“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

NOSENE neobyčajný second hand

Situácia v módnom priemysle sa v ďaka korone výrazne zmenila. Trend z nedávnych rokov, kedy prevládal fast fashion sa pomaly mení. A aj aktuálna situácia tomu napomáha keďže sú zavreté obchodné centrá a ľudia nemôžu nakupovať vo veľkom.

 

Ale už v roku 2015 Jakub Ptačín prišiel s myšlienkou založiť si sekáč, aký poznal zo západnej Európy. Pekné, voňavé veci, ktoré boli prezentované vkusne a so štýlom. Nechcel spraviť klasický second hand kde sú veci nahádzané na kope, často krát aj poškodené a ľudia sa ním prehrabávajú. Tento nápad spomenul Katke Hutyrovej a hneď na to sa otvorila prvá predajňa v pasáži na Michalskej ulici. 

Zdroj: Instagram

 

Počas rokov sa im podarilo otvoriť aj predajňu v Banskej Bystrici a svoju prvú predajňu presunuli na Obchodnú kde ich vieš nájsť až do dnes. Od novembra 2019 sa dá nakupovať aj online cez shop NOSENE.
nŽiaľ korkona kríza si aj tu vybrala svoju daň a nedávno musela byť predajňa v Banskej Bystrici zavretá.

Keď vstúpiš do predajne NOSENE, hneď Vás prekvapí ako je to tam všetko krásne uložené, čisté a voňavé. Predávajú sa len tie najlepšie kúsky. Čo ostáva ide na recykláciu a aj to je následne použité na výrobu doplnkov. To, že to nie je obyčajný second hand zistíte tým že tu nájdete okrem oblečenia aj šperky, doplnky alebo kozmetiku. Je to koncept, ktorý na Slovensku chýbal a vďaka NOSENE prispievate aj Vy na ochranu životného prostredia ako aj na ochranu slabších.

Zdroj: Instagram

 

Aby ste mali bližšiu predstavu ako to približne funguje. Oblečenie môže priniesť do predajne ktokoľvek, nevykupuje sa ako je to zvykom inde. Pokiaľ je oblečenie použiteľné, tak je očistené a dané do predajne, pokiaľ je daný kúsok nepoužiteľný, recykluje sa. Suma, ktorá je na cenovke sa skladá z dvoch častí z jednej sa hradia náklady na prevádzku obchodu. Druhá suma ide na podporu občianskeho združenia MyMamy, ktoré poskytuje strániace krízové poradenstvo ženám, obetiam násilia v párových vzťahoch a ich deťom. Touto cestou bolo združeniu poslaných už cez 17 000€.

NOSENE každý mesiac posiela pekné a použiteľné oblečenie neziskovým organizáciám. Takto spoločne aj so svojimi zákazníkmi pomáhajú obliecť sa ľudom v núdzi. Ide o nasledovné organizácie.

•    MyMamy o.z.,
n•    Depaul
n•    Vagus

Tento projekt má naozaj veľa činností ako pomáhať, jednou z nich je aj organizácia eventu kde známe osobností, darujú kúsok svojho oblečenia, celá suma vyzbieraných peňazí ide na podporu vybraných neziskových organizácií. Takýchto eventov bolo spravených už 8 a podarilo sa vyzbierať cez 19 500€.

Zdroj: Instagram

 

Ďalšou činnosťou je spolupráca s firmami ide o takzvané „Dobro pre firmy“. Ide o eventy, ktoré vedia priniesť kamkoľvek kde si to dohodnutá firma bude priať. Na takýchto eventoch pre firmy máte viacero možností čo spraviť pre Vašich zamestnancov, ako napríklad prednášky, swap, workshop na tému upcyklácie, prípadne zbierka.

Ešte na záver by som rád spomenul že v roku 2018 bolo NOSENE ocenené cenou VIA BONA ako zelená firma a druhé ocenenie bolo VIA BONA cena za zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu. Tiež je zapojené do projektu od Slovenskej sporiteľne Doma nakupujem.

Ak chcete vedieť o novinkách tak treba sledovať ich Instagram a Facebook.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ