Jemné k prírode aj zdraviu - sviečky Jemnô

Ideálnym scenárom každého, kto chce podnikať je spraviť zo svojho koníčka biznis. Takéto príbehy určite poznáte a jedným z nich je aj príbeh Barbory Moravčíkovej, ktorá založila značku Jemnô.

 

Celý zvrat sa udial počas roku 2016, Barbora mala svoj vlastný obchod aj s e-shopom s prírodnou kozmetikou. Keďže stále pociťovala, že ju to nenapĺňa doma skúšala miešať vlastné oleje, a tak sa od vône éterických olejov dostala k výrobe sviečok. Sama nemala vo svojom obchode žiadne sviečky, keďže na trhu s eko produktami sviečky bez obsahu ropy a syntetických vôni chýbali.
Prvé sviečky vhodné k predaju uvideli svetlo sveta v ten istý rok v decembri bolo ich presne 15 kusov. S nadšením ich Barbora nahodila na e-shop, a sama zostala prekvapená, keď na druhý deň boli všetky predané. Toto bol ten správny impulz začať vyrábať sviečky, ale nikdy by ju nenapadol, že jedného dňa to bude jej práca na plný úväzok.

Zdroj: Instagram

 

Sviečky Jemnô sú vyrábane zo sójového vosku z Ameriky, ktorý neobsahuje GMO prímesi, ten bol pre Barboru jasnou voľbou z viacerých dôvodov. Ide o menší negatívny dopad na životné prostredie, a na rozdiel od parafínu je biologický odbúrateľný. Sójový vosk zabezpečuje asi o polovicu dlhšie horenie sviečky ako je to u parafínu alebo palmovom vosku. A pri použití správneho knôtu je aj horenie čistejšie.

Zdroj: Instagram

 

Všetky sviečky sú ručnou prácou, preto je aj výroba tomu prispôsobená. Varí sa v menších dávkach ale častejšie. Takto sú sviečky stále čerstvé. Každá jedna sviečka prejde Barbore cez ruky a aj toto je filozofia Jemnô, ktorú nechce meniť. Sviečky sa však nevyrábajú po kuse, ale z narastajúceho záujmu je potrebné výrobné procesy a aj výrobu zefektívňovať.
Značka má aj svoj jedinečný recyklačný program, prázdne poháriky od sviečok môžu zákazníci buď poslať na náklady firmy, stačí poslať mail. Alebo ich môžu priniesť k niektorému z predajcov po celom Slovensku. Zopár takýchto obchodíkov majú aj v Čechách. Ak sklo nie je poškodené, vedia pohárik očistiť a použiť ich na naplnenie novej sviečky. A naozaj to aj funguje, majú veľa zákazníkov čo nosia vyhorené sviečky do obchodov alebo sa sami ozývajú, čo s pohárikom. Je to spôsob ako predchádzať vytváraniu odpadu.

Zdroj: Instagram


V ponuke sú aj prvé „zero waste“ čajové sviečky. Tieto sviečky nemajú hliníkový obal ako je zvykom. Je možné si k sviečkam dokúpiť sklenený prípadne kovový svietnik, a ten používať stále dokola. Dokupujete si potom len náplne do týchto svietnikov. Aj tieto sviečky sa tešia veľkej obľube u zákazníkov. 

Najrušnejšia sezóna pre sviečky je od jesene do jari. Sem patria aj Vianoce, ktoré bývajú naozaj najsilnejšie. Tento rok bol z dôvodu pandémie iný, tu sa odzrkadlil aj veľký záujem o ich sviečky, kedy Barbora bola nútená už 10.12. vypnúť možnosť objednávať cez e-shop. Bolo to z dôvodu aby sa stihli vyrobiť všetky sviečky ktoré si zákazníci objednali a aby sa stíhalo aj zásobovanie partnerských obchodov. Našťastie sa to celé zvládlo.

Zdroj: Instagram

Zdroj: Instagram

 

Je naozaj skvelé keď vidíme že jednotlivé lokálne značky hľadajú spoločnú reč a snažia sa spolupracovať. Jemnô má spoluprácu s kozmetickou značkou LIQOIL, kde do sklenených obalov z telových masiel odlievajú sviečky. Aj tu dobre funguje recyklačný program na odovzdávanie sklenených obalov. Ďalšou spoluprácou je Jemnô v betóne kde sa spojili s lokálnou značkou 5iveconcrete a sviečky sú odlievané do betónových svietnikov. Po vyhorení sviečky je možné betónový svietnik použiť ako kvetináč.
 

 
Mohlo by Vás zaujímať