“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Prírodné mydlá Musk

Viete ako vzniká mydlo? Ani ja som to nevedel a viac som sa o tejto výrobe dozvedel pri rozhovore s pani Kaplánovou stojacou za značkou MusK.

 

Povedzte nám ako to vlastne celé začalo, a čo ste robila pred značkou Musk?

 

Po vyštudovaní vysokej školy v odbore environmentálna chémia som sa zamestnala v korporáte zahraničnej spoločnosti na chemickom oddelení, bola som veľmi spokojná s prácou v odbore, boli sme mladí kolektív, v podstate „práca snov“. Popri bežnej práci som sa venovala rôznej kreatívne, bižutéria, kozmetika, koláče J

Kamarátka ma pred svadbou oslovila s tým, že by chcela handmade darček pre svojich svadobných hostí, dala som jej na výber pár vecí, ktoré by som vedela vyrobiť a vybrala si mydlo. Keďže sme sa v tom čase už pohrávali s rôznymi receptami na výrobu prírodnej kozmetiky, vymysleli sme s kamarátkou vlastný recept a vyrobili prvé mydlá. Ja som si výrobu zamilovala, keďže spájala moju lásku k chémii a kuchyni. Začala som teda experimentovať s rôznymi surovinami, prísadami a keď už mydiel bolo neúrekom, premýšľala som či to nie je vec, ktorú by som mohla robiť naplno.

 

Čo Vás viedlo k výrobe prírodnej kozmetiky?

 

Dlho sme sa pohrávali s myšlienkou vyrobiť si vlastnú kozmetiku, vedieť, čo si každý deň dám na telo, rozumieť zloženiu. Postupným štúdiom sme zistili, že človek si vie vytvoriť takmer všetko, čo potrebuje zo základných surovín.

 

Nebála ste sa začať podnikať, mala ste s podnikaním už skúsenosti?

 

Určite som sa bála, vlastné podnikanie som zvládala najskôr popri práci na plný úväzok. Veľmi mi pomohli bratranec Filip s manželkou Veronikou, ktorí už v tom čase pár rokov podnikali, oni boli hnací motor, sama by som sa k tomuto kroku tak ľahko neodhodlala. Filip zabezpečil stránku, spracovanie dizajnu, my s Veronikou sme vymýšľali recepty, tvorili.

 

Znamená Váš názov niečo, prípadne ako vznikol?

 

Vznikol úplne náhodou, ešte v časoch keď som tvorila sama pre seba a pridávala fotky na sociálnu sieť, kopili sa tam, vytvorila som im album a nazvala ho „Mydláreň u slečny Kaplánovej“. Neskôr keď sme premýšľali nad názvom značky, páčil sa nám ten pôvodný, no bol dlhý a tak vznikol MusK (čítaj MusK, žiadne anglické mask :D), čo sú prvé písmená pôvodného názvu albumu.

 

Ako prebiehala výroba v roku 2016 a ako to je dnes, zmenilo sa niečo?

 

Spôsob výroby sa v podstate nezmenil, stále vyrábame všetko ručne, zmenili sa iba množstvá vyrobených produktov. To, čo nám stačilo kedysi na mesiac, potrebujeme teraz možno na týždeň. Veľmi sa tešíme, že si naše produkty zákazníci obľúbili. Vo výrobničke mám aktuálne už aj výpomoc v podobe šikovných kolegýň Anky a Aničky, ktoré vybavujú objednávky aj vyrábajú produkty.

 

Skúste nám priblížiť vznik jedného z Vašich produktov, ako prebieha výroba, dizajn, výber vône?

 

Proces výroby mydla je pomerne zložitý, kým sa dostane do finálnej podoby. Základ je zloženie olejov, ktoré tvoria základ mydla, je potrebné ich nakombinovať tak, aby mydlo dobre penilo, bolo dosť tvrdé, nevysúšalo… Keď som spokojná so základnou receptúrou, prichádza na rad kombinovanie vôní a farebný dizajn, to už je veľmi tvorivá práca. Nakombinovať esenciálne oleje, tak aby spolu ladili, zároveň zostala vôňa dostatočne zachovaná v mydle aj po čase, farebný dizajn je hravosť, chceme, aby sa zákazníkom naše produkty páčili. Samotná výroba prebehne pomerne rýchlo, mydlo po vyliatí do formy reaguje, po čase sa nakrája, opečiatkuje, zrie približne mesiac, následne sa zabalí a môže používať.

 

Ste spokojná ako sa Vašej značke darí alebo by ste to chcela ešte posunúť ďalej?

 

Sme vďační za každého zákazníka, za každú objednávku a to nás posúva ďalej. Nechceli by sme zaspať na vavrínoch. Pomaličky pracujeme na nových produktoch, aby sme značku Musk posunuli ďalej.

 

Keď sta začínala asi ešte nebola taká konkurencia ako dnes v čom ste iný?

 

V dnešnej dobe je naozaj tých kozmetických značiek niekoľkokrát viac. Veríme, že MusK si vybudoval dobré meno svojou prácou. A v čom sme iný? Robíme veci s láskou, s ohľadom na životné prostredie, prinášame funkčné produkty, ktoré sú zároveň krásne a veríme, že to zákazníci cítia.

 

Kde všade si môžeme kúpiť Vaše produkty? Máte aj svoju vlastnú kamennú predajňu?

 

Naše produkty si môžete kúpiť na našom vlastnom e-shope, v niekoľkých desiatkach kamenných predajní našich partnerov po celom Slovensku a v Českej republike, ich zoznam sa nachádza na našej stránke.

Vlastnú kamennú predajňu nemáme, ale tovar je možné po dohode vyzdvihnúť na našej prevádzke v Prievidzi.

 

Predávate aj do zahraničia alebo ste zameraný len na Slovensko?

 

Máme niekoľko predajní v Českej Republike kde dodávame náš tovar, ale primárne máme odberatelov na Slovensku.

 

Chystáte niečo nové?

 

Pracujeme na nových produktoch, na niektorých už pár rokov. Už čoskoro prinesieme na trh nový rad tuhých soľných mydiel, ktoré sú skvelé pre našu pokožku, priaznivo pôsobia na ekzematickú pokožku, majú nádhernú hustú penu a vysoký obsah soli spôsobuje, že mydlo má vysokú tvrdosť, je odolné voči rozmáčaniu. Veríme teda, že si nájde svojich priaznivcov, tak ako sme nimi my.

 

Ďakujeme a nech sa Vám darí.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ