Refork — príbory, ktoré chránia prírodu

Unavuje vás už pohľad do smetného koša plného jednorazových plastových príborov? Hľadáte alternatívu, pri ktorej môžete byť spokojní s tým, že chránite našu planétu? Odpoveď našla česká spoločnosť Refork. Pozrite sa spolu s nami na príbory, ktoré nezaťažujú prírodu žiadnym odpadom.

 

Zdroj: Instagram


Príbeh Refork


Na začiatku značky Refork stála myšlienka nahradiť plasty vo výrobkoch každodennej potreby za udržateľný materiál. Výsledok sa dostavil v roku 2018, kedy jej zakladatelia zistili, ako využiť drevenú múčku a iné prírodné látky. Tak sa konečne zrodila prvá vidlička vyrobená celkom bez použitia plastov. Nadšené reakcie verejnosti na nový produkt viedli v roku 2019 k založeniu značky Refork.

Zdroj: Instagram


Zamerané na výskum a vývoj


Nájsť tú správnu kombináciu ingrediencií pre dosiahnutie najlepších vlastností konečného produktu trvalo zakladateľom značky viac ako 2 roky. Pre dosiahnutie svojho poslania vyvinuli vo svojom výskumnom zariadení v Prahe vlastné materiály. Patentovaná technológia miešania pridáva do výrobkov 60 % odpadového dreva. Inovatívne riešenie z čisto prírodných zložiek nepoužíva žiadne mikroplasty. Vo výrobkoch Refork sa nachádzajú:
-    Drevná múčka — primárnou zložkou je priemyselný odpad, ktorý vzniká pri spracovaní dreva. 
-    Prírodný polymér PHB(V) — ako spojivo slúži prírodný polyhydroxybutyrát, ktorý sa vyrába fermentáciou mikroorganizmov. Tento materiál je plne biologicky rozložiteľný bez toho, aby vznikali toxické látky. 
-    Minerály — pre lepšie mechanické vlastnosti výrobkov sa do nich pridávajú obnoviteľné minerály. To znamená také nerasty, pri ktorých miera dopĺňania prevyšuje ich spotrebu. 


4 + pre udržateľnosť


Refork od začiatku sprevádza zameranie na udržateľnosť pre ochranu prírodného prostredia. Usiluje sa o neustále zlepšovanie vo všetkých oblastiach svojho podnikania, ktoré zahŕňajú 4 hlavné body:
1.    Lokálne suroviny pre znižovanie uhlíkovej stopy. 
2.    Výroba s takmer nulovým objemom odpadovej vody a iného odpadu. 
3.    Minimalizácia obalových materiálov. 
4.    Každý výrobok je plne rozložiteľný, možno ho opäť použiť alebo recyklovať. 

Zdroj: Instagram


Funkčnosť a dizajn, ktoré oslovia


V ponuke značky Refork nájdete vidličky, nože a lyžice. Môžete si ich zakúpiť samostatne alebo v praktických setoch určených pre záhradné párty, svadby či reštaurácie a catering. Príbory Refork zaujmú nielen svojou netradičnou farbou, ktorá ich odlišuje od bežných plastových. Vyznačujú sa lepšou pevnosťou, takže ich možno používať aj viackrát. Dôraz na dizajn im dodáva originálny vzhľad a výrobcovia nezabúdajú ani na ekologické papierové balenie. 


Na záver nám zostáva zapriať len príjemný zážitok z vášho jedla s príbormi Refork.
 

 
Mohlo by Vás zaujímať