“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci august

Mesiac august sa bude niesť v znamení slovenského, českého, ale aj medzinárodného folklóru v našich krajinách. Tento mesiac bude plný pestrých a zaujímavých folklórnych podujatí, ktoré prinesú jedinečnú možnosť spoznať bohatú kultúru a tradície rôznych regiónov. Od živých folklórnych festivalov až po tradičné ľudové slávnosti, poskytnú návštevníkom nezabudnuteľné zážitky a obohatia ich pohľad na národné dedičstvo. Ponúkame vám udalosti plné hudby, tanca, remesiel a príbehov, ktoré vás prenesú do starodávnych čias.

 

 

Jánošíkove dni 

 Terchová, 2. – 6. 8. 2023.

V letných mesiacoch každoročne ožíva obec Terchová medzinárodným folklórnym festivalom – Jánošíkove dni (dávnejšie známy aj ako Jánošíkov deň). Tento dlho očakávaný festival, prebiehajúci počas prvého augustového víkendu, si budú môcť návštevníci vychutnať z amfiteátra Nad Bôrami, ale aj na iných pódiách vrátane Vrátnej doliny a okolia obce. Cieľom festivalu je prezentovať bohaté ľudové umenie, tradície a remeslá. Festival sa stal medzinárodne uznávaným od roku 1991 a momentálne sa koná jeho 61. ročník.

Zdroj: Facebook.

 

Remeselná ulička

 Kokava nad Rimavicou, 4. 8. od 14:00 – 5. 8. do 16:00.

Tradičnou súčasťou folklórneho festivalu Koliesko v Kokave nad Rimavicou je aj Remeselná ulička, ktorú je možné navštíviť v piatok a sobotu, 4. – 5. 8. 2023. Tešiť sa môžete na uličky plné zručných remeselníkov a tiež na ochutnávky tradičných špecialít a jedál. Návštevníci budú mať možnosť vidieť, ako vznikajú tradičné výrobky a tiež budú mať možnosť mnohé postupy vyskúšať na vlastnej koži.

Zdroj: Facebook.

 

Svátek dřeva ve Frenštátě pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm, 5. 8. 2023, od 9:00 do 21:00.

V blížiacom sa deviatom ročníku Sviatku dreva na nás čaká skvelý mix súboja drevorubačov a zábavy pre celú rodinu. Tento obľúbený festival sa uskutoční v Amfiteátri na Horečkách a na priľahlých lúkach v sobotu 5. augusta 2023. Organizátori sľubujú pestrý program, ktorý zahŕňa nielen súťaže drevorubačských tímov, ale aj aktivity pre deti a rodiny. Okrem hlavného lákadla podujatia, čo je súťaž drevorubačov, na návštevníkov čaká  bohatý sprievodný program s ukážkami terénnych vozov, lukostreľby, predstavením lesnej a záhradnej techniky, súťažami pre deti a návštevníci sa budú môcť dozvedieť viac o ochrane prírody.

Zdroj: Facebook.

 

Cígeľská kosa 

Cigeľ, 5. 8. 2023 od 9:00 do 15:00.

V trenčianskom kraji sa chystá začiatkom augusta zaujímavá udalosť – Cigeľska kosa. Už od 9:00 ráno sa začne prezentácia súťažiacich a losovanie políčok. O 10:00 sa uskutoční slávnostné otvorenie, pri ktorom koscovia zložia sľub, poďakujú tráve a začne samotná súťaž. Po náročnom súťažení sa o 14:30 vyhodnotí úspech jednotlivých súťažiacich a odovzdajú sa ceny. Celá udalosť sa uzavrie o 15:00 s poďakovaním a oficiálnym ukončením 12. ročníka Cigeľskej kosy. Tohto podujatia sľubuje nabitý program plný tradičných zážitkov pre všetkých účastníkov.

Zdroj: Facebook.

 

Letní setkání krajkářek

Ostrov, 12. 8. 2023 od 8:00.

V Dome kultúry v Ostrove sa uskutoční výnimočné Letné stretnutie čipkárok, ktoré bude zároveň aj  20. výročím tohto podujatia. Zúčastnia sa na ňom čipkárky zo širokého okolia Krušných hôr. Toto jedinečné podujatie nám umožní spoznať tradičné krušnohorské remeslo a zručnosť čipkárok z celého regiónu. Stretnutie sa organizuje v spolupráci so Združením krušnohorskej čipky a vstup na podujatie je bezplatný. Príďte si vychutnať tvorivosť a krásu čipky!

Zdroj: Facebook.

 

Volarské slavnosti dřeva

Volary, 19. 8. 2023 od 10:00 do 20. 8. do 14:00.

Vo Volaroch sa blíži kultúrna udalosť „Slávnosť dreva“. Tento dvojdňový festival plný vône dreva, historických remesiel, ľudového trhu, kultúrneho programu, priateľskej atmosféry a skvelého jedla a pitia sa uskutoční 19. – 20. augusta 2023. Slávnosť dreva, ktorá sa koná pravidelne od roku 1993 na volarskom námestí, pritiahne stovky návštevníkov zo Slovenska, Nemecka aj Rakúska. V rámci podujatia prebiehajú prezentácie starých remesiel viacerými remeselníkmi a sprevádzajúci program ponúka zábavu aj pre širokú verejnosť. Medzinárodné zábavné športové súťaže a Šumavský bál pod šírym nebom sú pravidelnou súčasťou tohto podujatia. Slávnosť dreva vo Volároch nám tak ponúkne skvelú príležitosť objaviť starodávne tradície a remeslá, a stráviť príjemný víkend v priateľskej atmosfére.

Zdroj: Facebook.

 

Dožinky v Martine

 Martin, 20. 8. 2023 od 10:00 do 16:00.

V druhej polovici augusta sa uskutoční tradičná udalosť s názvom "Dožinky". Toto podujatie sa koná v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Bude to slávnostná oslava zberu úrody, kde budú prezentované ukážky spracovania obilia vrátane ručného mlátenia a mletia. Návštevníci budú mať možnosť sledovať aj ukážky prípravy tradičných jedál z obilnín, čím si budú môcť vychutnať bohatú kultúru a tradície tohto regiónu. Tento podujatia sľubuje zaujímavé a vzdelávacie zážitky pre všetkých návštevníkov.

Zdroj: Facebook.

 

Festival Tehláreň v pivovare Martiner

 Martin, 25 .8. 2023 – 27. 8. 2023.

V pivovare Martiner sa tento rok uskutoční fascinujúci Festival Tehláreň, zameraný na mladé umenie. V bývalom pivovare sa oslavuje jeho 130. Výročie otvorenia a zároveň sa pripomína aj 20. výročie jeho zatvorenia. Toto unikátne podujatie ponúkne viacero kultúrnych zážitkov vrátane výstavy výtvarníkov, filmových premietaní, literárnych čítaní, tanečných predstavení a hudobných koncertov. S obmedzenou kapacitou 1000 návštevníkov sa odporúča včas zabezpečiť vstupenky, ktoré sú k dispozícii na webe festivalu. Festival Tehláreň je organizačne zabezpečený skupinou študentov umelckých škôl, ktorí chcú posilniť spoločenstvo kreatívnych ľudí a umožniť autorskú sebarealizáciu mladých umelcov. Podujatie je ideálne miesto na spoznanie, inšpiráciu a získanie nových skúseností v príjemnej a neformálnej atmosfére.

Zdroj: Facebook.

 

Sochovy národopisné slavnosti

Lhotka pod Ondřejníkem, 26. 8. 2023 od 13:30 do 23:45.

V sobotu 26. augusta 2023 sa v Lhotke pod Ondřejníkem uskutoční tradičný folklórny festival – 28. ročník Sochových národopisných slávností. Popoludňajší program bude plný folklóru, kedy sa predstavia detské súbory Valášek, Malá Ostravica, Malý Grunik a ďalšie s vystúpením pod názvom „Vítám tě, vodičko čistá". Nasledovať bude program dospelých skupíny, medzi ktorými nebudú chýbať Pilka, Valašský vojvoda a ďalší, s názvom „Umíš-li mluvit, umíš i zpívat, umíš-li chodit, umíš i tančit". Večer bude patriť súborom Břeclavan a Šmykňa, ktoré predvedú tance a piesne z iných moravských a slovenských regiónov. Atmosféru umocnia regionálne dobroty ako koláče, kapustnica a zemiakové placky. Festival je venovaný učiteľovi Vincencovi Sochovi, ktorý sa venoval zbieraniu ľudových piesní a tancov a zároveň zachraňoval zanikajúce kultúrne hodnoty.

Zdroj: Facebook.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ