“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Inteligentný zámok a víťaz reddot award 2020

Vznik nápadu na biznis najčastejšie prichádza z reálnych situácií, nápad Vám môže priniesť Vaše dieťa, kamarát, mama alebo aj babka. Tento nápad priniesol sám život a to na lyžovačke v Rakúsku. Tam si zakladateľ Marek Vala odložil lyže do stojanu a išiel sa naobedovať, keď sa vrátil späť lyže boli preč.

Až vtedy si uvedomíte, aké je to nepríjemné prísť o lyže na svahu. Predsa len je to vec za niekoľko stoviek eur. Klincom do pomyselnej rakvy ale bolo vyjadrenie poisťovne že mu dané lyže nepreplatia lebo neboli zabezpečené. 

Zdroj: Pealock

 

Marekovi to ale nedalo a stále rozmýšľal ako by mohol svoje lyže zabezpečiť čo najlepšie. Nakoniec sa zrodil zámok Pealock, ide o sofistikované riešenie pre zabezpečenie nie len lyží, ale hneď niekoľko vecí ktoré sa v tejto dobe kradnú stále častejšie.

Samotný zámok je vlastne pohybový senzor. V momente keď sa predmet ktorý má chrániť pohne začne vydávať zvuk o sile 110 dB. Samotný názov zámku Pealock je odvodený od anglického názvu pre páva, ktorému sa vraví tiež hlučný ochranca majetku. V prípade ak sa predmet stále pohybuje tak zámok automaticky informuje svojho majiteľa zaslaním notifikácie na mobilný telefón. Pri väčšej vzdialenosti sa vie zámok prepnúť do GSM módu a zavolať majiteľovi.

Zdroj: Pealock

 

Všetky možnosti ktoré Pealock ponúka si viete spravovať pomocou aplikácie na mobilnom telefóne. Ide napríklad o notifikácie, kontrolu stavu batérie alebo nastavenie alarmu kedy sa má spustiť, aby sa nestalo, že Vám niekto zavadí o lyže a zapne sa alarm.  Samotný zámok tiež disponuje automatickým zastavením alarmu ak sa Pealock nepohybuje viac ako 5 sekúnd.
nTento super zámok disponuje dvoma variantmi ako ho viete zamknúť a odomknúť. Prvým je pomocou NFC čipu v balení sa nachádza karta s NFC čipom pomocou ktorej si viete zámok odomknúť / zamknúť, ak by Vám karta nevyhovovala viete si dokúpiť NFC kľúčenku alebo NFC náramok. Druhov možnosťou je použitie mobilnej aplikácie, kde máte tlačidlo na odomknutie / zamknutie zámku.

Zámok je tiež chránený proti zlodejom ktorý sa nebránia použiť klasické metódy ako sú kliešte alebo kladivo. Zámok obsahuje akcelerometer, ktorý má nastavený limit otrasu čo pri použití kladiva zámok zistí a spustí alarm. Ak by si zlodej zvolil variant, že zámok prestrihne je chránený odolným termoplastickým elastomerom a oceľovými lankami s vodičmi vedúcimi priamo k elektronike, ktoré pri prerušení znova spustia alarm.

Zdroj: Pealock

Zdroj: Pealock

 

Samozrejme takto sofistikované zariadenie nemôže stáť pár eur. Cena je nastavená na 169€, to zodpovedá samozrejme kvalite samotného výrobku. Predsa len zámok má chrániť veci ktorých hodnota je vyššia ako 500€.

Prvotné financie na výrobu si Vala zabezpečili na platforme Kickstarter kde si dali cieľovú hodnotu 30-tisíc dolárov. Danú métu sa im podarilo splniť, dokonca vybrali o 7-tisíc dolárov viac. Práve tento mesiac by mohli byť doručované prvé zámky svojim majiteľom. Aktuálne sa firme podarilo získať viac ako 400-tisíc eur od kapitálového fondu Nation 1 a českého výrobcu 3D tlačiarní Prusa Research. Tento kapitál má byť použitý hlavne na expanziu do zahraničia.

Zdroj: Pealock

 

Vala vidí v ich zámku veľký potenciál a tento rok by radi predali viac ako 13-tisíc kusov. Využitie Pealock je naozaj viacero, ale nemá to byť len o samotnom zámku, doplniť by to chceli o možnosť si poistiť zamknutú vec priamo v aplikácií. A to nie len dlhodobo, ale aj krátkodobé poistenie len na pár hodín. To znie zaujímavo.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ