“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci júl

Mesiac júl je plný energie a kreativity a my Vám opäť prinášame tipy na trhy, remeselné ukážky a kultúrne podujatia na Slovensku a v Česku. Lokálne vibes sa šíria po celom regióne prostredníctvom festivalov, workshopov a podujatí, ktoré prinášajú príležitosť pre ľudí vychutnať si ich bohatý program a zažiť neobyčajnú atmosféru. Nechajte sa inšpirovať!

 

Spišský trh

 Spišská Nová Ves, 13. 7. 2023 – 16. 7. 2023

Spišská Nová Ves sa pripravuje na veľké podujatie! Už viac ako šesťdesiat rokov sa konajú Spišské trhy, ktoré vychádzajú z dlhej tradície kráľovských výsad. Sú jednými z najstarších trhov na Slovensku. V polovici júla sa námestie a uličky zaplnia obchodníkmi a návštevníkmi z celého Slovenska aj zo zahraničia. Spišské trhy ponúkajú bohatú ponuku a kultúrny program s hudbou a zábavou, ktorý trvá až do skorých ranných hodín. Nezabudnuteľný zážitok čaká aj najmenších účastníkov, ktorí sa môžu tešiť na množstvo kolotočov a atrakcií. Spišské trhy sú ako malý slovenský Disneyland! 

Zdroj: Facebook.

Vinári v chotári

 Modra, 15. 7. 2023 od 11:00 do 22:00 hod.

Na čarovné miesto Pod Gaštankou v Sebreckej doline prinesú vinári zo združenia Víno z Modry to najlepšie zo svojich pivníc. Bude pripravená koštovka, streetfood jedlo, kávička a vidiecke koláče. Nebudú chýbať historické traktory, ale aj súčasná vinohradnícka technika. Podujatie je určené pre celú rodinu – deti sa zabavia v tvorivej dielni a rodičia si oddýchnu a načerpajú príjemnú atmosféru napríklad v piknikových zákutiach, či v hojdacej sieti.

Zdroj: https://www.modranskepivnice.sk/

Slávnosti svijanského piva

 Svijany, 15. 7. 2023 od 13:00 do 23:59 hod.

Na čarovné miesto Pod Gaštankou v Sebreckej doline prinesú vinári zo združenia Víno z Modry to najlepšie zo svojich pivníc. Bude pripravená koštovka, streetf  V sobotu 15. júla sa na kúpalisku vo Svijanskom Újazde uskutoční 34. ročník Svijanského pivného festivalu. Tento pivný festival patrí k najväčším a najstarším v krajine. Od 13:00 sa návštevníci môžu tešiť na skvelý hudobný program a široký výber svijanských pív. Okrem toho budú k dispozícii rôzne kulinárske špeciality vrátane pivnej zmrzliny. Príďte si užiť toto nezabudnuteľné podujatie plné dobrého jedla, piva a zábavy!

Zdroj: https://www.pivovarsvijany.cz/

FEST Cool Piknik – Festival pouličného jedla a remeselného piva

► Senica, 15. 7. 2023 od 11:00 do 20:00 hod.

Do senického parku prichádza opäť najväčší festival jedla na Záhorí. Tento rok vás čaká bohatá ponuka poctivého pouličného jedla, remeselného piva, skvelá lokálna hudba a pestrý program pre deti aj dospelých. Zaznačte si dátum 15. júla v kalendári!

Zdroj: Facebook.

Zažij pivovar jinak – Pivovar Starobrno vol. 2

 Brno, 15. 7. 2023 od 14:00 do 22:00 hod.

Tretiu júlovú sobotu sobotu sa môžete tešiť na podujatie v pivovare plné hudby, zábavy a samozrejme piva. Vstup je voľný a za jedno pivo Starobrno zaplatíte len 30 korún. Počas podujatia budú zabezpečené aj bezplatné prehliadky pivovaru, kde sa dozviete o jeho histórii a môžete ochutnať nefiltrovaný ležiak Bitr. Ak sa chcete otestovať, môžete sa zúčastniť pivného kvízu a vyhrať pekné ceny. Príďte si užiť príjemné popoludnie a večer pri pive, hudbe a zábave do pivovaru!

Zdroj: https://www.starobrno.cz/

Cechové hody kremnické a Kremnický jarmok 2023

 Kremnica, 22. 7. 2023

V centre mesta Kremnica, na Štefánikovom námestí sa predposledný júlový víkend uskutoční Kremnický jarmok a Cechové hody. Okrem remeselného trhoviska a rôznych predajcov návštevníkov čaká aj zaujímavý kultúrny a spoločenský program. Nebude chýbať tradičný banícky sprievod a vystúpenia kapiel. Hlad a smäd uspokoja stánky s chutným občerstvením, grilovanými špecialitami, tradičnými dobrotami a včelími produktmi. Návštevníci si budú môcť vybrať aj z rôznych remeselných výrobkov ako sú napríklad; keramika, drevené a kožené výrobky, tkané koberce, prútený tovar, košíky, folklórne oblečenie, šperky, sklenené výrobky, sirupy a balzamy. Na námestí nebude chýbať lukostreľba a ukážky zo stredovekého predvedie Cech starých bojových umení Vlčí tesák.

Zdroj: Facebook.

Pečení na Šumavě

 Šumava, 22. 7. 2023 9:00 – 16:00

Pre rodiny s deťmi, ktoré majú záujem naučiť sa piecť chlieb v tradičnej peci na drevo, je pripravený kurz v Muzeum řemeslné výroby Nezdice na Šumavě. Na kurze sa naučíte, ako vytvoriť a udržiavať kvások, spracovať cesto a tiež sa pokúsite zapáliť pec a upiecť bochníky. Počas kysnutia vám budú poskytnuté teoretické informácie a čaká vás aj minikurz sladkého kysnutého chleba. Súčasťou kurzu je aj prehliadka Múzea šumavských remesiel.  Okrem nezabudnuteľného zážitku si odnesiete domáci chlieb, chlebové tyčinky a prípadne aj kvások na domáce pečenie. Kurz prebieha každú sobotu v júli a auguste.

Zdroj: Facebook.

XV. Stredoveký deň

 Žilina, 28. 7. 2023 od 12:00 hod.

Na 28. júla je naplánovaná udalosť pre všetkých, ktorí majú radi históriu a stredovek. Tento rok sa uskutoční už XIV. Stredoveký deň v Žiline. V centre mesta, konkrétne na Mariánskom námestí, o 12.00 hod. začína zaujímavý kultúrny program, ktorý vás prenesie do čias stredoveku. Môžete sa tešiť na rôznorodé prezentácie tradičných stredovekých remesiel, sokoliarov, divadelné predstavenia a tiež ukážky historických bitiek. Budete mať možnosť vyskúšať stredoveké jedlo, zahrať si živý šach, alebo sa zúčastniť rytierskeho turnaja. Večer návštevníkov ohúria dobové scénky, ohňové show a tiež dobová hudba Valar. Večer bude zakončený fakľovým sprievodom. Podujatie je organizované mestom Žilina v spolupráci s Cechom Terra de Selinan.

Zdroj: Facebook.

Slavnosti česneku na zámku Buchlovice

 Buchlovice, 29. 7. 2023 od 10:00 do 17:00 hod.

Koncom júla sa v Buchloviciach uskutoční netradičný festival s mottom "Cesnak je pýcha a hrdosť". Návštevníci budú mať možnosť ochutnať cesnakový koláč, zúčastniť sa na súťaži "čucháčov" a naučiť sa pliesť cesnakové vrkoče. O zábavu na festivale sa postarajú hry, hudobné vystúpenia a netradičné súťaže, ktorých spoločným menovateľom je cesnak. Deti si môžu vyskúšať streľbu z luku na cesnakový terč, výrobu cesnakových bábik a korálok. Nebude chýbať  ani obľúbená rodinná hra "Najsmradľavejšie dieťa" a majstrovstvá v pľutí cesnaku na diaľku. Návštevníci sa môžu tešiť aj na zaujímavé prednášky o cesnaku.

Festival ponúka pestrú ponuku jedál, vrátane netradičných variánt cesnaku, ako je zmrzlina, cesnaková pálenka a strúčiky v čokoláde. Okrem toho sa budú konať ochutnávky viac ako 25 uznávaných druhov cesnaku podávaných s údenou krkovičkou a chlebom. Hlavným lákadlom je možnosť zakúpiť si kvalitný český a moravský cesnak od osvedčených predajcov na trhu. Festivalu sa každoročne zúčastňujú odborníci, pestovatelia, gurmáni, rodiny s deťmi a všetci milovníci tejto zdravej zeleniny. Cieľom podujatia je propagácia domácich pestovateľov cesnaku a podpora tradičných ľudových remesiel.

Zdroj: Facebook.

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

 Vysílač Velká Javořina, 29. – 30. 7. 2023

Posledný júlový víkend nás čakajú slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javořine. Tradícia stretávania sa príslušníkov oboch národov na Veľkej Javořine siaha až do revolučného roku 1848. Slávnosti predstavujú symbol spoločnej histórie a kultúry oboch národov. Návštevníkov každoročne poteší bohatý program v podobe cimbalovej hudby a folklórnych súborov.

Zdroj: Facebook.

 

Ak máte svoje obľúbené podujatie, ktoré by ste radi videli v našich Lokálnych vibes, alebo ste priamo organizátorom, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu, Facebooku či Instagramu.

 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ