“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Scuk spojenie lokálnej výroby a komunít v mestách

Počuli ste už o online farmárskych trhoch? Niekto už možno áno, ale väčšina asi nie. Čo ak by ste si  vedeli objednať kvalitné potraviny priamo od lokálnych farmárov a následne by ste si ich vyzdvihli na výdajnom mieste, prípadne by Vám ich priniesol kuriér?
Niečo podobné, už funguje v Bratislave na autobusovej stanici NIVY ide o online tržnicu. Objednáte si  tovar od trhovníkov, v online tržnici Vám Vašu objednávku  nachystajú a následne je Vám doručená ich kuriérom na adresu. Je to naozaj dobrý nápad ako priniesť kvalitné veci bližšie ľudom, ale stále to podľa mňa ešte nie je ono.

Zdroj: Instagram

 

Ale mohlo by existovať niečo ako prepojenie lokálnych farmárov a výrobcov priamo s komunitou v meste? Samozrejme že áno presne to je Scuk ide o projekt v Čechách, ktorý presne spojuje farmárov a vyrobcov s jednotlivými komunitami v mestách.

Scuk pomáha lokálnym malým a stredným výrobcom a farmárom, aby ich produkty boli ešte bližšie ľuďom, za férovú odmenu, čo pri klasickom predaji často nedosiahnu. Cez Scuk si vie každý predajca nastaviť cenu svojich produktov podľa svojho uváženia, a ako bonus ich s radosťou v projekte podporia a porozprávajú ich príbeh a pošlú ho ďalej medzi ľudí.

Zdroj: Instagram

nV tomto projekte ide o zlepšenie dostupnosti kvalitných potravín. Každý výrobok alebo potravina ide priamo od výrobcu k zákazníkovi, lebo objednávka ide priamo k výrobcom bez ďalšieho sprostredkovania. Ďalším plusom je podpora a vytváranie komunít, ide o takzvaný koncept spoločných nákupov, ktorý umožňuje výrazne znížiť náklady na objednávku. A ako bonus si vytvoríte ešte komunitu ľudí, ktorý majú radi lokálne produkty. Spolu sa potom môžete stretnúť na výdajnom mieste a spoločne si vymieňať skúsenosti, rady, ako aj zážitky z nákupu.

Zdroj: Instagram

 

Poďme si trocha priblížiť ako prebieha predaj cez Scuk.
nFarmár / predajca predáva priamo koncovému zákazníkovi, ktorý sa združujú v nákupných skupinách. Tie zakladá a spravuje organizátor, spúšťa nákupy a vyberá farmárov / výrobcov od ktorých bude skupina nakupovať. Keďže v takejto skupine sa združí viacero ľudí, farmár / výrobca získa väčší objem zákaziek a tým pádom sa to hneď odrazí na doprave za ktorú sa neplatí.
nVýdaj samotných objednávok sa uskutočňuje na výdajnom mieste organizátora skupiny. Nákupné okno trvá zhruba od 3 – 7 dní. 
nJe potrebné povedať že Scuk nie je predajcom ani priekupníkom, samotný farmári / výrobcovia si určujú cenotvorbu.
nZ objednaného tovaru si berie Scuk províziu a delí si ju s organizátorom nákupu.

Zdroj: Instagram

 

Preto keď sa stanete organizátorom skupiny, nie len že podporíte tak lokálnych výrobcov a farmárov. Nákup výrobkov bude za výhodné ceny, budete sa viac socializovať nakoľko sa stretnete so susedmi. A ako posledné Vám to aj niečo prinesie nakoľko organizátor skupiny ma nárok na 7,5% províziu vo forme kreditov, ktoré vie minúť na ďalší nákup, alebo si ich vie previesť na účet pokiaľ má živnostenské oprávnenie, prípadne uzavretú zmluvu so Scuk.

Tak čo na to poviete? Nie je to zaujímavý projekt? Aktuálne funguje len v Čechách a dúfam, že do budúcna sa chystajú prísť aj k nám na Slovensko.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ