“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Ženy v E-commerce

Každý šiesty e-shop je založený ženou, v e-commerce je však vidieť predovšetkým mužov. Vychádza kniha, ktorá to chce zmeniť. 

nPercento firiem (spolu)založených ženami sa v minulej dekáde globálne zdvojnásobilo z 10 na 20 %. Zatiaľ čo sa normalizuje debata o ženách v technológiách a rastie počet investícií do startupov vedených ženami, keď príde na e-commerce, akoby tento odbor na svoje čísla ešte len čakal. Dozvieme sa, že 70–80 % online nákupov je riadených ženami (Forbes), nie však ako je to s počtom či úspechom e-shopov nimi založených. 

nU nás nie sú ženy v číslach vidieť vôbec, zatiaľ. Podľa údajov Shoptetu patrí každý šiesty e-shop žene. To robí v Česku pri počte 41 460 e-shopov zo žien majiteľky necelých 7000 online biznisov. Na Slovensku sme potom pri celkovom počte 14 300 e-shopov na čísle 2400 founderiek. To sú jediné dve čísla, ktoré sme dohľadali a ktoré popisujú diverzitu stavu českej a slovenskej e-commerce. Pocitovo je toto číslo férovejšie. Predsa len, na konferenciách vidíme množstvo žien, často dokonca medzi rečníkmi. Spravidla vedú marketing či zákaznícku podporu a sú v tom sakra dobré! Vidíme ženy zakladateľky a CEOs, ktoré z nuly vybudovali veľké úspešné e-shopy, často v oblastiach ako móda, nábytok, detské oblečenie, obuv alebo hračky. A kde máme zvyšok? Je toto všetko? Čo ženy, ktoré šéfujú celým flotilám v logistike? Kde sú zástupkyne iných odborov a zakladateľky softvérov? 

Zdroj: Pixabay

 

Kniha Ženy v e-commerce (Expandeco, február 2022) vyšla z hypotézy, že v e-commerce a digitálnom svete sa píše viac príbehov, ako bežne vidíme. Publikácia je prvým počinom na českom a slovenskom trhu, ktorý mapuje diverzitu v e-commerce. „Našou ambíciou nie je prvoplánovo písať o balanse medzi rodinou a biznisom. Zaujíma nás všetko, na čo by ste sa v rozhovoroch o e-commerce pýtali mužov: Profit, marža, otváranie trhov. Ale tiež vedenie ľudí, ako ženy vnímajú odbor (a mužov v ňom). Intuícia, vzťahy a život sám. Odvážne kroky a čo stálo na ich pozadí – ale aj všímavosť k detailom, ktoré zmenili celé odvetvia,” hovorí ideamaker knihy a managing partner v Expandeco, Tomáš Vrtík. 

O kariére medzi mužmi, novom živote po päťdesiatke a 55 tisícoch pandemických kilometrov hovorí napríklad Jitka Dvořáková z CZC.cz, o expanzii do 10 krajín za tri roky Andrea Podstrelencová z Holokolo. Zakladateľka módneho e-shopu Unuo popisuje pokročilý systém automatizácie svojich firiem a riaditeľka PS:Digital apeluje na potrebu hovoriť, aj keď nemáte potrebu rozrážať dvere. Knihu podporili viac ako dve desiatky ambasádorov z radov českého a slovenského biznisu, medzi nimi Tomáš Braverman (Heureka), Eva Pavlíková (Česko.Digital), Petra Nulíčková (Pale Fire Capital), Petr Halík (Proficio) alebo Petr Svoboda (Shopsys). 

Kniha Ženy v e-commerce vyšla 14. februára 2022 za podpory Expandeco a partnerov: DHL Express SK, Shoptet, Proficio, Shopsys.sk, Effectix.sk, Dognet Affiliate Network, Growww Digital, Blueweb a Sandberg Capital. 

Kniha obsahuje 13 hĺbkových príbehov, autenticky vedených v češtine a slovenčine, ukazujúcich rozmanitosť (a realitu!) žien v e-commerce: Jitka Dvořáková (CZC.cz), Andrea Podstrelencová (Holokolo), Erika Eliášová (ErikaFashion.cz), Alexandra Račková a Vojtěch Račko (Obuv RAK), Kateřina Bílková (4Home), Jana Zajícová (CREATIVE sites), Petra Plemlová (Unuo.cz), Blažena Ambróz Sedrovičová (PS:Digital), Amálie Kopplová (Optimistic Foods), Lucia Šicková (Pixel Federation), Kateřina Fišerová (SmartEmailing), Lenka Cenigová (BeLenka) a Eva Čejková (Testuj.to). Cieľom knihy je ukázať majiteľkám e-shopov, ako málo chýba, aby mohli hrať veľkú e-commerce hru, či už doma alebo v zahraničí, aj inšpirovať budúce zakladateľky, aby sa do podnikania pustili.

Odporúčaná predajná cena knihy je 390 Kč / 13 eur. Ženyvecommerce

O Expandeco: Expandeco prináša majiteľom e-shopov dlhodobo efektívnu optimalizáciu ich nákladov spojených s reverznou logistikou, komplexné riešenia lokalizácie online podnikania, profesionálnu a spoľahlivú zákaznícku podporu. S e-commerce špecialistami z Expandeco miznú hranice. 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ