TREZOR - bezpečné uloženie vašich investícií

Český startup SatoshiLabs vznikol v roku 2013 a hneď ďalší rok začali predávať prvú hardwarovú kryptopeňaženku na svete. Zakladateľmi sú Marek Palatinus a Pavol Rusnák, ktorých cieľom bolo, aby si ľudia vedeli svoje kryptomeny ochrániť. Motiváciou vývoja Trezoru sa stala Marekova strata 3042 Bitcoinov.

 

Začiatok SatoshiLabs

 

Príbeh začína v roku 2010, kedy sa Marek Palatinus dozvedel o Bitcoine, preštudoval si ako funguje a ako ho ťažiť. Na vlastnú päsť sa teda rozhodol s ťažbou, no ako sa zvyšovala jej náročnosť, stávala sa čoraz menej výnosná. Nemal kapacity na nákup špeciálnych grafických kariet.

Svoj prvý Bitcoin nakupoval cez sms, ktorú poslal do Nemecka. Oklamali ho a poslali mu Bitcoiny až štyrikrát predražené. Bitcoin stál 15 korún českých.

Vtedy mu v hlave preblesol nápad. „Čo keby spolu ťažiari spolupracovali.“  V novembri roku 2010 vnikol prvý ťažobný pool na svete, Slushpool, ktorý teraz prevádzkuje Braiins. Chýbal mu systém, ktorý by zaistil ľuďom ako on, pravidelné odmeny. Za pár mesiacov sa z toho stal profitabilný podnikateľský plán.

zdroj: cc.cz

 

V roku 2011 sa na bitcoinovej konferencii v Prahe stretol Marek s Pavlom Rusnákom, kde sa rozhodli spoločne spojiť sily a vytvoriť bezpečné úložisko kryptomien, po hackerskom útoku na Slushpool.

 

Vznik Trezoru

 

Myšlienka, s ktorou prišli Marek Palatinus a Pavol Rusnák, mal byť malý, jedinoúčelový počítač, ktorý by uchovával súkromné kľúče k bitcoinomChceli spraviť len pár kúskov pre svojich priateľov, no zrazu si uvedomili tú obrovskú dieru na trhu. V roku 2012 mali hotový prvý prototyp. 2013 spustili zbierku, takzvaný crowfunding, a spolu s Alenou, ďalšou členkou tímu, založili firmu SatoshiLabsO rok neskôr boli odoslané prvé zariadenia Trezor One. Zrazu každý mohol mať bezpečne uložené svoje investície do kryptomien získaním hardwerovej peňaženky. Začala skutočná revolúcia v krypto priemysle.

 

Trezor vyzerá ako malé USB. Zaisťuje, aby bitcoiny, ktoré odosielate z počítača, a ku ktorému je pripojený, tak musíte ešte fyzicky stlačiť tlačidlo na samotnom zariadení. K tomu dostanete aj dva tvrdé papieriky, na ktoré si zapíšete 24 náhodných slov, ktoré vám zariadenie vygeneruje. Čiže aj keby ste Trezor stratili, alebo vám ho ukradli, jednoducho si kúpite nový, naťukáte doň tieto slová na znovuzrodenie vašej starej peňaženky.

Ak však máte strach, že by ste nedajbože vyhoreli, alebo vám papier, na ktorom máte svojich 24 slov, privátny kľúč, spadol do vody, aj na to majú chalani zo SatoshiLabs riešenie.

 V roku 2014 uvideli veľký potenciál firmy Cryptosteel a hneď vedeli, že ich výrobok zabezpečí to pravé pre ich klientov. Cryptosteel je z ohňovzdorného materiálu. Je to v podstate metálová doštička, na ktorú si vlastnoručne vygravírujete slová, váš seed. A pokiaľ ide o samotný Trezor One? Zakladatelia ho prešli autom, pustili do vody a stále fungoval. Sem tam zájdu na Reddit a čítajú vtipné príhody ľudí, ktorý napríklad Trezor peňaženku vyprali a aj tak fungovala.  Čiže znovuzrodená Nokia 3310, len viac bezpečná, ak by vám padla na nohu.

zdroj: Trezor

 

A ako sa im darí dnes?

 

 O peňaženky je stále veľký záujem po celom svete. V roku 2018 uviedli na trh model Trezor T, ktorý má dotykovú obrazovku. Dokážete na tomto novšom modely uložiť až cez 1000 kryptomien. Pripojiť si ho viete k počítaču, tak aj k smartfónu, pretože má USB-C konektor. Vo firme pracuje viac ako 160 ľudí, predali viac ako milión kusov modelov, čo len zaručuje dôveru v ich produkt. 

Tržby v roku 2021 presiahli miliardu českých korún, o čom sa zmienil produktový šéf Trezoru, Matěj Žák, pre Czechcrunch. Matěj Žák sa taktiež stane novým CEO Trezoru. Slushpool prevzala česká spoločnosť Braiins, kde sú spoluzakladateľmi Jan Čapek a Pavel Moravec. Tento rok premenovali Slushpool na Braiins pool. Neprestávajú s rôznymi inováciami a určite sa tešte na novinky od tejto celosvetovo známej českej firmy. Taktiež ste možno už započuli o aplikácií Vexl, kde si môžete decentralizovane nakúpiť kryptomeny. O aplikácií si viete pozrieť záznam z Chaincampu na youtube 

 
Mohlo by Vás zaujímať