“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Mahli pomocou blokovej tlače prenáša prírodu na oblečenie

Mária Hlinková sa venuje výrobe oblečenia pomocou blokovej tlače tá je tu už viac ako tisíc rokov. Ide o techniku tlače kde sú využívané vyrezávané drevené bloky, tie sa následne ponárajú do farieb alebo vosku a potom sú opakovane pritláčané na tkaninu.

 

Vieme, že ste v roku 2012 založili štúdio MaHli, ale čomu ste sa venovala pred tým, a aká bola cesta k založeniu štúdia?

nVenovala som sa výrobe šperkov z dreva a mede a postupne som začala tvoriť aj block printing dizajn. Módny dizajn som vyštudovala na Slovensku vo Svidníku, pracovala som v USA pre Lord and Taylor, Jones NY a Yamis and Dawni.

 

Prečo práve ručná bloková tlač?

Bloková tlač je vynikajúcim spôsobom, ako vyrobiť niečo originálne, čo je skutočne ručne vyrobené. Vyrezávanie bloku je časovo náročné a vyžaduje veľa trpezlivosti, ale akonáhle budete mať blok, môžete ho použiť stokrát alebo aj tisíckrát. Na týchto drevených blokoch môžete často vidieť vzory ako kvety s listami, vetvičky, ovocné plody, ale napríklad aj páva alebo niektoré iné prírodné vzory.

 

Ako prebieha samotný proces výroby od návrhu, cez šitie až po samotnú tlač?

nPrvým krokom je realizácia kolekcie v jednej veľkosti, a keďže robíme predovšetkým dizajn pre ženy s krivkami, strih šiat je veľmi dôležitý́. Každý strih musí byť na prvý pohľad očarujúci, pôvabne zladený, neutrálny, a čo je najdôležitejšie, aby bol praktický. Potom sa kolekcia modelov potlačí, čo už robím osobne ja, každý jeden model či šaty potlačím a potom kolekciu nafotím. Každý jeden model je originálny a na svete je malé umelecké dielo.

 

Potrebujú ručne tlačené kúsky špeciálnu starostlivosť, je možné ich prať?

nFarby veľmi dobre držia na prírodných textíliách ako aj na zmesových syntetických tkaninách (do 20%). Po zažehlení sú farby odolné voči bežnému používaniu a tiež praniu v práčke. Potlačený textil je vždy najlepšie prať v rukách. Samozrejme nie každému sa chce tráviť čas takýmto praním a je jednoduchšie tričko resp. vec hodiť rovno do práčky. Ak už je tomu tak, skúste dodržovať aspoň tieto základné pravidlá: Perte oblečenie naruby na max. 30°C. Nepoužívajte pri praní aviváž. Vždy však ošetrujte textil aj podľa pokynov výrobcu textilu, ktoré sú uvedené na štítku odevu.

 

Prezerali sme si Vašu tvorbu a najčastejšie sa tam vyskytujú prírodné motívy, odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

nRovnako ako akékoľvek iné tradičné umenie, príroda je hlavnou inšpiráciou pre dizajn blokovej tlače. Každý model potlačím podľa svojho estetického cítenia, dáva mi to obrovskú energiu, je to čarovná atmosféra tvorby, pretože netlačíte sériovo, ale podľa momentálnej nálady, cítenia, farebnej kombinácie látky a bloku. Kvety a príroda sú prevládajúcim motívom pre blokovú tlač. Inšpiráciu čerpám hlavne z krásy prírody na východnom Slovensku, keďže tvorím v starobylej Starej Ľubovni, moja inšpirácia je nekonečná. Slovensko je malá veľká krajina. Malá rozlohou, ale veľká svojimi prírodnými krásami.

 

Už prešlo viac ako 8 rokov od založenia vašej značky. Aká bola cesta a ako by ste zhodnotili MaHli dnes?

MaHli je v súčasnosti naozaj viac skúsenejšia a zrelá značka. Ale čo sa týka dizajnéra, teda mňa stále sú predo mnou nové výzvy, je tu priestor na neustále vzdelávanie, učenie sa a vytváranie nových technológií, vzorov, nových farieb, ich miešanie a kombinácie. Fascinuje ma spoznávanie a nákup nových látok. Toto všetko sa dá skĺbiť do každého modelu, aby vystihol požiadavky nositeľky. Krása je však subjektívny pojem. Neexistuje jednoznačná šablóna, ktorá by definovala jediný dokonalý ideál ženy. Preto v mojej kolekcii existujú modely rôznych štýlov, dlhé a krátke, večerné aj každodenné, s využitím rôznych materiálov a dekorácií. 

 

Aký je váš cieľ, kam by ste chceli vašu značku posunúť, dostať?

nVzdelávam sa v odbore, v ktorom pracujem. Spoločne ako tím musíme neustále napredovať a udržať si tak prehľad v celosvetovom trende. Takmer každá oblasť sa dnes veľmi rýchlo vyvíja, a preto mi záleží na tom, aby značka MaHli išla s módnymi trendmi, kvalitou a jedinečnosťou v danej oblasti.

 

Máte zákazníčky len zo Slovenska alebo si vás našli aj zákazníčky zo zahraničia?

nÁno, prezentovala som svoju značku aj v USA Na Slovak Heritage Festival v New Jersey. Kúsky MaHli by Maria Hlinkova budú aj na Amazon-e v USA.

 

Vieme nájsť Vaše kúsky okrem e-shopu aj niekde inde?

nČaro MaHli výrobkov spočíva vo veľkom podiele ručnej práce či už ide o výšivky, ručne robené detaily. Preto to ani nie je možné vyrábať masovo. Mám záujem o spoluprácu s akoukoľvek inou značkou, ktorá by chcela potlačiť svoje modely, vyšiť či spolupracovať v oblasti navrhovania modelov pre plnoštíhle ženy, pretože na trhu absentuje záujem o ženy s oblými krivkami. Ak hľadáte niečo nové pre svoj butik, kolekciu, ktorá oživí vašu tradičnú ponuku, sme tu pre vás. Prinášame vám závan tradičnej slovenskej poctivej krajčírskej práce. Môžeme byť vaším exkluzívnym dodávateľom jedinečných modelov. Pripravíme vám limitovanú kolekciu, ktorá bude vytvorená len pre vás a podľa vašich požiadaviek. Chceme vás zaujať kvalitným spracovaním modelov, jedinečnou blokovou tlačou, naoko jednoduchosťou, ktorá prináša nosenie modelov vo všedné dni, no vo vhodnej kombinácii aj vo sviatočné dni.

 

Už sa nám blíži koniec roka a okrem toho, že máte teraz dopravu zdarma, na čo sa môžeme tešiť či už do konca roka alebo v roku 2022?

nPracujem na kolekcii Matka Príroda, ktorá bude v e-shope pred Vianocami. Je to nová kolekcia, pôjde o kvalitné teplákové a komfortné materiály, pohodlné teplákové kúsky, mikiny, šaty, tričká i tašky. Taktiež jar a leto 2022 prinesú nové ľanové a bavlnené blúzky a bude tu nová Nauticalna kolekcia Nantucket. 

Už sa tešíme na nové veci a kolekcie.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ