromatickej vôni bola totižto považovaná za magickú bylinu. V súčasnosti rastú na popularite levanduľové farmy, ktoré si našli cestu aj na Slovensko a do Česka, čo sú krajiny úzko spojené s prírodným liečiteľstvom. Tieto farmy ponúkajú nielen malebné scenérie a fascinujúce vône, ale tiež sa stali dôležitým centrom pre pestovanie a spracovanie levandule. V tomto článku sa zameriame na tento vzostupný trend levanduľových fariem na Slovensku a v Českej republike a poskytneme vám niekoľko tipov, kam môžete vyraziť, ak túžite zažiť krásu a liečivé účinky levandule.
Levanduľová farma Starovičky
Levanduľová farma Lavandia je výsledkom sna farmára Staňa spoločne s jeho rodinou. Ich polia sa rozprestierajú neďaleko Lednicko-valtického areálu, v malej obci Starovičky. Jedná sa o kraji vína, ľudových tradícií a významných kultúrnych pamiatok. Farma kladie dôraz na hodnoty, ako je úcta ku krajine, regiónu a tradíciám, čo sa odráža v každom aspekte ich činností. Na poliach, z ktorých je nezabudnuteľný výhľad do krajiny pol Pálavskými vrchmi, sa nachádza 90 000 levanduľových kríkov, ktoré sa pestujú úplne prirodzeným spôsobom, bez použitia chemických postrekov. Farma si zakladá na tom, že dodržuje postupy, ktoré dodržiavali aj ich dedovia a babky, čo dodáva levanduli autentickú kvalitu. Na farme sú pestované dva druhy levandule a to; Lavender officinalis, vhodnú na kozmetické a kuchynské použitie, a Lavandin „Grosso", vyšľachtenú odrodu známu svojou aromatickou vôňou a sýtofialovou farbou, ktorá pochádza z Francúzska. Z týchto voňavých kvetov sa vyrábajú rôzne lahodné produkty, ktoré pôsobia na všetky zmysly. Návštevníkom farma okrem zakúpenia levanduľových výrobkov ponúka aj samozber.
Zdroj: levandulezmoravy.cz
Levanduľový labyrint Lela
Levanduľový labyrint Lela v Kyžlířove pri Potštáte je unikátnou zmenšenou kópiou labyrintu z francúzskej katedrály v Chartres s priemerom 21 metrov. Manželia získali inšpiráciu na svojej svadobnej ceste v Provence. Na tejto farme je vysadených celkom 878 sadeníc levandule, čo vytvára pôsobivý zážitok. Labyrint Lela slúži ako miesto hravosti, relaxácie a meditácie. Poskytuje vám príležitosť lepšie spoznať samého seba a vyrovnať sa s rôznymi životnými situáciami. Jeho kombinácia s vôňou levandule dokáže úžasne upokojiť a uvoľniť telo aj myseľ. Tento nádherný levanduľový labyrint je otvorený celoročne, avšak návštevu je potrebné dohodnúť s majiteľmi prostredníctvom e-mailu.
Zdroj: Eva Solaříková.
Levandulové údolí v Chodouni
V srdci prírody sa nachádza ekologická levanduľová farma v obci Chodouň v Stredočeskom kraji. V tomto malebnom Levanduľovom údolí môžete zažiť prechádzku medzi 50 000 levanduľovými kríkmi a oddýchnuť si na ležadlách. Farmári ponúkajú rôznorodé aktivity pre návštevníkov. Môžete sa prihlásiť na cvičenie jógy, prejsť sa po zábavnom chodníku, alebo sa zúčastniť zaujímavých workshopov. Počas pobytu môžete vyskúšať aj jedinečnú levanduľovú kuchyňu v ich reštaurácii. Na farme sa pestuje viacero druhov levandule, a preto tu nájdete širokú ponuku levanduľových produktov vrátane čajov, sušienok, olejov, limonád a dokonca aj levanduľového vaječného likéru. Nechýbajú ani kozmetické výrobky. Farma Levandulové údolí spolupracuj s renomovanou značkou L'Occitane. Ak hľadáte oddych v prírode a chcete si užiť nezabudnuteľný zážitok s levanduľou, táto farma je ideálnym miestom na strávenie voľného času.
Zdroj: levanduloveudoli.cz
Královská levandule
V malebnom prostredí zlatohorného mestečka Nový Knín v Stredočeskom kraji sa nachádza fascinujúca levanduľová farma, ktorá láka návštevníkov z celého regiónu. V roku 2020 sa majiteľom podarilo zrealizovať svoj dlhoročný sen o tom, že budú vlastniť svoje vlastné levanduľové polia. Po návšteve Francúzska rekultivovali polia na pestovanie levandule a založili Královskú levandu. Miestne podnebie, chránené pohorie Brda a povltavské kopce poskytujú levanduli priaznivé podmienky, a tak farmári vysadili 5 500 rastlín odrôd Grosso a Lavender officinalis. Celý projekt je v rukách rodiny a blízkych priateľov, ktorí sa podieľajú na všetkých činnostiach farmy. Okrem pestovania levandule sa na farme konajú aj svadobné obrady, svadby, fotenia a pikniky. Farmári sa neustále tešia z čarovnej atmosféry a vône levandule, ktoré vnášajú do ich života pokoj a naplnenie.
Zdroj:kralovskalevandule.cz
Levanduland zo Záhoria
Počiatky farmy Levanduland siahajú až do roku 2014, kedy chceli majitelia priniesť na Záhorie kúsok Provensálska. Odvtedy sa pole o veľkosti 1 hektára s 1 500 sadenicami rozrástlo na neuveriteľných 13 000 rastlín. Farma sa zameriava na pestovanie dvoch druhov levandule z ktorých vyrába rôzne produkty, ako sú napríklad sirupy, likéry a prírodná kozmetika. Okrem týchto zaujímavých výrobkov sú pre verejnosť veľkým lákadlom aj krásne rozkvitnuté fialové polia. Levanduľa zo Záhoria ponúka možnosť samozberu a organizuje rôzne podujatia. Návštevníci si tiež môžu urobiť unikátne fotografie na tomto fotogenickom mieste. Návštevu na farme je však potrebné dopredu rezervovať.
Zdroj: levanduland.sk
Levanduľan Trstice
Táto malebná levanduľová farma, s príznačným názvom Levanduľan, sa nachádza na juhozápade Slovenska, v obci Trstice, ktorá je vzdialená len niekoľko kilometrov od Dunajskej Stredy. Celá plantáž je zameraná na ekologické pestovanie levandule, bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Krásne pole kvetov je starostlivo udržiavané výhradne prírodnými metódami. Svojou rozlohou 2 hektáre sa jedná o najväčšiu levanduľovú farmu v oblasti Žitného ostrova a Matúšovej zeme (Mátyusföld). Pre verejnosť je farma otvorená počas celého obdobia letného kvitnutia, aby si každý mohol vychutnať krásu a vôňu rozkvitnutých levanduľových polí. Navyše majitelia počas celého obdobia letného kvitnutia organizujú zaujímavé programy a podujatia pre celú rodinu.
Zdroj: levandulan.sk
Levanduľová farma VIOLET HILL – „kopanyčárska levandula"
V srdci malebných Myjavských kopaníc vás očarí levanduľová farma Violett Hill – kopanýčarska levandula. Farmári pravidelne ponúkajú možnosť samozberu, kedy si môžete nazbierať odrodu levandule Angustifolia, vhodnú na sirupy, čaje, pečenie alebo jednoducho ako elegantnú dekoráciu. Doneste si vlastné nožnice a košík, aby ste mohli svoju úrodu pohodlne zobrať domov. Počas dňa sa potešte lahodnou levanduľovou limonádou z domáceho sirupu priamo z farmy. Nezabudnite si pri návšteve obzrieť aj ich rôznorodú ponuku výrobkov. Na mieste je voľný vstup, a pre účasť na samozbere nemusíte nič dopredu ohlasovať
Zdroj: violet-hill-kopanycarska-levandula.business.site