“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Refork — príbory, ktoré chránia prírodu

Unavuje vás už pohľad do smetného koša plného jednorazových plastových príborov? Hľadáte alternatívu, pri ktorej môžete byť spokojní s tým, že chránite našu planétu? Odpoveď našla česká spoločnosť Refork. Pozrite sa spolu s nami na príbory, ktoré nezaťažujú prírodu žiadnym odpadom.

 

Zdroj: Instagram

Príbeh Refork

nNa začiatku značky Refork stála myšlienka nahradiť plasty vo výrobkoch každodennej potreby za udržateľný materiál. Výsledok sa dostavil v roku 2018, kedy jej zakladatelia zistili, ako využiť drevenú múčku a iné prírodné látky. Tak sa konečne zrodila prvá vidlička vyrobená celkom bez použitia plastov. Nadšené reakcie verejnosti na nový produkt viedli v roku 2019 k založeniu značky Refork.

Zdroj: Instagram

Zamerané na výskum a vývoj

nNájsť tú správnu kombináciu ingrediencií pre dosiahnutie najlepších vlastností konečného produktu trvalo zakladateľom značky viac ako 2 roky. Pre dosiahnutie svojho poslania vyvinuli vo svojom výskumnom zariadení v Prahe vlastné materiály. Patentovaná technológia miešania pridáva do výrobkov 60 % odpadového dreva. Inovatívne riešenie z čisto prírodných zložiek nepoužíva žiadne mikroplasty. Vo výrobkoch Refork sa nachádzajú:
n-    Drevná múčka — primárnou zložkou je priemyselný odpad, ktorý vzniká pri spracovaní dreva. 
n-    Prírodný polymér PHB(V) — ako spojivo slúži prírodný polyhydroxybutyrát, ktorý sa vyrába fermentáciou mikroorganizmov. Tento materiál je plne biologicky rozložiteľný bez toho, aby vznikali toxické látky. 
n-    Minerály — pre lepšie mechanické vlastnosti výrobkov sa do nich pridávajú obnoviteľné minerály. To znamená také nerasty, pri ktorých miera dopĺňania prevyšuje ich spotrebu. 

4 + pre udržateľnosť

nRefork od začiatku sprevádza zameranie na udržateľnosť pre ochranu prírodného prostredia. Usiluje sa o neustále zlepšovanie vo všetkých oblastiach svojho podnikania, ktoré zahŕňajú 4 hlavné body:
n1.    Lokálne suroviny pre znižovanie uhlíkovej stopy. 
n2.    Výroba s takmer nulovým objemom odpadovej vody a iného odpadu. 
n3.    Minimalizácia obalových materiálov. 
n4.    Každý výrobok je plne rozložiteľný, možno ho opäť použiť alebo recyklovať. 

Zdroj: Instagram

Funkčnosť a dizajn, ktoré oslovia

nV ponuke značky Refork nájdete vidličky, nože a lyžice. Môžete si ich zakúpiť samostatne alebo v praktických setoch určených pre záhradné párty, svadby či reštaurácie a catering. Príbory Refork zaujmú nielen svojou netradičnou farbou, ktorá ich odlišuje od bežných plastových. Vyznačujú sa lepšou pevnosťou, takže ich možno používať aj viackrát. Dôraz na dizajn im dodáva originálny vzhľad a výrobcovia nezabúdajú ani na ekologické papierové balenie. 

nNa záver nám zostáva zapriať len príjemný zážitok z vášho jedla s príbormi Refork.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ