“facebook
Autor: Natália Kosmelová
9. apríla 2024
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci marec

V marci postupne príroda začína ožívať a na nás čaká množstvo zaujímavých lokálnych udalostí. Od tradičných folklórnych podujatí po moderné kultúrne festivaly, tento mesiac je plný možností na objavovanie. Mnohé z týchto udalostí prinesú nezabudnuteľné zážitky, ale tiež priblížia našu kultúru a dedičstvo. Poďme sa spoločne nechať uniesť atmosférou marcových podujatí a objavovať krásy a tradície, ktoré tento mesiac prináša.

Medzinárodný klobásový festival 

► Sládkovičovo, 1.3.2024 – 2.3.2024.

Prvý marcový víkend privedie milovníkov gazdovských pochúťok ich korenistá vôňa do Sládkovičova. Koná sa tam totižto už 15. ročník medzinárodného klobásového festivalu. Na základe historických záznamov vieme, že výroba klobás bola známa v období staroveku. Ich vynikajúcu chuť a hlavne trvanlivosť si užívali napríklad Gréci, Rimania, Sumeri a Číňania. Tieto lahôdky boli také populárne, že sa dokonca objavili v dielach ako Odysea od Homéra, a postupne si našli cestu aj do našej kultúrnej gastronómie. V domácom prostredí sa klobásy vyrábajú už od 13. storočia, a dnes ich nie je ťažké kúpiť v potravinách a mäsiarstvach. No niet lepšieho miesta pre vychutnanie klobásky ako na Medzinárodnom klobáskovom festivale. Okrem zabíjačkových špecialít a sladkých pokrmov bude pripravený aj bohatý sprievodný program. Podujatie neorganizuje nikto iný, ako Klobáskový klub Sládkovičovo, ktorý bol založený nadšencami pre zachovanie gurmánskych tradícií a kultúrneho dedičstva našich predkov.

Zdroj: Facebook.

Degustácia tokajských vín na deň žien (nielen pre ženy)

► Gazdovstvo Uhliská – Nemšová, 8. 3. 2024.

8. marca nezabudnite na svoje drahé polovičky pretože bude MDŽ! Tento sviatok môžete osláviť napríklad aj v Nemšovej. Gazdovstvo Uhliská si pripravilo (nielen pre ženy) degustáciu tokajských vín. Neváhajte sa pripojiť a príďte si vypočuť enologičku a prvú dámu vinárstva Tokaj & Co Zuzanu Čorbovu. Bude to určite nezabudnuteľný večer.

Zdroj: Facebook.

Veľkonočné trhy v Rožňave

► Námestie baníkov – Rožňava, 15. – 16. 3. 2024.

V dňoch 15. a 16. marca 2024 sa na Námestí baníkov v Rožňave budú konať Veľkonočné trhy. Severná časť námestia sa premení na zónu so stánkami, kde bude pulzovať atmosféra veselých farieb a vôní. Príďte si pozrieť stánky od 9.00 do 18.00 hodín, kedy vám bude k dispozícii pestrý výber. Výrobky remeselníkov sa budú vyznačovať tradičným veľkonočným nádychom, a to nielen pri výbere spotrebného tovaru, ale aj pri originálnych dekoračných predmetoch.

Zdroj: Roznava.sk

Farmářské trhy na Náplavce 

► Praha, 16. 3. 2024 od 8:00 hod. do 14:00 hod. 

Každú sobotu sa od 8. do 14. hod. na pražskej Náplavce konajú obľúbené farmárske trhy, ktoré sa od svojho počiatku z pôvodných 28 predajcov rozrástli na úctyhodných 90 až 100 stánkov. Jedná sa pravdepodobne o najväčší farmársky trh v Českej republike, ktorý láka návštevníkov nielen svojou rozmanitosťou, ale aj krásnou lokalitou na brehu Vltavy, na Rašínovom nábreží v Prahe 2.
Predajcovia na Farmárskom trhu Náplavka garantujú kvalitné, čerstvé a české farmárske produkty a výrobky od overených pestovateľov, chovateľov a výrobcov. Pre návštevníkov je pripravených viac ako 90 stánkov, ktoré sprevádza bohatá gastronómia a živá hudba, vďaka čomu je trh nielen miestom nákupov, ale aj príjemným miestom na stretnutie a strávenie sobotného dopoludnia. Farmárske trhy sú hrdým členom Národnej asociácie farmárskych trhov, čo zaručuje vysoké štandardy a dodržiavanie etických zásad. Príďte zažiť atmosféru týchto trhov, kde sa stretáva kvalita, tradícia a udržateľnosť!

Zdroj: Farmářské tržiště Náplavka.

Veľkonočný jarmok v Púchove

► Púchov, 16. 3. 2024.

16. 3. 2024 si nenechajte v Púchove ujsť šancu ochutnať lahôdky od miestnych výrobcov, ako sú údeniny či pekárenské výrobky. Veľkonočný trh v Púchove sľubuje zábavu pre celú rodinu a tiež program spojený so starými tradíciami akým je napríklad ak vynýšanie Moreny. Program na Námesti slobody ponúkne okrem vystúpenia detí aj autorské, gorálske a ľudové pisésne z rôznych regiónov,

Zdroj: Facebook.

Farmárske a remeselné trhy na námestí v Skalici

► Námestie Slobody – Skalica, 23. 3. 2024.

V Skalici budú mať ľudia v predposledný marcový víkend jedinečnú príležitosť zásobiť sa na Veľkú noc tradičnými lahôdkami a darčekmi. Nezmeškajte túto príležitosť a príďte si vychutnať atmosféru a bohatstvo miestnych tradícií!

Zdroj: tikskalica.

Fašanky, fašanky, Velká noc ide 

► Strážnica, 23. – 24. 3. 2024.

Blížiaca sa udalosť v Skanzene Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ponúkne pohľad na tradičné zvyky Slovácka, ktoré sú súčasťou obdobia od začiatku pôstu až po Veľkú noc. Medzi ne patria napríklad vynášanie smrtky, nošenie létečka, pletenie velikonočných pomlázok a maľovanie kraslíc. Tento rok sa môžete tešiť na túto udalosť v termíne od 23. do 24. marca 2024. Okrem toho, v programe nájdete aj fašankový tanec “pod šable”, tanec s medveďom a prípravu tradičných ľudových jedál ako sú koblihy a ďalšie špeciality.

Zdroj: nulk.cz.

Veľkonočné sviatky v Múzeu oravskej dediny – Tradičná Slovenská veľká noc

► Zuberec, 29. 3. 2024 – 1. 4. 2024.

Tradičná Slovenská Veľká Noc v Múzeu oravskej dediny v Zuberci – Oživenie Tradícií a Remesiel
 Nadchádzajúce Veľkonočné sviatky budú v Múzeu oravskej dediny v Zuberci opäť oživené tradičnou slovenskou atmosférou a remeslami. Program od 29. marca do 1. apríla 2024, ponúka návštevníkom širokú škálu aktivít a ukážok remesiel.
Od piatka do pondelka si návštevníci môžu pozrieť  remeselníkov, ktorí predvádzajú výrobu kraslíc, pletenie korbáčov, výrobu sviečok, točenie na hrnčiarskom kruhu, drotárstvo a rezbárstvo. Pri príznivom počasí sa v areáli múzea budú vyháňať po zime aj domáce zvieratá, čo podujatiu pridá na autentickosti a prinesie dotyk s vidieckym prostredím.
Nedeľné popoludnie bude obohatené folklórnym programom, ktorý vtiahne návštevníkov  do slovenských folklórnych tradícií. Podujatie sa uskutoční od 29. marca do 1. apríla 2024.

Zdroj: Facebook.

Velikonoce na zámku Karlova Koruna 

► Chlumec nad Cidlinou, 30. 3. 2024 od 10:00 hod. do 17:00 hod.

Posledný marcový víkend môžete zamieriť do rozprávkového prostredia zámku Karlova Koruna, kde sa otvoria brány veľkonočného jarmoku. Udalosť sa koná od desiatej hodiny a sľubuje pestrý mix zážitkov pre všetkých návštevníkov. Na tomto zámockom jarmoku budete môcť zakúpiť originálne dekorácie do vášho domova, uvidíte pletenie korbáčov a tiež rôzne dekoračné techniky zdobenia veľkonočných vajíčok. Veľkonočný jarmok sľubuje nielen estetický pôžiok, ale aj jedinečnú atmosféru, ktorá vám priblíži tradičnú českú Veľkú noc. Nenechajte si ujsť tieto poklady zo zámku Karlova Koruna.

Zdroj: Facebook.

Velikonoce na Valašsku

► Rožnov pod Radhoštěm, 30. 3 – 1. 4. 2024.

Nenechajte si ujsť trojdňový program plný veľkonočných a jarných zvykov! Od 30. marca do 1. apríla sa bude vo  Valašskom muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm konať veľkonočný jarmok s bohatou ponukou tradičného tovaru a výrobkov ľudových remeselníkov. Príďte si vychutnať ukážky zdobenia veľkonočných vajíčok, pletenie korbáčov a tvorivé dielne pre deti. Bielu sobotu oživia stánky, ukážky remesiel a hudobné vystúpenia, zatiaľ čo na Veľkonočný pondelok si budete môcť vychutnať tradičné veľkonočné a jarné zvyky s oblievačmi a varením jarnej polievky. Vstupné do dreveného mestečka sa pohybuje od 80 Kč pre žiakov a 180 Kč pre dospelých. 

Zdroj: Foto: Jan Kolář.

Hľadanie vajíčok na Smolenickom zámku

► Smolenický zámok, 29. 3 – 1. 4. 2024.

Deti a ich rodičov určite poteší podujatie, ktoré sa bude konať na malebnom zámku v Smoleniciach. Posledný marcový víkend bude na zámku veselo – budú sa pliesť korbáče, maľovať na tvár, na detí sa bude tešiť maskot Zajko a zvieratka v minizoo. No a to najdôležitejšie! Po celom zámku budú ukryté vajíčka, ktoré treba objaviť, tak rýchlo, aby sa neminuli odmeny pre všetky šikovné deti!

Zdroj: smolenickyzamok.sav.sk/

Ak máte svoje obľúbené podujatie, ktoré by ste radi videli v našich Lokálnych vibes, alebo ste priamo organizátorom, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailuFacebooku či Instagramu.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ