“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci december

 

V mesiaci december sa nám otvára brána do sveta pestrých a čarovných podujatí, ktoré prinesú tu správnu vianočnú atmosféru a zároveň ponúknu vhľad do starých tradícií. Medzi čertami a vianočnými trhmi objavite aj výstavy netradičných betlehemov, ožívajúce príbehy vianočných stromčekov, či nezabudnuteľnú dronovú show, ktorá na oblohe vykreslí vianočný magický príbeh. Pripravte sa na záplavu udalostí, ktoré nám prinášajú radostné sviatočné chvíle a inovatívne zážitky v jednom z najkúzlenejších mesiacov v roku.

 

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

► Zámok Loučeň, 17. 11. 2023 – 21. 1. 2024. 

Zámok Loučeň vás pozýva na už šiesty ročník udalosti Příběh vánočního stromečku s podtitulom Abeceda Vánoc. Táto výstava s detailne prepracovanými ozdobami a stromčekmi prináša viac ako dvadsať jedinečných príbehov spojených s Vianocami. Začína písmenom "A" – teda od Adama, na nádvorí zámku, predstavujúc biblický príbeh o vyhnaní z raja spojený s novodobým fenoménom vánočného stromčeka, a pokračuje ďalšími písmenkami v každej komnate zámku. Celkovo 20 stromčekov, vrátane originálnych ako Bielozlatý, Elfovský, Hviezdný, Jelínkový, Ranný, Trojkrálový, Yulbaum, či Zvieratkový ponúka nezabudnuteľný zážitok pre dospelých aj deti. Okrem toho si návštevníci môžu vytvoriť vlastné ozdoby v dielničke a každý deň sa tešiť na svetelnú a hudobnú show o 17:00. Zámok Loučeň bude otvorený každý deň vrátane sviatkov.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Čaro Vianoc pod hradom 

► Mierové námestie, Trenčín, 1.12.2023 – 31.12.2023.

Do Trenčína sa po roku vracia Čaro Vianoc pod hradom! V piatok 1. decembra otvorili svoje brány vianočné remeselné trhy, ktoré každý rok ponúkajú nefalšovanú atmosféru, ktorú umocňujú vysvietené uličky pod hradom a samotný výhľad na vysvietený hrad. Remeselníci sa tento rok predstavia v 56 drevených domčekoch a ich sortiment bude naozaj pestrý.  

Ich výrobky vám budú k dispozícii až do 23. decembra do 18.00 h každý deň. Ponúkať budu keramiku, šperky, drevené výrobky, hračky a handmade produkty. Gurmánske pochúťky a občerstvenie budú dostupné denne až do 22.00 h, zahŕňajúce varené víno, horúcu medovinu, punč, zabíjačkové a grilované špeciality, koláče, medovníky, pečené gaštany, nakladané syry a iné delikatesy. V ponuke nájdete aj rôzne produkty ako med, chilli, domáce mäsové výrobky, orechy, mak, fazuľa, vegeta, džemy, sirupy, oblátky a sušené ovocie.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Betlém z másla v Máslovicích

► Muzeum v Máslovicích, 1. 12. 2023 – 31. 1. 2024. 

Ak by vás náhodou omrzeli tradičné betlehemy, určite si nenechajte ujsť betlehem z masla. Ten môžete vidieť v obci, ktorá má príznačný názov – Máslovice. V chladenom betleheme nájdete stovku figúrok, vyrobených z 25 kg masla. Na jeho tvorbe sa podieľa celá obec a tiež záujemci, ktorí si chceli prácu s maslom vyskúšať na vlastnej koži. Po prehliadke betlehemu priblíži múzeum v Maslovicích príbeh masla od chlieva až po jedálny stôl. Nebude chýbať vôňa čerstvo upečeného chleba namazaného s ručne robeným maslom, a po vzore slovanského zvyku aj posypaného soľou.  Iné múzeum masla v strednej Európe nenájdete, takže určite stojí za návštevu.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Vánoce v hornickém domku 

► Příbram, Březové Hory, 4. – 15. 12. 2023. 

Baníckym obydlím v Příbrame sa bude niesť vôňa čerstvého pečiva, budú sa spievať ľudové piesne a nebude chýbať ani tradičná výzdoba. Udalosť s názvom "Vianoce v hornickom domku" sa stáva obľúbenou medzi návštevníkmi, ktorí majú príležitosť nazrieť do dielne šikovných remeselníkov, vyskúšať si pôvodné vianočné zvyky a ručnú tvorbu. Týmto spôsobom sa prenášajú do atmosféry minulých storočí, kedy sa banícka rodina pripravovala na sviatok Vianoc. Cez víkend 9. – 10. 12. 2023 sa bude konať Štedrovečerná šichta, ktorá návštevníkom priblíži, ako trávili baníci Štedrý deň. Jazda baníckym vláčikom je v tento víkend samozrejmosťou.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Advent a Vánoce U Matoušů

► Plzeň – Bolevec, 5. – 22. 12. 2023.

V U Matoušů v Plzni-Bolevci sa odohráva jedinečná udalosť, ktorá vás zavedie do atmosféry staročeských Vianoc, plných tradičných zvykov a obyčajov. Na selskom dvore U Matoušů môžete od 5. do 22. decembra obdivovať vianočnú expozíciu. Komentované prehliadky vám odhalia tajomstvá toho, kto okrem Mikuláša obchádzal po vsi počas Adventu, ako ľudia predpovedali budúcnosť, alebo čo robili vydajachtivé dievčatá na svätého Ondreja. Možno sa necháte inšpirovať a zavediete staro-novú tradíciu aj u vás doma.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Vánoční výstava betlémů v Zábřehu

► Zábřeh, 6. 12. 2023 od 17:00 hod. do 21. 1. 2024 do 17:00 hod.

Udalosť prinesie nezabudnuteľný pohľad na rôznorodosť remeselného umenia spojeného s vianočným motívom, ktoré vnáša do srdca zábřežského múzea teplý dotyk tradície. V múzeu budete môcť obdivovať betlehemy z osobnej zbierky vášnivého zberateľa Petra Vepřka z Nemile. Jeho impozantná kolekcia obsahuje viac ako 300 betlehemov vyrobených z rôznych materiálov a pochádzajúcich nielen z celej Českej republiky, ale aj zo zahraničia.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Vianočná burza nápadov a lásky 2023

► Dom kultúry, Rimavská Sobota, 8.12.2023 od 13:00 – 19:00 hod. 

V rámci Vianočnej burzy nápadov a lásky sa opäť otvára priestor pre tvorcov lokálnych handmade produktov, ktorí zdôrazňujú etický alebo ekologický rozmer svojej tvorby. Títo tvorcovia nesú v sebe príbeh, umeleckú nadhodnotu a kvalitu, ktorá odráža reálnu hodnotu férových materiálov a práce. Táto udalosť, naplánovaná na 8. decembra 2023 v Dome kultúry, ponúkne návštevníkom možnosť objaviť originálne výrobky, výmeny, alebo nájsť vianočné darčeky s hlbším významom. Okrem bazáru nepotrebných vecí a kníh si návštevníci môžu vychutnať vystúpenia miestnych folkloristov, spevákov a hudobníkov, a nechýbať vianočné občerstvenie. Organizátori vyzývajú šikovných ľudí, organizácie a skupiny, aby sa zapojili a predstavili svoje jedinečné výtvory na tejto kreatívnej a láskyplnej udalosti.

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Štjavnycký vjanočný jarmok 2023

► Slovenské banské múzeum-Kammerhof, Banská Štiavnica, 8.12.2023 – 9.12.2023.

V Banskej Štiavnici sa tento rok rozžiari vianočná atmosféra na tradičnom Štjavnyckom vjanočnom jarmoku. Slovenské banské múzeum a Región Banská Štiavnica spojili sily, aby ponúkli návštevníkom nezabudnuteľné zážitky až do večerných hodín. Nádvorie Kammerhofu bude hostiť výnimočných remeselníkov a tvorivých výrobcov, ktorí predvedú svoje originálne výrobky. Okrem kvalitných produktov si návštevníci môžu vychutnať bohatý kultúrny program s koledníkmi, folklórnymi súbormi a dychovou hudbou. Pre najmenších sú pripravené vianočné rozprávky, a v históriou prepojenom Kammerhofu sa bude konať hra "Putovanie za betlehemskou hviezdou." Táto udalosť sľubuje nielen tradičnú zimnú atmosféru, ale aj pestrý výber aktivít pre všetky vekové kategórie. Neobýcte! Bude na kúpenya, na zajedenya, na zapytya! Prícte račej pešo, neobanujete! 

Zdroj: oficiálne stránky. 

 

Stredoveké trhy na Bratislavskom hrade

► Bratislavský hrad, 25. – 26. 11. 2023

► Bratislavský hrad, 1. – 3. 12. 2023

► Bratislavský hrad, 8. – 10. 12. 2023

► Bratislavský hrad, 15. – 17. 12. 2023

Štyri víkendy po sebe ožije nádvorie Bratislavského hradu atmosférou minulých čias vďaka iniciatíve občianskeho združenia Schatmansdorf a SNM – Historického múzea. Trhy ponúknu dni plné remesiel a stredovekej atmosféry a návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávky vína, kaší a polievok podľa tradičných receptúr. Stretnúť budete môcť majstrov tokárov, pisárov, sokoliarov či minciarov. Pre rodiny s deťmi je pripravený stánok s drevenými hračkami a "stredoveký" kolotoč. Návštevníci si môžu zakúpiť unikátne výrobky od krajčírov, kováčov, hrnčiarov, sviečkárov, brašnárov a ďalších remeselníkov. Táto výnimočná udalosť sa uskutoční v piatky od 12:00 do 18:00 a cez víkendy od 10:00 do 18:00. Vstup je voľný, a návštevníkov očakáva nielen pestrý trh, ale aj vianočná atmosféra so výstavami betlehemov a keramiky v SNM – Historickom múzeu.

Zdroj: Facebook. 

 

Dronová světelná show na brněnském výstavišti

► Brno – Brněnské výstaviště, 8. 12. a 16. 12. 2023.

Brnenské výstavisko tradične organizuje vianočné trhy, kde ľudia chodia načerpať atmosféru a nápady na obdarovanie svojich blízkych.  V piatok, 8. 12. a v sobotu, 16. 12. sa priestory výstaviska o 17:00 hod. rozžiaria desiatkami dronov, ktoré vyčarujú magickú svetelnú show. Drony budú na oblohe tvoriť vianočné animácie, ktoré vyčaria úsmev na mnohých tvárach. Tento zážitok bude umocnený originálnym hudobným doprovodom, ktorý bude korešpondovať s animáciami na oblohe.

Zdroj: Facebook.

 

Čerti z Tasova

► 4. 11. 2023 – Staré Město

► 18. 11. 2023 – Polná

► 26. 11. 2023 – Zarazice

► 1. 12. 2023 – Tasov

► 2. 12. 2023 – Uherský Ostroh

► 8. 12. 2023 – Žeraviny

► 9. 12. 2023 – Šumice

► 12. 12. 2023 – Veselí nad Moravou

► 16. 12. 2023 – České Budějovice

► 17. 12. 2023 – Jihlava

Určite ste už počuli o desivom sprievode Krampusákov. Slovo krampus označuje alpské strašidlo, ktoré je v rakúskom a juhonemeckom folklóre ekvivalentom nášho čerta – teda postavu, ktorá sprevádza sv. Mikuláša. Jedná sa o tradíciu, ktorá vznikla v rakúskych Alpách a odtiaľ sa postupne rozšírila do celého Rakúska a následne aj do okolitých oblastí. Vedeli ste však o tom, že aj v Česku môžete zažiť  pravú strašidelnú atmosféru v podaní rovnako desivých českých čertov?  Keď sa stretne skvelá partia kreatívnych mužov, môže to dopadnúť presne takto. Predstavujeme Vám Čertov z Tasova, ktorí sa snažia, aby ich masky patrili medzi tie najlepšie v ČR. Postupne ich obmieňajú, zdokonaľujú a dokonca zapájajú aj svojich synov – malých čertíkov. Behom 13 rokov ich pôsobenia sa stali obľúbenou atrakciou na rôznych trhoch a svoju show neustále zdokonaľujú. Majú dokonca svoje vlastné peklo a tiež pekelný stroj. Stretnúť ich môžete tento rok v Starom Meste, Polnej, Zaraziciach, Slavčíne, Tasove, Uherskom Ostrohu, Žeravinach, Šumiciach, Veselom nad Moravou, Českých Budejoviaciach a v Jihlave.

Zdroj: Facebook.

 

Ak máte svoje obľúbené podujatie, ktoré by ste radi videli v našich Lokálnych vibes, alebo ste priamo organizátorom, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailuFacebooku či Instagramu.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ