Sirupy z hôr, kde vlci dávajú dobrú noc

Zakladatelia a vlastníci spoločnosti mMMm – Vlčie sirupy sú dvaja priatelia a dnes už aj partneri v podnikaní Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ. Svoje originálne sirupy do drinkov a nápojov distribuujú z obce Ulič v Národnom parku Poloniny.

 

Vlčie hory je jedno z posledných miest v Európe, ktoré je nedotuknuté ľudskou rukou. Práve v tomto nedotknutom prostredí vzniká produkt, ktorý je poctivý, kvalitný, vyrábaný tradične a bez chémie. Juraj je stredoškolským učiteľom, Miroslav patrí medzi najúspešnejších slovenských barmanov. Na konte má víťazstvo v niekoľkých slovenských súťažiach a aj na medzinárodnom poli sa mu podarilo umiestniť medzi najlepšími na svete. Mnohí sa možno pýtajú, prečo práve sirupy. Juraja a Miroslava k výrobe poctivých sirupov inšpirovala najmä nedostatočná kvalita, pofidérne zloženie či umelá chuť bežných sirupov. Sirupy začali kamaráti neoficiálne vyrábať už v roku 2012. Oficiálna prevádzka bola spustená v roku 2016. Celú prevádzku totiž stavali vlastnoručne s pomocou kamarátov a rodiny. Jedným z hlavných faktorov, prečo sa do výroby pustili boli práve deti v rodine. Cieľ bol dať konečne deťom sirupy, bez farbív, ochucovadiel a éčok. Priorita bola vyrábať sirupy, ktoré budú mať výživovú hodnotu. Presne také sú Vlčie sirupy. Vyrobené len z kvalitného ovocia a zo žiadnych koncentrátov. Všetky sirupy sú pripravované ručne, kde je kladený veľký dôraz na kvalitu vstupných surovín a zároveň aj ich šetrné spracovanie.  Dôraz sa kladie na maximálne možné zachovanie čerstvej chuti a vône ovocia či bylín, ale zároveň aj jeho výživových hodnôt. To sa dá dosiahnuť hlavne vďaka šetrnej pasterizácii vo výrobe. Podľa Juraja a Mira sú tromfom ich jedinečné kombinácie a chuťová vyváženosť.

V prvom rade je dôležité nájsť tú správnu kombináciu, podobne ako pri dobrom jedle. Majitelia firmy si od začiatku zakladali na lokálnosti a na zabudnutých chutiach. Aj preto prišli s nápadom „Buď náš farmár“. V ňom sa snažia s miestnymi spolupracovať formou, že firma na svoje náklady nakúpi všetko potrebné k pestovaniu. Oni potom priložia svoju ruku k dielu pri pestovaní daných plodín, ktoré od nich môžu nakupovať. Je to určite zdĺhavý proces, no o to plodnejší z dlhodobého hľadiska. Tropické ovocie sa u nás zatiaľ nedá vypestovať, takže tento tovar dovážajú.

Zdroj: Instagram


Ručnej práce sa nemienia vzdať


Ručnú výrobu praktikujú Juraj s Miroslavom od začiatku až do dnes. A nemienia sa jej vzdať. Vo výrobe sa nevyužívajú takmer žiadne stroje. Pojem ručná výroba v praxi znamená, že od umytia ovocia, ošúpania, odkôstkovania, odšťavenia až cez varenie, plnenie, etiketovanie sa robí všetko výhradne ručne. Ľudskými rukami prejde každý jeden kus ovocia, pričom tak dokážu separovať príliš mäkké, prezreté alebo naopak nedozreté kusy. Nakoľko sa vo výrobe nepoužívajú žiadne konzervanty, musia používať ovocie v 100% kondícii a vďaka tomu vedia zabezpečiť aj najvyššiu kvalitu a chuť,  v čom spočíva skutočná pridaná hodnota. Samozrejme, že sa to do určitej miery prejavilo aj na cene a v konečnom dôsledku aj na tom, že väčšinu predaja tvorí Horeca sektor. Vlčie sirupy sa začali predávať hlavne pre gastronómiu - konkrétne sektor HORECA. Sirupy môžeme nájsť napríklad v bratislavskom Sky bar and Restaurant, Old Fashioned, Fach, Urban House alebo Spin Cocktail Bar. Taktiež v rôznych prevádzkach na celom Slovensku - napríklad v Banskej Bystrici v Beniczky cafe and wine bar, cez Kempinsky Hotel ZION SPA - Štrbské pleso, až po krajne východné Slovensko odkiaľ Juraj a Miroslav pochádzajú. Aj keď začali s predajom pre gastronómiu, čoskoro sa po sirupoch začali pýtať aj ich fanúšikovia. Preto Vlčie sirupy dnes môžete nájsť aj v YEME - Plnochutné potraviny. V súčasnosti má firma niekoľko zamestnancov, či už vo výrobe, alebo v distribúcii. Juraj s Mirom  začali zakladať aj vlastné ovocné sady a neustále rozširujú vlastnú výrobu. Posledné dva roky majitelia intenzívne pracujú na rozbehnutí rôznych zahraničných trhov. 


Sirupy, ktoré ladia


Vlčie sirupy a ich kombinácie sú ladené tak, aby si rozumeli so všetkým. Či už s ľadom na studeno v lete, alebo na horúco v zime. Takisto s tvrdým alkoholom či šumivým vínom alebo bylinným likérom. Dôkazom toho sú mnohí spokojní klienti po celom Slovensku, ktorým sa Juraj s Mirom vždy snažia vyskladať celé menu bez ohľadu na ročné obdobie či ich požiadavky. Sirupy majú využitie od limonád, cez drinky, spritze, kokteily, gin toniky a podobne. Vždy je dôležitý individuálny prístup ku každému  klientovi a vytvoriť nápojové menu čo najefektívnejšie. Vlčie sirupy je možné pridať do koláčov - cheescake-ov.
Sú určite vhodné v zimnom období namiesto čaju - stačí pridať do horúcej vody trocha sirupu a čajík je hotový. Úžasne chutia v kombinácii s vareným vínkom. Takisto je možné ich pridať do omáčok a marinád. 

Zdroj: Instagram

 

Vlčie sirupy nie sú len sirupy


Majitelia rozšírili portfólio o ginger shoty, NEBO cocktail premix či kávové sirupy. Priniesli na trh Nochino, prvý slovenský nealkoholický aperitív. Vo svete už dlhšiu dobu prevláda trend nepitia alkoholických nápojov. Nochino sa najčastejšie a najjednoduchšie ľuďom prirovnáva k nealkoholickému pivu, ktoré má u nás už niekoľkoročnú tradíciu. Na rovnakom princípe funguje aj Nochino a z neho pripravené nealko drinky. 
Kávové sirupy ponúkajú v kombinácií Kurkuma – škorica sirup a Chai sirup, ktoré sú ideálne hlavne na zimnú sezónu, napríklad na Chai Latte alebo na Golden Milk, kde stačí pridať 30 ml sirupu a 150 ml teplého mlieka, posypať mletou škoricou a voilà. Na leto zase na ochutenie Coldbrew je vhodná kombinácia Levanduľa – ruža. Spustili aj Pumpkin spice a chystá sa aj Vanilkový sirup. 


,,Náš príbeh sa odvíja od myšlienky vrátiť ľudom do domácností a podnikov výrobky, ktoré sú nielen spomienkou nás mnohých na detstvo, ale predovšetkým sú hodnotným a tradičným produktom bez použitia chemických konzervačných látok, zahusťovadiel a zvýrazňovačov chutí.“
 

 
Mohlo by Vás zaujímať