“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Vlnený svet: objavte krásu a výhody ovčej vlny

Vlna je malým zázrakom prírody, ktorý je tak špeciálny, že ho moderná technológia nedokáže napodobniť. Príroda to ovečkám zariadila veľmi dobre a naši predkovia pomerne rýchlo prišli na to, ako vlnu šetrne získavať a spracovávať pre svoje potreby.

 

Ovčia vlna, s jej jedinečnou kombináciou mäkkosti, výborných izolačných vlastností a schopnosti regulovať teplotu, patrí medzi najuniverzálnejšie a najkvalitnejšie prírodné materiály, ktoré ľudstvo pozná. Táto prírodná surovina je obľúbená pre svoju schopnosť poskytnúť komfort vo všetkých ročných obdobiach. To znamená, že poskytuje príjemné teplo v chladnejších mesiacoch a zároveň udrží vaše telo chladnejšie v horúcich letných dňoch. Je to ako prirodzený ochladzovač a ohrievač v jednom. Vďaka týmto vlastnostiam sa výrobky z ovčej vlny stali neoddeliteľnou súčasťou mnohých aspektov ľudského života; od módy a interiérového dizajnu až po športové vybavenie a zdravotnícke produkty.

 

Rôzne typy vlny

Každá ovca poskytuje ročne najmenej 3 kg vlny. Plemená, ktoré sú špeciálne šľachtené na vlnu môžu poskytnúť dokonca až päťnásobok tejto váhy. Ovečky sú strihané aspoň raz ročne, ideálne tesne pred letom. Kvalita vlny sa určuje podľa jemnosti, dĺžky vlákna a znečistenia. Na základe jemnosti vlny rozoznávame 5 základných skupín, ktoré v krátkosti priblížime a uvedieme plemená, ktoré sú pre tieto kategórie typické:

Velejemnovlnné plemená sa dnes už veľmi často nechovajú, pretože sa jedná o náročné ovce, ktoré boli v minulosti chované napríklad vo Španielsku.

Jemnovlnné plemená zahŕňajú merino ovce (austrálske merino, juhoafrické merino, Merinolandschaf) a ďalšie plemená ako napríklad francúzske charollais.

Polojemnovlnné plemená sa zvyčajne chovajú pre mäso alebo mlieko, ale ich vlna sa tiež využíva. Patria sem anglické plemená ako; suffolk, norfolk, kent, ale aj maďarské cigája a východofríske ovce.

Polohrubovlnné plemená sú nenáročné ovce, ktoré sa dajú chovať takmer všade. Sú to napríklad leicesterky, lincolnky, cotswoldky a české šumavky.

Hrubovlnné plemená sú síce odolné plemená ovci, no produkujú hrubú a nekvalitnú vlnu, vhodnú skôr pre technické použitie. V našom prostredí sú to napríklad valašky alebo romanovské ovce.

Zdroj: Pixabay.

Druhy ovčej vlny

Textilný priemysel používa len veľmi kvalitnú vlnu na výrobu tkanín, zatiaľ čo hrubšia vlna sa používa na výrobu kobercov, plsti a technických textílií. V priebehu histórie boli postupne šľachtené nové plemená ovci, no vlna sa spracovávala aj zo zvierat ako sú napríklad kozy, lamy či králiky. Preto máme dnes na výber z mnohých druhov vlny, ktorých vlastnosti sa značne líšia. My sa pozrieme na tie, ktoré sa u nás spracovávajú najčastejšie:

Európska merino vlna je klasickým materiálom s vynikajúcimi tepelnými izolačnými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pochádza z oviec chovaných v Európe. Označuje sa ako Európske Merino alebo ako pure new wool. Táto ovčia vlna má výhodu v tom, že dobre izoluje a odoláva vlhkosti. Vyniká aj pevnosťou vlákna a je tiež cenovo najviac dostupná. Môže však pôsobiť hrubo na dotyk a podráždiť citlivú pokožku. Je vhodná na univerzálne použitie, avšak nie je odporúčané ju priamo umiestňovať na citlivú pokožku.

Austrálska merino vlna je považovaná za veľmi kvalitnú a bujnú vlnu. Jej výnimočnosť spočíva v pružnosti a odolnosti vlákien, ktoré sú tenšie a jemnejšie na dotyk než vlákna bežnej ovčej vlny. Taktiež sa vyznačuje lepšími antibakteriálnymi vlastnosťami a vďaka špecifickému povrchu vlákien je odolnejšia voči zápachom. Oblečenie z merino vlny sa vďaka tomu rýchlo suší a dobre zbavuje zápachu, čo je výhodná vlastnosť pre outdoorové a športové oblečenie. Napriek týmto výhodám merino vlna nie je tak pevná ako bežná ovčia vlna a môže sa rýchlejšie vyťahať a tým stratiť tvar. Austrálske merino je tiež o niečo drahšie. Oblečenie z merino vlny sa využíva ako druhá koža a je vhodná pre ľudí s problémami s vnútornou termoreguláciou tela. Vzhľadom na jej jemnosť je merino vlna veľmi vhodná aj do detské postieľky.

Novozélandská merino vlna je považovaná za jednu z najlepších ovčích vĺn na svete, s vynikajúcou čistotou a bielosťou. Tieto ovce boli špeciálne vyšľachtené kombináciou niekoľkých druhov austrálskych oviec, čo výslednej vlne prináša všetky pozitívne vlastnosti merino vlny najvyššej kvality, ale zároveň zlepšuje aj jej pevnosť. Čím je vlákno prirodzenejšie biele, tým ľahšie je farbiteľné, čo je dôležitým faktorom pri ďalšom spracovaní vlny. Novozélandská merino vlna má rovnaké výhody ako austrálska merino vlna, ale je o niečo pevnejšia a belšia, čo zabezpečuje výrobkom dlhšiu životnosť a umožňuje širšiu paletu farieb podľa želania zákazníka.

Jahňacia vlna je samostatnou kategóriou materiálov s vlastnosťami podobnými vlnám z dospelých oviec, ale s jednou dodatočnou výhodou – je nesmierne jemná a mäkká. Existuje aj panenská jahňacia vlna s dlhšími vláknami, ktoré sú veľmi jemné na dotyk a vytvárajú pevnú vonkajšiu vrstvu odolnú proti nízkym teplotám a vlhkosti, čo ich robí vhodnými aj na vrchnú vrstvu oblečenia. Jahňacia vlna je veľmi jemná na dotyk, poskytuje teplo a dobre odoláva vlhkosti. Je o niečo drahšia než bežná ovčia vlna, ale pri tomto druhu vlny sa nemusíte obávať podráždenia pokožky v dôsledku hrubosti vlákna.

Zdroj: Pixabay.

 

Ovčia vlna je EKO

Ovčia vlna patrí ku prírodným materiálom. Jej využitie je zároveň ekologicky udržateľné, pretože ju môžeme považovať za obnoviteľný zdroj. Keď sa použitý vlnený produkt dostane na koniec svojej životnosti, materiál sa môže vrátiť späť do prírody. Ovčia vlna sa prirodzene rozkladá vo výrazne kratšom čase než syntetické materiály. Tiež uvoľňuje cenné živiny do pôdy. Tento proces prispieva k obnovovaniu pôdy a zachovaniu ekologického rovnováhy. Na rozdiel od syntetických materiálov, ktoré sa rozkladajú po dlhé roky, ovčia vlna sa stáva súčasťou prírodného cyklu a pomáha minimalizovať našu ekologickú stopu.

 

Veľa možnosti ako ovčiu vlnu využiť

Ovčia vlna ponúka nespočetné množstvo jej využitia, čím sa stáva skutočným pokladom z prírody. Široký sortiment výrobkov je zárukou toho, že si každý nájde niečo podľa svojich potrieb a preferencií.

Táto prírodná surovina je dokonalou voľbou pre oblečenie nielen pre novorodencov, ale aj deti a dospelých. Obľúbenými výrobkami sú; štýlové svetre, teplé kabáty, elegantné šaty a pohodlné bundy. Ovčia vlna sa tiež využíva v tvorbe moderných doplnkov, ako sú šatky, klobúky a rukavice, ktoré nielenže poskytujú teplo, ale aj dodávajú štýlový vzhľad.

Okrem oblečenia ovčia vlna nájde svoje uplatnenie aj v oblasti bytového textilu. Plnia sa ňou prikrývky a vankúše, ktoré prinášajú príjemné teplo a komfort pri relaxácii. Navyše, vďaka svojim izolačným vlastnostiam je ideálnou voľbou pre výrobu dekoračných vankúšov a kobercov, ktoré dokážu zútulniť akýkoľvek interiér.

Využitie ovčej vlny nekončí len v oblasti textilu. Táto výnimočná surovina je používaná aj v medicíne, pri rehabilitácii a vo wellness. Vďaka tomu, že dokáže vytvoriť suché teplo je veľmi obľúbená pri výrobe ortéz a bandáží, ktoré pomáhajú pri liečbe boľavých kĺbov a svalov a chrbtice. Okrem toho sa vlna využíva aj pri tvorbe luxusných spa ošetrení, ako sú vlnené masáže a obaly na telo, ktoré majú blahodarný účinok na pokožku a relaxáciu tela.

Ovčia vlna je univerzálnym materiálom, ktorý nám prináša nielen teplo a pohodlie, ale aj štýl a zdravotné výhody. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné a ekologické materiály a sú radi, keď ich výrobky majú dlhú životnosť a sú priateľské k životnému prostrediu.

Zdroj: Súkromný archív Natálie Kosmelovej, fotograf: Ľubomír Kompaník.

 

Ovčia vlna ako funkčný materiál

Ovčia vlna je skutočným majstrom v udržiavaní pohodlia, a to aj v nepriaznivých podmienkach – keď človek premokne alebo sa spotí. Podobne ako ovečky, ktoré sú chránené vlnou pred všetkými poveternostnými podmienkami, aj my môžeme očakávať rovnakú úroveň ochrany a zahrievania.

Vlna dokáže odvádzať nadbytočnú vlhkosť z pokožky, čím udržuje príjemné suché prostredie. Tým sa zabezpečuje, že aj keď je vlna mokrá, stále poskytuje teplo a nevytvára nepríjemný pocit chladu. Je to vďaka prirodzenej schopnosti vlny absorbovať a odvádzať vlhkosť, čím udržuje pokožku suchú.

Vďaka tejto vlastnosti môžeme mať istotu, že aj v daždivých či zvlhnutých podmienkach nám vlna poskytne príjemné teplo a ochranu. Bez ohľadu na poveternostné podmienky si môžeme vychutnať pohodlie a teplo, ktoré nám ovčia vlna poskytuje.

Jednou z najlepších vlastností oblečenia z ovčej vlny je možnosť nosiť ho aj niekoľko dní bez toho, aby sa stalo neprijateľne zápachavým. Táto vlastnosť je veľmi výhodná napríklad pri dlhších outdoorových aktivitách, ako je viacdňová turistika či kempovanie, kde nie je vždy prístupná možnosť pravidelného prania oblečenia.

Zdroj: Pixabay.

Ovčia vlna v stavebníctve

Ovčia vlna sa nevyužíva len v textilnom priemysle, ale nachádza uplatnenie aj v stavebníctve, a to ako izolačný materiál. V porovnaní s minerálnou vlnou má množstvo výhod. Obsahuje protektin, čo je bielkovinová zlúčenina, ktorá dokáže neutralizovať zdraviu škodlivé látky, ako napríklad formaldehydy, aldehydy a cigaretový dym.

Tiež reguluje vlhkosť v miestnosti. Pocitovo dokáže absorbovať vlhkosť až do 40% svojej hmotnosti bez straty tepelnoizolačných schopností. Pomáha zabrániť kondenzácii vlhkosti, reguluje vlhkosť vzduchu a vytvára príjemnú klímu v interiéri. Je tiež biologicky a ekologicky hodnotná a možno ju recyklovať. V oblasti stavebníctva je však problémom nedostatok spracovateľov ovčej vlny na Slovensku.

 

Jednoduchosť udržiavania ovčej vlny

Udržiavanie ovčej vlny je prekvapivo jednoduché. Vlna sa vďaka jej prirodzenej štruktúre a ochrane prírodným lanolínom stáva oveľa menej náročnou záležitosťou v porovnaní s inými materiálmi. Jednou z výhod vlneného vlákna je jeho odolnosť voči baktériám a roztočom, pretože tieto mikroorganizmy sa v ňom len veľmi ťažko množia. To robí z vlny ideálny materiál pre deti, alergikov a všetkých, ktorí dbajú na hygienu a zdravý životný štýl.

Vďaka tomuto prirodzene odolnému charakteru vlny sa údržba výrobkov z ovčej vlny značne zjednodušuje. Väčšinou postačuje jednoduché vyvetranie a vyprášenie výrobku. Samotná vlna má totiž schopnosť samoočisťovania a odstraňovania nepríjemných zápachov. Na vzduchu sa vlna regeneruje a získava späť svoju prirodzenú sviežosť. Ak je vlnený výrobok znečistený, je možné ho očistiť šetrným ručným praním v studenej vode s jemným prírodným detergentom vhodným pre vlnu. Dôležité je vyhnúť sa použitiu horúcej vody, silnému treniu a prílišnému namáčaniu, aby sa predišlo deformáciám a zmenšeniu vlneného výrobku.

Zdroj: Pixabay, David Mark.

 

Ak hľadáte kombináciu pohodlia a prírodných materiálov, produkty z ovčej vlny sú pre vás ideálnou voľbou. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre elegantný vlnený sveter, teplú vlnenú deku, štýlový kabát z ovčej vlny alebo akýkoľvek iný výrobok, môžete si byť istí, že získate nielen kvalitu a trvanlivosť, ale aj jedinečný pocit, ktorý dokáže poskytnúť len ovčia vlna.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ