Dnes sme Vám priniesli rozhovor s autorkami Lenkou a Baškou, ktoré stoja za projektom Pucle.
Čo ste robili pred Pucle?
Lenka: Pár mesiacov pred tým, ako prišiel nápad na Pucle som dokončila Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, ateliér Ilony Németh. V čase ako nápad vznikol som bola práve v rozhodovacom procese, kam ďalej so životom. Hneď po škole som sa podľa pôvodného plánu nakrátko odsťahovala zo Slovenska, ale rodinná situácia ma povolala naspäť. Keď bolo na čase pohnúť sa, rozhodovala som sa či ostať alebo sa sťahovať a vtedy prišli Pucle do hry celkom nečakane.
Baša: Ja som sa zase veľmi čerstvo vrátila z Londýna naspäť na Slovensko, bola som čerstvo po rozchode, naspäť v korporáte na marketingovom oddelení (aj keď v super kolektíve, pozdravujem už moje bývalé kolegyne) a vedela som, že sa potrebujem trošku pohnúť iným smerom. Umenie a kultúra bola našim každodenným životom, tak sme sa do toho rozhodli vstúpiť naplno.
Foto: Pucle
Ako vznikol nápad Pucle išlo o vytvorenie niečoho kreatívneho alebo tam bola niekde vzadu aj myšlienka že to má prinášať zárobok? Predsa len, ak ide človek podnikať na vytváranie zisku by sa malo myslieť.
Lenka: Nápad prišiel celkom spontánne. Bola som na návšteve u Baš v Bratislave a na rannej jarnej prechádzke sme filozofovali o tom, aké by bolo mať svoj obchod, kde by sme robili niečo super, dizajnové a strašne by nás to bavilo. Puzzle som mala rada odmalička a skladala som si aj v tom období, no dostupné motívy boli väčšinou silný gýč. Tak v rámci voľnej debaty som navrhla, aby sme robili dizajnové puzzle. A spoločne sme sa od toho odrazili, začali sme rozmýšľať, v hlave sme si načrtli systém rámu, balenie a umelcov, ktorých by sme oslovili. Za jednu cestu z Bratislavy do Trenčína sme mali vymyslený základný koncept. Ja som v tom čase nemala rozrobený žiadny projekt a do Pucle som sa zahryzla úplne naplno. Idea, že Pucle by mali byť firmou a nielen krátkodobým projektom tam bol od začiatku, no samozrejme, nevedeli sme ako sa nám bude dariť a čo z toho vlastne bude. Na nápade sa začalo pracovať ihneď, začali sme hľadať informácie, lebo sme na začiatku nevedeli nič o ničom.
Baš: Je ale prekvapivé, ako sa nám podarilo za približne pol roka od nápadu dostať Pucle do reálnej, hmotnej a predajnej podoby. Celý nápad tak veľmi prirodzene nabral na drive a my sme sa už nemohli dočkať, kedy ukážeme ľuďom, že skladať puzzle môže byť aj vizuálne krásne.
Ako prišiel nápad osloviť slovenských umelcov aby ilustrovali Vaše Pucle? Všetko sú ilustrácie pre Vás robené alebo sú to kópie? Ako si daných umelcov vyberáte?
Lenka: To, že chceme spolupracovať s ilustrátormi a dizajnérmi bolo jasné od samého začiatku. Prvá pointa bola, že chceme nahradiť gýčové motívy. Chceli sme pracovať s technikami, ktoré sa na puzzle nevyskytujú ako tušokresba, linoryt alebo počítačová grafika. Obe pochádzame z kultúrnej obce takže spojenie s ilustrátormi bolo jednoznačné. Motívy, ktoré máme v ponuke sú mixom prác, ktoré boli urobené priamo pre nás a diel, ktoré umelci už mali v portfóliu. Umelcov si vyberáme intuitívne, podľa toho čo nás osloví. Obe máme celkom prehľad a zároveň už nás často oslovujú aj samotní umelci, že by chceli spolupracovať.
Foto: Pucle
Vaše Pucle sa dajú aj zarámovať?
Lenka: Áno, náš rám je dôležitou súčasťou celého konceptu. Chceli sme tlačiť autorské grafiky a ilustrácie, takže sme vedeli, že budú hodné rámovania a vystavenia. No nechceli sme aby sa puzzle museli po poskladaní lepiť, čím by sa úplne stratila ich pôvodná hravá funkcia. Po zopár kostrbatých prototypoch sme vymysleli pevný rozložiteľný rám, ktorý sa zmestí do balenia spolu s puzzle a vďaka nemu netreba vôbec nič lepiť.
Baša: Rám má avšak okrem dizajnovej funkcie aj jednu ďalšiu veľmi zaujímavú stránku a to tú, že chráni samotné puzzle pred „zubom času“. V ráme vďaka ochrannej fólii a vďaka tomu, že sa nepoužíva žiadne lepidlo, kvôli ktorému by sa puzzle zničili, môžu ostať aj niekoľko rokov (my dúfame, že aj generácií). Veľmi nás baví predstava, že si teraz naše Pucle kúpi mladý pár a po pár rokoch ich opäť otvoria so svojimi deťmi a budú sa znovu hrať.
Rozmýšľali ste nad oslovením aj zahraničných ilustrátorov? Prípadne neuvažujete nad vlastným motívom Pucle, ktoré by Vás charakterizovalo ?
Lenka: Máme v portfóliu už aj dve zahraničné spolupráce. Jedna je s Andreeaou Dobrin Dinu a druhá s Majou Safstrom. Maja vytvorila motív priamo pre nás a časť produktov predávala aj u seba v obchode v Stockholme.
Predsa len nie každému sa môžu páčiť ilustrácie na Vašich produktoch sto ľudí sto chutí, sú niektoré ktoré sa predávajú viac ako iné?
Lenka: Samozrejme, ako pri všetkých produktoch, aj my máme svoje bestsellery. Veľmi obľúbená bola spolupráca s Dominikou Žákovou, ktorá sa vypredala behom krátkej vianočnej sezóny. Populárna u nás je aj naša trenčianska Dominika Šikulíncová.
Baša: Pre nás je najdôležitejšie, aby sa ilustrácie páčili nám, pretože my sme tie, ktoré ako prvé puzzle skladajú 🙂 samé ich máme aj zavesené kade-tade po dome a vyberáme si umelcov dosť podľa nášho vkusu. Už od začiatku sme si sľúbili, že nechceme, aby na Pucle boli iba „pekné obrázky“ ale aby spĺňali aj funkciu vzdelávania o umení, štýloch kresby či grafiky a o jednotlivých ilustrátoroch. Preto v našich motívoch nájdete aj pre niekoho zvláštne čiernobiele konceptuálne diela napríklad od Márie Čorejovej.
Foto: Pucle
Predávate aj do zahraničia? Alebo len na Slovensku?
Lenka: Naša stránka má aj anglickú a českú verziu, takže nám chodia objednávky aj mimo Slovenska. Práve pracujeme na rozbehnutí českého trhu a postupujeme takým tempom, ako zvládame. Primárne všetku prácu zastávame my dve. Samozrejme, máme plány sa postupne rozrastať, ale pre nás obe sú Pucle prvou firmou a postupne sa stále veľa vecí učíme. Preto volíme pozvoľné tempo, kde máme čas všetko od vnímať a vyhnúť sa neuváženým rozhodnutiam.
Baša: Súčasne, Pucle nás neskutočne bavia a prácu na nich si maximálne užívame. Nechceme, aby sme sa jedného dňa zobudili s pocitom, že nám to prerástlo cez hlavu. Z toho dôvodu aj momentálne tlačíme motívy v obmedzenom množstve a ilustrácie väčšinou nedotláčame. Obe máme aj iné záľuby a aktivity, ktorým sa venujeme a ktorým taktiež rady venujeme svoj čas 🙂
Ako hodnotíte dnes Váš projekt / podnikanie? Ste spokojné zmenili by ste niečo / spravili by ste niečo inak?
Lenka: Za seba môžem povedať, že Pucle zbožňujem 🙂 . Je to práca snov a každý deň ma teší, že na našej firmičke môžeme makať, učiť sa a postupne ju stavať. Bolo veľa rôznych poučení, ktoré sme dostali počas tých 2,5 rokov, čo Pucle máme, ale myslím, že nič zásadné by som nezmenila. Malé omyly a lekcie patria k podnikaniu a k životu. Aj vďaka nim sa zlepšujeme a posúvame ďalej.
Baša: Pre mňa je najdôležitejšie, aby naši zákazníci stále chápali, že sme len dve baby, ktoré ráno vstanú, spravia si kávu a sadnú si za prácu, ktorá ich baví. Väčšinu vecí robíme samé (od balenia samotných tubusov, lepenia obálok so šróbmi, šitím vrecúšok ale aj samotný web, marketing, fotky, balenie objednávok, chodenie na poštu). Nie sme anonymná výrobňa niekde na druhom konci sveta ani obrovský korporát.
Foto: Pucle
Čo Vám priniesol rok 2019 a kam by ste sa chceli posunúť prípadne čo chystáte pre Vašich zákazníkov.
Lenka: Rok 2019 bol pre nás druhým rokom fungovania. Priniesol nám mnoho nových zákazníkov a skvelých spoluprác – napríklad z Martinusom, pre ktorý sme robili ich vlastné merch Pucle.
Baša: A čo chystáme, to sa ešte uvidí 😀 Súčasná situácia je nevyspytateľná a samé nevieme, ako sa celý svet zmení. Najviac zo všetkého je teraz dôležité, aby sa mali ľudia dobre a boli zdraví.
Ďakujeme zistili sme zas veľa nových vecí o ďalšej značke 🙂