“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Skychatters – prvá cestovateľská sociálna sieť

Mladý Čech lietal po maturite neustále na trase Praha – Peking. Keďže sa chcel s niekým porozprávať na tomto dlhom lete, hľadal aplikáciu, ktorá by mu ukázala spolucestujúcich a spojila ho s nimi. Nič však nenašiel. Tak sa ju rozhodol vytvoriť.

 

Vít Musílek mal podnikateľského ducha už v 15-tich. Keď do Čiech dorazil eBay, on si objednal svoje prvé farebné slúchadlá asi za 1 dolár (20 Kč) a do triedy prišiel ako frajer. Spolužiak mu za ne ponúkol 100 korún. Jednoducho ich predal a kúpil si nové.

Lenže druhé slúchadlá chcel ďalší kamarát. Zrazu uvidel podnikateľskú príležitosť v podobe predaja slúchadiel svojim rovesníkom, a keď sa ho rodičia pýtali kam by chcel ísť na dovolenku, padla jednoznačná odpoveď – Čína. Nakúpil niekoľko maličkostí a doma ich predával. Takto začal lietať pravidelne do Číny pre lacné veci a v Čechách na nich zarábal.

Keďže mu nebolo ešte ani osemnásť, musel stále jazdiť na ambasádu a vybavovať dokumenty potrebné kvôli neplnoletosti a samozrejme vízam. Jeho časté návštevy si všimli úradníci s ktorými sa spriatelil, a ktorý mu po maturite pomohli dostať sa na čínsku vysokú školu. Po úspešnom ukončení štúdia sa stal tlmočníkom čínskeho veľvyslanectva.

 

Získal veľa kontaktov, čo ho priviedlo k rôznym investičným projektom. Avšak v lietadle sa cítil sám. Vtedy sa mu zrodil plán na start – up prvej cestovateľskej aplikácie. A nielen pre Česko, ale celý svet.

Zdroj: Skychatters

 

V roku 2018 skončil s prácou pre veľvyslanectvo a začal sa beh na dlhú trať s vývojom aplikácie, o ktorej nemal ani šajnu, ako sa to robí.

 

Na tretí pokus

 

Aplikácia, ktorá spája cestujúcich sa vyvíjala z nuly až trikrát. Boli za tým prvé zlé rozhodnutia, nezhody, koronavírus.

Prvú verziu naprogramovala firma CzechInvest, vďaka ktorej sa dostal na konferencie do Tokia a New Yorku. Keďže prvá verzia Skychatters fungovala len na webe, notifikácie o spolucestujúcich chodili užívateľom len mailom, čo sa ukázalo ako nie práve funkčné. Vtedajší spolupracovníci a vývojári nemali dostatok skúseností s mobilnými aplikáciami, preto  nových ľudí skúsil hľadať na stredných školách. Všetko išlo pomaly a učili sa za pochodu.

 Prvú verziu chcel mať čo najskôr hotovú. Bez plánu kúpil letenku do San Francisca, objednal na tri dni Airbnb, no pre nedostatok peňazí si potom kúpil dodávku, v ktorej spal a jazdil na rôzne networkingové akcie. Po troch mesiacoch si tak vytvoril sieť kontaktov a potenciálneho investora. Vtedy sa do firmy Skychatters pridal vývojár Jaroslav Krajča. 

Ako to býva, študentom zasvietili oči pre peniaze a chceli si urvať čo najväčší podiel. Takže kvôli finančným nezhodám sa tím rozhádal a rozpadol. Vít prišiel tak o státisíce a spával v pivnici u kamaráta. Najhoršie na tom bolo, že spolu s Krajčom ostali bez kódu k aplikácii, ktorý im tím nechcel dať. Z 15-tich ľudí ostali traja. Musílek, Krajča a technologický riaditeľ.

Finančná pomoc z USA im pomohla sa postaviť znova na nohy a pustiť sa do toho druhý krát. Mysleli si, že o dva mesiace bude aplikácia hotová, no po roku zistili, že je v podstate pre užívateľov nepoužiteľná. Čiže sa rozlúčili s technologickým riaditeľom a ostali sami dvaja. Premýšľali, ako čo najjednoduchšie aplikáciu vytvoriť a rozhodli sa pre low-codové riešenie. Našli skúseného low-codera Mateja Kováře a tretia verzia mohla fičať. Okrem toho im pandémia umožnila uzavrieť partnerstvo s medzinárodným letiskom v Ostrave.

Zdroj: Skychatters

 

Konečne úspech pre Skychtters

 

Po uzavretí spolupráce s letiskom sa konečne Skychatters mohli pustiť do hľadania ďalších investorov, ktorým sa stal napríklad výrobca lietadiel AirbusAplikácia sa začala šíriť medzi ľuďmi, hlavne v čase kovidu, kedy všetci potrebovali rady ohľadom testov, nariadení a iných vecí. S portálom Click2Claim spustili službu Premium Covid Assistence. Teraz aplikácia funguje na skoro 300 linkách po Európe a stále rastie. V auguste na svojom Facebooku oznámili pripravovanú novú webovú stránku a s tým spojené aj nové funkcie. Ako ste si všimli, veľa aeroliniek ruší svoje lety a Skychatters pripravila službu  s názvom Canceled Flight, kde vám pomôžu s vymáhaním peňazí.

A to nie je všetko. Okrem toho, že si môžete nájsť priateľov aj mesiace dopredu na váš pripravovaný let, viete tak aj ušetriť na nákladoch za taxi, ak sa spojíte s ďalšími pasažiermi, predať si tipy na ubytká, či skryté pláže. Na ich stránke taktiež nájdete tipy na zážitky, službu na prenajatie auta, motorky aj bicyklu. Ponuku hotelov s dobrými cenami a čoskoro sa dočkáte aj vlastného hotelového vyhľadávača. V sekcii Poistenie pribudne aj pomoc s domácim miláčikom, či už pôjde o asistenciu alebo odporúčania na cestovanie s nimi.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ