Je kávovar výsada? 3 fakty, ktoré ste o káve nevedeli

Sú ľudia, ktorí nedokážu začať deň bez šálky kávy, pripravenej z čerstvo pomletých zŕn. Každodenné pitie kávy však nemusí byť nutne zlozvyk, práve naopak. Prísun energie a prevencia pred vznikom rôznych zdravotných komplikácií sú len jednými z veľa výhod, ktoré so sebou káva prináša.

 

Čo všetko vlastne viete o káve? Radi by sme sa s vami podelili o zaujímavé fakty, ktoré možno väčšina ľudí nepozná.

O pozitívnych účinkoch kávy verejnosť nevedela odjakživa. Ešte predtým, než bola biológia uznaná ako plnohodnotná veda, ľudia verili rôznym poverám. Keď sa káva v šestnástom storočí dostala do Európy, duchovní predstavitelia trvali na zákaze jej distribúcie a označili ju za satanistickú. Až po tom, čo ju ochutnal pápež a dal jej svoje požehnanie, naprieč celou Európou začali vznikať mnohé kaviarne. V Konštantínopole (dnešný Istanbul) pitie kávy viedlo k násilnému trestu v podobe zašitia do koženého vreca a hodenia do vôd Bosporu. V historickom Prusku kráľovská rodina preferovala zo všetkých nápojov práve pivo. V kráľovskom vyhlásení sa trvalo na tom, že káva narúša spotrebu piva v krajine, na ktorom bolo vychované jeho veličenstvo.

 

Pravidelné pitie kávy nemusí nutne škodiť organizmu


Pravidelné pitie kávy v rozumných dávkach so sebou prináša viaceré zdravotné výhody. Domáci kávovar dokáže vo všeobecnosti pripraviť kávu na rôzne spôsoby. Či už preferujete latte, cappuccino, klasické lungo s mliekom, alebo iné verzie kávy, každá z nich do istej miery chráni pred zdravotnými komplikáciami a udáva orgánom ten správny chod. Je zrejmé, že všetkého veľa škodí a preto by ste to ani s kávou nemali preháňať. Odporúčaná denná dávka kofeínu by mala mať 200 až 300 miligramov, inak povedané päť až šesť správne pripravených káv z kvalitného kávovaru.

Zdroj: Pixabay

 

Umelci posadnutí kávou


Ludwig van Beethoven nebol vášnivo zaujatý len svetom hudby. Podľa dostupného životopisu jeho posadnutosť zahŕňala aj pitie kávy. V tomto období však moderný kávovar, ktorý by pripravil kávu presne podľa preferencií spotrebiteľa ešte neexistoval a samotný umelec musel pracovať s dostupnými prostriedkami. Na dennú šálku tohto kofeínového nápoja si ručne počítal 60 kávových zŕn. Slávny barokový skladateľ Johann Sebastian Bach dokonca zložil krátku satirickú operu, známu ako „Kávová kantáta“, keďže v jeho dobe bola káva zavrhovaná, až považovaná za nebezpečnú. Pitie kávy mali v obľube aj ďalšie známe osobnosti, napríklad Voltaire, Benjamin Franklin, Teddy Roosevelt, či L. Frank Baum.

 
Mohlo by Vás zaujímať