“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Neobyčajný nápad na Sviečky želania

Rozhovor s majiteľkou firmy Astron Natáliou Nozdroviczkou o ich sviečkach na želanie, ktoré sú chránené patentom priemyseľného vlastníctva vo viacerých krajinách Európy. 

Čo ste robili pred založením značky Astron?
nPred založením som robila na viacerých miestach ako čašníčka. V mojom poslednom zamestnaní som pracovala ako prevádzkarka kaviarne. 

 

Prečo sviečky a ako ste sa dostala k sviečkam?
nSviečky boli v našej rodine odjakživa. Ako milovníčka sviečok som si sviečky zapaľovala pri každej príležitosti, avšak veľmi často sa mi stávalo, že mi sviečka vydymila celú izbu, prípadne nehorela pekne. Ťažko som hľadala na trhu taký produkt, ktorý by mi vyhovoval. Tak som si sviečky začala vyrábať sama. Najprv som liala iba pre vlastnú potrebu, časom sa o moje sviečky zaujímali aj moji známi a tak som liala aj pre nich.  Čim viac času som tomu venovala, tým viac ma to bavilo. Bol to dlhý proces avšak nachádzanie nových možností hľadanie správnych voskov, štúdium procesov liatia a pálenia sviečok ma čoraz viac napĺňalo. Je to veľmi tvorivá a zároveň fascinujúca práca. Baví ma hľadanie nových postupov spracovania vosku ako aj vymýšľanie nových variácií toho, čo bolo (a možno aj je) považované za stále a nemenné.  Výroba sviečky je proces, ktorý má svoje čaro. Buď to milujete alebo nie. 

 

Kedy a ako prišiel nápad na Sviečky želania?
nJedného dňa som do práce doniesla voňavú sviečku, kde si ju všimol môj zamestnávateľ a poprosil ma, či by som ich nevedela vyrobiť viac…Keďže som túto ponuku neodmietla, tak som ich začala do práce nosiť vo väčšom množstve. Jedna zo zamestnávateľových záľub a aktivít je vytváranie/vymýšľanie vynálezov, ktoré si následne chráni na Úrade priemyselného vlastníctva. Po dlhých rozhovoroch o výrobe mu napadla myšlienka vytvoriť Sviečky želania. 

 

Z čoho sú Vaše sviečky želania vyrábane ide o špeciálny proces?
nDo výroby Sviečok želania vkladáme celé naše srdce. Proces výroby je veľmi špecifický. Sviečky želania vieme vyrobiť zo všetkých druhov voskov ale náš najobľúbenejší je palmový vosk, keďže vytvára krásnu kryštalizáciu na povrchu sviečky, je prírodný a ekologický. Každý vosk má svoje špecifiká a palmový je obzvlášť náročný na spracovanie. Pri výrobe musia byť dodržané správne teploty vosku, ohrieva sa aj forma a po naliatí sa sviečka musí niekoľkokrát napichávať, aby sa v nej nevytvárali vzduchové bubliny. Všetky sviečky ručne lejeme a napichávame. Pri každej sviečke musíme dodržať výrobný proces aby bola výsledná sviečka nie len esteticky pekná ale aj kvalitná. Špecifické je aj liatie sviečok do skla, tá má zasa iný postup výroby… ale ako sa vraví… čo kus to originál a pri sviečkach želania je to obzvlášť pravda ????

 

Ako prebieha proces výroby a dizajnu jednotlivých sviečok?
nDizajn sviečok tvoríme sami. Je to veľmi tvorivá atmosféra. Každú sviečku zdokonaľujeme niekoľko mesiacov, kým ju pustíme na trh.  Hľadáme vhodné kombinácie a spojenia, aby sme našim zákazníkom poskytli čo najlepší zážitok zo sviečok. Každý vosk, farba a vôňa sa správa inak a keďže nám záleží najmä na kvalite sviečok, dávame si záležať na tom, čo do sveta vypustíme ????

 

Sviečky želania máte chránené na úrade priemyselného vlastníctva môžete nám o tom povedať viac?
nÁno, Sviečky želania sú chránené na Úrade priemyselného vlastníctva vo viacerých krajinách v Európskej únii. Disponujeme aj ďalším patentom, ktorý sme na trh zatiaľ neuviedli, no v blízkej budúcnosti sa tak určite stane. Sviečky sme si dali patentovať najmä preto, že proces ich výroby je veľmi náročný a vytvoriť ich nás stalo veľa štúdia a hľadania. 

 

Pre koho sú Vaše Sviečky želania určené? 
nSviečky želania sú určené všetkým. Vymysleli  sme ich preto, lebo sme chceli byť iný a jedinečný. Chceli sme aspoň kúskom prispieť k lepšiemu a krajšiemu svetu. Nič nie je silnejšie ako ľudská túžba a ľudské priania. A to sme chceli využiť. Sviečky želania sú jedinečné tým, že ich používanie môže byť aj zábavou.

 

Kam by ste chceli Vašu značku posunúť, láka Vás zahraničie?
nUrčite áno. Keďže všetko vyrábame ručne, boli by sme radi, keby sme sviečky dokázali vyrábať v takom počte, aby sme ich mohli dostať do všetkých kútov sveta.  Vlastníme ochranu aj v iných krajinách EU, radi by sme rozšírili náš trh avšak výroba je časovo a finančne náročná. Prednedávnom sa nám podarilo spustiť aj Český eshop, takže Sviečky želania si môžu  „želať si“ môžu už aj bratia Češi ????

 

Kde si vieme zakúpiť Vaše produkty?
nMomentálne iba v našich dvoch e – shopoch v Čechách a na Slovensku v najbližšej dobe by sme radi oslovili aj kamenné obchody uvidíme.

 

Chystáte pre zákazníkov v blízkej budúcnosti niečo nové na čo sa môžu tešiť?
nUrčite áno. Jedným z našich cieľov je „Urobiť svet krajším“ a to aj vďaka našim produktom. Momentálne pracujeme na sviečkach s odkazmi, ktoré budú zamerané na motiváciu a inšpiráciu. 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ