“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Funkčné kúsky od Yoginess

Príjemný rozhovor s Jaroslavou a Kristínou, ktoré zo svojich záľub vytvorili značku YOGINESS.

 

Povedzte nám kto vlastne stojí za značkou YOGINESS a čo ste robili pred tým?

Srdce YOGINESS-u tvoríme my dve – Kristína a Jaroslava. Okrem nás sa do tvorby zapája celé naše okolie, naši partneri ktorý nás podporujú a sami mnohokrát prichádzajú s nápadmi, naši súrodenci, rodičia ale aj niekoľko externých dodávateľov. 

nSpoznali sme sa v reklamnej agentúre kde Kika pracovala už niekoľko rokov a ja som tam bola na stáži ako grafička popri štúdiu marketingovej komunikácie na vysokej škole. Kika si v tej dobe voľný čas vypĺňala jogou a maľbou, ja som sa zase venovala šitiu, kresleniu a rôznym športom. Všetko toto sme potom spojili dokopy pri vytváraní YOGINESS-u a vlastne z týchto našich záľub čerpáme dodnes.  

Spomeniete si aké boli začiatky Vašej značky?

Plné nadšenia pre rovnakú vec. Išli sme do toho s vervou, vďaka ktorej sa nám to darí ťahať až dodnes. Hneď v prvý mesiac sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s výrobcom látok a tiež s tlačiarňou v ktorej na túto látku preniesli naše dizajny, čo nás veľmi motivovalo pokračovať až do úspešného začiatku 🙂 
nA tak nasledovala spolupráca s krajčírskou dielňou a po necelom roku vývoja sme mohli spustiť predaj. Hneď v prvý deň pípali prvé objednávky a my sme skákali od radosti.  

 

Ako vznikajú jednotlivé kúsky YOGINESS, viete nám priblížiť trocha výrobný proces?

Nové kúsky prinášame viackrát do roka v jednotlivých kolekciách. Každú kolekciu plánujeme niekoľko mesiacov dopredu. Najskôr sa stretneme a rozplánujeme si ústredný motív a farebnú paletu kolekcie. Keďže si potlač na látky vytvárame samé, časť procesu je aj maľovanie, digitálna či grafická ilustrácia alebo rôzne iné techniky, z ktorých vznikajú konkrétne vzory na naše produkty. Tie potom fotíme a digitálne spracúvame, aby ich mohli v tlačiarni špeciálnou technikou preniesť na látku. Potlačená látka ďalej putuje do dielne kde sa z nej už vyrábajú konkrétne kúsky v našich strihoch. Následne produkty fotíme a plníme nimi e-shop. 

Názov značky ste vybrali hneď alebo to bol dlhší proces?

V hre bolo niekoľko názvov, no už si na ne ani veľmi nespomíname, nakoľko YOGINESS medzi nimi od začiatku vynikal. Páčilo sa nám na ňom spojenie jogy a fitness ktoré v nás evokoval a to bolo od začiatku našim cieľom. Priniesť pohodlné oblečenie nielen na jogu.  

Aktuálne mám pocit že je oblečenie na jogu a celkovo joga dosť rozšírená, vnímate vo Vašom segmente silnú konkurenciu? 

Ako rastie záujem o zdravý životný štýl, pohyb a jógu tak rastie aj dopyt po funkčnom oblečení. A kde rastie dopyt, tam rastie aj ponuka. 
nVnímame aj my, že konkurencia je veľká a na Slovensku za posledné roky vyrástlo niekoľko zaujímavých značiek športového oblečenia. Aj keď je konkurencia silná, motivuje neustále sa zlepšovať a z toho sa tešíme. Navyše sa ľudia môžu stále častejšie presvedčiť o tom, že aj na Slovensku vznikajú kvalitné veci na čo sme veľmi hrdé. 

 

Ako vzniká dizajn na Vašom oblečení, kde hľadáte inšpiráciu?

Inšpiráciu nachádzame všade okolo nás. Inšpirujú nás šikovní umelci – fotografi, výtvarníci, ilustrátori či zahraničné značky, príroda, farby. Snažíme sa vnímať pekné veci každý deň a to potom prenášať na plátno – či už fotografické alebo digitálne. 

Kam chcete YOGINESS posunúť aký je Váš cieľ?

Od začiatku bol náš cieľ prinášať ženám funkčné oblečenie v ktorom sa budú cítiť príjemne pri športovaní či oddychu a to sa nám myslíme že už podarilo. Teraz sa zameriavame na to, ako to robiť čo najviac udržateľne a eticky, s čo najmenším dopadom na životné prostredie. V tomto prípade však neexistuje cieľová rovinka, keďže je vždy priestor na zlepšenie. Okrem toho by sme chceli zacieliť aj na iné trhy ako je slovenský a český a tiež posilniť podiel na týchto dvoch trhoch. Náš osobný cieľ je určite to, aby nás to bavilo čo najdlhšie a aby sme túto radosť z tvorby mohli prenášať cez produkty našim zákazníčkam. 

Všimol som si že máte aj eko kolekciu SEAQUAL viete nám o nej niečo povedať bližšie?

Keďže vnímame stav našej planéty ako alarmujúci a uvedomujeme si, že textilný priemysel na tom má veľkú zásluhu. Vieme, že sa výroba módy nedá vypnúť zo dňa na deň, ale dá sa robiť udržateľnejšie. Cestu vidíme najmä v lokálnej, etickej výrobe a používaní ekologickejších alternatív materiálov ktoré neustále hľadáme. Preto sme sa spojili s organizáciou SEAQUAL ktorá spolupracuje s miestnymi rybármi pri stredozemnom mori. Tí čistia more od plastov z ktorých sa následne vyrábajú polyesterové a polyamidové vlákna používané na materiál vhodný na športové oblečenie. Vďaka tomuto procesu vznikla minulý rok naša prvá kolekcia SEAQUAL, na ktorú neustále nadväzujeme, takže sa v našej ponuke každú chvíľu objavujú nové dizajny z tohto materiálu. 

Kde všade vieme nájsť a kúpiť si Vaše oblečenie?

Primárne fungujeme ako e-shop, zákazníkom sa však snažíme priblížiť na miestach kde naše oblečenie môžu aj hneď využiť – v  jógových a športových centrách. V Bratislave sú to najmä centrá HYC, či No Limits Gym, v Prahe  napríklad Jógovna ale nájdete naše kúsky aj v dizajnovom obchode v Martine – Melón Dizajn. Veríme, že v budúcnosti bude  týchto miest ešte viac. 

Ak to nie je tajné čo nové nám YOGINESS prinesie do budúcna?

Momentálne finišujeme jesenno-zimnú kolekciu 2020, ktorej súčasťou sú napríklad aj termolegíny či tričká s dlhým rukávom. A ak sa pozeráme ešte ďalej, tak je to určite množstvo nových farebných dizajnov a niekoľko nových produktov. Jednoducho treba sledovať náš Facebook a Instagram a budete vždy vedieť najnovšie veci o nás.

(Odpovedali spoločne Jaroslava Jančíková a Kristína Kósová)

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ