“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Made in Akostný výber 4 : Crowdfunding

Už viac krát sme u nás v článkoch spomínali Kickstarter alebo Indiegogo čo sú najväčšie crowdfundingové platformy na svete. Teraz by sme Vám radi priblížili možnosti, ktoré ponúkajú crowdfundingové platformy v Čechách a na Slovensku. Skúsime Vám priblížiť ich fungovanie a ako sa od seba líšia.

Ako možno viete crowdfunding je v dnešnej dobe jedna z možnosťí ako zafinancovať svoj projekt, hru, výrobok, knihu a iné. Ide o financovanie pomocou komunity ľudí, Váš projekt môže mať biznis alebo charitatívne zameranie. Tieto kampane vo veľkom využívajú začínajúci umelci, speváci alebo skupiny, tiež to môže využiť človek napríklad aj na cestu okolo sveta alebo prezidentskú kampaň.

 

 

 

Prvá skupina crowdfundingových platforiem funguje spôsobom predpredaju, ide teda o možnosť financovania projektu, kde za darovanú sumu dostanete protislužbu, alebo výrobok celé to závisi od jednotlivých projektov.

Startlab
nIde o Slovenskú platformu zameranú na lokálnu podporu projektov. Platforma funguje na báze odmeny za darovanú sumu, ale je možné podporiť projekt aj bez nároku na odmenu. Projekty môžu mať dĺžku od 15 – 45 dní. Financie z kampane je možné použiť aj na financovanie časti projektu.

Poplatok za úspešný projekt – 7%
nTransakčné poplatky – 1%

 

HitHit
nJe Česká platforma, ktorá funguje na princípe podpory za odmenu. Nie je možné podporiť projekt ľubovoľnou čiastkou vždy si musíte zvoliť odmenu za Váš príspevok. Platforma je skôr zameraná na podporu kreatívnych zámerov, inovatívnych myšlienok, hudobných albumov a nakrúcanie filmov.  

Poplatok za úspešný projekt – 9% do 200 000 Kč potom individuálne
nTransakčné poplatky – 1,5%

Startovač
nTáto Česká platforma na podporu projektov zväčša kreatívneho ducha. Ako to už bolo spomínané ide o podporu za odmenu. Najčastejšie tu nájdete umelecké projekty, hudba, film, knihy a dokumentárne filmy. Táto platforma však prináša aj možnosť patrónov, ide o mesačné podporovanie projektov, čiže každý mesiac podporíte daný projekt čiastkou, ktorú ste si zvolili.

Poplatok za úspešný projekt – 5 – 9%
nTransakčné poplatky – 1,5 – 2,5%

nVšetky tri platformy majú spoločné jedno pravidlo, pri nevyzbieraní cieľovej sumy vrátia všetky financie späť podporovateľom.

 

 

nDruhou skupinou sú platformy investičné kde nedostanete za svoju finančnú podporu odmenu vo forme poďakovania, kávičky, výrobku a podobne. Cez tieto platformy viete získať podiel vo firme  / projekte alebo zúročením Vášho vkladu. Pri týchto možnostiach crowdfundingu je už robená aj profesionálna analýza projektu. Hlavným rozdielom je minimálny objem investície, ktorý býva často krát od 1000€ a viac. Na týchto platformách nenájdete viac ako 5-10 aktívnych projektov, je to z dôvodu profesionálneho prístupu k jednotlivým možnostiam investovania.

Crowdberry
nJe Slovenská investičná platforma umožňujúca súkromným investorom priamo investovať do konkrétnych firiem a nehnuteľností. Nie je tu časové obmedzenie, často krát má firma aj dve tri kolá kedy je možné investovať. Možnosť aktívne sa podieľať na úspechu spoločnosti do ktorej ste investovali. 

Min. investícia – od 10 000€

Fundlift
nTáto Česká investičná platforma spája projekty a možných investorov, cez kúpu investičných certifikátov alebo minibondov. V niektorých prípadov môže ísť aj o podiel v projekte. Najčastejšie ide o časovo obmedzenú možnosť investície s cieľovou sumou. Investícia prebieha priamo cez obchodníka s cennými papiermi a celý proces je regulovaný Českou národnou bankou.

Min. investícia – od 500€

nMožno sme Vám priniesli nové informácie a možno ste už o daných platformách počuli. Každopádne, ak by ste chceli začať s čímkoľvek a nemáte dostatok peňazí sú aj iné možnosti ako financovať svoje projety a sny. Nemusíte na všetko využívať len banky. Ak už máte projekt rozbehnutý a chcete rýchlejšie expandovať tiež sú tu možnosti. 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ