“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci január

Priatelia, vitajte v roku 2024! Naše januárove Lokálne vibes prinášajú podujatia, ktoré otvárajú dvere do sveta historických zvykov a súčasných kultúrnych prejavov. 7. Januára začínajú Fašiangy, náš prastarý spoločenský rituál, ktorý sa oslavuje pred Veľkou nocou. Táto udalosť vždy oživuje obce a mestá pestrou paletou podujatí. Od tradičných fašiangových sprievodov až po moderné interpretácie súčasných umelcov. V tomto článku sa zameriame na bohatú ponuku podujatí, ktorá nám umožní nielen spoznať naše kultúrne dedičstvo, ale tiež prežiť jedinečné chvíle radosti, hudby a tradičných fašiangových gastronomických lahôdok. Poďme spolu objavovať čaro januára a zároveň sa pripraviť na veselé fašiangy, ktoré nám prinášajú optimizmus a radosť do začiatku roka!

 

Po stopách kostolíkov

Stredné Slovensko, 9. 12. 2023 – 13. 1. 2024.

Prvé dva januárové týždne stále platí pozvanie na jedinečný výlet "Po Stopách Kostolíkov" v Strednom Slovensku, ktoré bolo možné absolvovať od decembra. Toto putovanie je určené veriacim aj neveriacim, pretože kostoly v sebe nesú atmosféru, ktorá pohne s každým človekom. Nechajte sa okúzliť nádhernou architektúrou, hudobnými vystúpeniami a príbehmi miestnych farárov. Na putovaní budete mať možnosť vidieť unikátne maľby zo 14. storočia a atmosféru umocnia aj teplé svetlá sviečok. Toto podujatie usporiadáva Central Slovakia.

Navštívite drevený artikulárny kostolík v obci Hronsek a gotické kostoly v Ponikách, Čeríne a Zolnej. Vstupenky sú k dispozícii tu.

Zdroj: Facebook.

 

Výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských

Brno, 12. 12. 2023 – 14. 1. 2024 od 10:00 do 16:00.

Ak by ste zatúžili po vianočnej atmosfére aj po sviatkoch, v Letohrádku Mitrovských majú pre Vás v impozantných priestoroch nachystanú expozíciu betlehemov, ktorú tvorí rozsiahla zbierka od Zdeňka Jílka a tiež od miestnych výtvarníkov a rezbárov z tišňovska a brnenska. Medzi nimi nájdeme aj niekoľko mechanických betlémov, čo pridáva výstave interaktivitu a autenticitu.

Uvidíte aj najväčšie české dioráma "Život Ježiša Krista" s plstenými figurínami od I. Langrovej, ktoré sa predstavuje verejnosti len 1x za dva roky. Celkový dojem expozície umocňujú kvetinové dekorácie od spoločnosti Květiny Pugét. Táto udalosť nielenže zdôrazňuje umenie betlémov, ale aj miestnu tvorbu a výtvarné diela s vianočnou tematikou.

Zdroj: Facebook.

 

Celomestský zimný swap

Dom kultúry, Pezinok, 12. 1. (od 14:00 do 19:00) – 13. 1. 2024 (od 9:00 do 12:00).

Druhý víkend v januári prebehne už šiesty ročník obľúbeného celomestského výmenného trhu zimného oblečenia. Prineste so sebou pekné, vyprané, nepoškodené a nenosené kúsky oblečenia a ako odmenu získate náramok, ktorý vám v sobotu poslúži ako vstupenka na výber nových kúskov do vášho šatníka.

S akcentom na zimu je zbierané sezónne oblečenie vrátane detských kúskov, dámskej a pánskej módy, topánok (výborne zachovalých), módnych doplnkov, kabeliek, tašiek a batohov. Pravidlá swapu zabezpečia, že sa budete tešiť z kvalitného a vkusného sortimentu. Neprinášajte spodné prádlo, pyžamá či poškodené a zničené veci.
Swap oblečenia nie len šetrí životné prostredie a rozširuje možnosti šatníkovej výbavy, ale tiež vytvára príležitosť na spoločenské stretávanie a tvorbu komunitného ducha medzi ľuďmi zdieľajúcimi vášeň pre udržateľný spôsob života.

Zdroj: Facebook.

 

Tříkrálový průvod s velbloudem v Krnově

Krnov, 6. 1. 2024, od  14:00 do 17:00.

V Krnove nás čaká výnimočná udalosť, ktorá oživí sobotné popoludnie 6. januára – Traja králi. Miestna charitatívna organizácia pripravila pre obyvateľov i návštevníkov tradičný trojkráľový sprievod, ktorý bude tento rok obohatený o účasť ťavy a ďalších zvierat. Účastníci sprievodu budú mať na sebe dobové kostýmy, aby pripomenuli historický pohyb Troch kráľov smerom k Betlehemu, kde plánujú odovzdať vzácne dary malému Ježiškovi.

Zraz účastníkov je stanovený na 14. hodinu pri kostole sv. Martina v Krnove, odkiaľ sa sprievod vyberie na svoju cestu smerom k námestiu pri Betleheme. Očakávajte nielen pútavý priebeh sprievodu, ale aj vystúpenie talentovaných detí, tradičný vianočný punč a drobné občerstvenie. Pre tých, ktorí by si chceli zachytiť kúsok tohto nevšedného okamihu, bude k dispozícii možnosť fotografovania s ťavou a samotnými Troma kráľmi.

Zdroj: Pixabay.

 

Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, 20. 1. 2024, od 8:00 do 11:00.

Pre milovníkov čerstvých a kvalitných potravín budú v parku za kostolom na Vratislavovom námestí pripravené farmárske trhy. V rámci trhov sa môžete tešiť na bohatú ponuku syrov, mäsa, zeleniny, ovocia, pečiva, medových produktov a ďalších špecialít prevažne z Novomestska. Trhy sú organizované už 14 rokov a budú sa konať tradične po celý rok. V zimnom období od 8 do 11 hodín a v hlavnej sezóne o hodinu dlhšie, teda do 12:00 hod. Farmárske trhy organizuje Horácke múzeum. 

Zdroj: Facebook.

 

 

Blšák na Tržnici Nivy

Bratislava, 20. 1. 2024, od 12:00 do 17:00 hod.

Ak hľadáte unikátne kúsky s príbehom, v bratislavskej Tržnici Nivy ste na správnom mieste. Či je to vintage móda, nové gramofónové platne, nový impulz pre vašu knižnicu alebo starožitné skvosty pre váš domov, na blšáku nájdete inšpirácie, ktoré prevyšujú vaše očakávania. Staňte sa súčasťou príbehov, ktoré tieto veci píšu, a pridajte sa k nám v týchto okamihoch nachádzania a radosti. Chcete svoje poklady ukázať svetu aj vy? Vyplňte do 16.1. registračný formulár a staňte sa predajcom na tejto čarovnej akcii!

Zdroj: Facebook.

 

Letenský masopust

Národní zemědělské muzeum Praha, 20. 1. 2024,

Fašiangový sprievod na Letnej, ktorý sa uskutoční v sobotu o 10:00 hod., sľubuje jedinečný zážitok. Maškary v tradičných kostýmoch navštívia kultúrne inštitúcie, kde je pripravené "kultúrne pohostenie". Okrem iného prinesie hudbu, divadelné predstavenia, tanečné vystúpenia a tradičné fašiangové masky.

 

Na fašiangovom pohostení určite nebudú chýbať obľúbené šišky, bravčové špeciality, slanina a pre dospelých ani alkohol. Ľudia v kostýmoch budú mať voľný vstup nielen do expozícií Národného poľnohospodárskeho múzea, ale aj na všetky karnevalové podujatia.

Program podujatia zahŕňa ukážky výroby karnevalových pochúťok, kuchársky workshop, súťažný karnevalový kvíz a mnoho ďalších aktivít pre deti i dospelých. Organizátori sľubujú komentované ukážky zabíjačiek a výroby zabíjačkových špecialít s majstrom mäsiarskym Radkom Janoutom, predaj zabíjačkových špecialít, ukážky historického mäsiarskeho náradia, fašiangový sprievod s pochovávaním basy.

Zdroj: Facebook.

 

72. Slovácký ples

Semilasso, Brno, 27. 1. 2024.

Radi by sme vás upozornili na trošku (ne)tradičný ples, ktorý je určený pre všetkých milovníkov ľudovej kultúry. Koncom mesiaca sa totižto v Brne bude konať 72. ročník Slováckeho plesu, ktorý nepochybne roztancuje množstvo návštevníkov. Do tanca budú hrať dychová hudba Boršičanka a cimbálová muzika Litera. Milovníci folklóru si budú môcť užiť aj vystúpenie cimbálovej hudby zo Slováckeho krúžku v Brne. Tento večer bude obohatený o tanec chasy z Uherskobrodského regiónu, ktorí predstavia tradičné tance svojej oblasti. Lístky na toto podujatie je možné kúpiť za 500 Kč, alebo za 400 Kč pre tých, ktorí prídu v krojoch.

Zdroj: Facebook.

 

Ak máte svoje obľúbené podujatie, ktoré by ste radi videli v našich Lokálnych vibes, alebo ste priamo organizátorom, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailuFacebooku či Instagramu.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ