“facebook
Autor: adminessik123
1. januára 1970
Zdieľaj

Ekologické bylinkové sviečky Vonia

Miriam Latečková sa venuje bylinkám a keď nenašla na trhu sviečky, ktoré by ju oslovili, tak si založila vlastnú značku Vonia

 

Môžete nám predstaviť kto všetko stojí za značkou Vonia?

Sme malý lokálny výrobca. Sviečky nie sú celoročný sortiment, ktorý by potreboval veľký tím ľudí, preto za značkou Vonia stojí jedna osoba – Miriam Latečková a externí ľudia, ktorí podľa potreby zastrešujú technickú a marketingovú stránku značky. Príležitostne, najmä v predvianočnom čase, kedy máme vo výrobe čo robiť, hľadáme pomoc v rodine a okolí.

 

Čo Vás viedlo k tomu začať vyrábať sviečky, mali ste s tým skúsenosti?

Viedla ma k tomu potreba mňa samej mať doma kvalitné a ekologické sviečky, preto, keď som sa tomu začala pred cca desiatimi rokmi venovať, vedela som, aké kritéria mám. Ako po prvej surovine som siahla po včeľom vosku, keďže som mala známeho včelára a teda som mala zdroj čistého včelieho vosku a mohla som zodpovedne stáť za kvalitou mojich produktov. Začala som teda skúšať a experimentovať. Najskôr som začala s točenými sviečkami a postupne som začala skúšať odlievať čajové sviečky. V tej dobe na trhu nebolo nič podobné, preto som išla krok po kroku až kým som s produktom vyšla na trh.

 

Ako prebieha výroba sviečok, od výberu vône, dizajn, až po hotový produkt?

Ideme predovšetkým pocitovo, podľa vlastnej potreby, čo nám na trhu chýba, čo aktuálne potrebujeme doma, v práci. Tak posledné, počas koronakrízy, vznikla dezinfekčná sviečka Dýchaj zhlboka. Bola to reakcia na danú situáciu. Trh bol zaplavený množstvom prostriedkov a my sme do neho priniesli to, čo nám v ňom chýbalo – prírodný produkt, ktorý ale aj ochráni, pred tým, čoho sme sa báli. Čiže vo väčšine prípadov stavíme na prvý pocit. Potom začíname pracovať na náročnejšej časti a to je samotný proces výroby, kedy sa vyberá vhodný pohárik, gramáž, miešajú sa vône, intenzita, množstvo vône a na záver doklepneme celkový dizajn sviečky.

 

V ponuke máte viacero druhov sviečok môžete nám ich viac priblížiť aký je v nich rozdiel?

Pracujeme s dvomi druhmi prírodných materiálov a to včelí a sójový vosk. Včelí vosk je najtradičnejšia surovina, ktorá je v poslednej dobe už dosť vzácna komodita a odráža sa to preto aj na cene. A potom to je sójový, GMO free, vosk. Základný rozdiel je vo farbe a cene. Včelí vosk má svojich odberateľov, ktorí nedajú dopustiť na nezameniteľnú včeliu vôňu. Nepridávame tam preto už žiadne prírodné vône, pretože je to pri tak krásnej prírodnej vôni zbytočné. So sójovým voskom sa vieme viac vyhrať. Je to lepší nosič pre éterické oleje a prírodné silice. Taktiež čistá biela farba nám dáva voľnú ruku pri kombinácii napríklad so sušenými kvetmi a toto je to čo odlišuje našu značku Vonia od iných. 

 

Momentálna situácia asi zasiahla všetky segmenty pociťujete to aj Vy?

Výraznú časť našich objednávok tvoria objednávky malých zerowaste obchodíkov, darčekových a bio predajní, ktoré boli touto situáciou výrazne zasiahnuté a tým pádom sa to nabaľovalo ďalej na dodávateľov, čiže aj na nás.

 

Kam by ste chceli značku Vonia posunúť?

Plánujeme celý aromaterapeutický rad sviečok na všetky zdravotné problémy. Tým, že sa zaoberám bylinkami, tak táto sféra je mi bližšia ako nejaké umelé vône alebo napoly prírodné vône, ktorých úlohou je priestor len prevoňať. Chceme ísť preto radšej cestou, ktorá má hlbší zmysel pre našich zákazníkov. Chceme, aby sviečka nielen pekne voňala, ale aj dezinfikovala vzduch, liečila, nabudila ich, podporila. A tu je pre nás jediná cesta a to cesta byliniek.

 

Kde si vieme Vaše sviečky všade kúpiť?

Sviečky Vonia nájdete vo väčšine významných zerowaste obchodíkoch od Bratislavy po Košice. Pridávajú sa aj rôzne bio predajne a e-shopy. Keďže sami máme lokálny bio obchod Dobromysel v Nitre, tak tam ľudia vždy nájdu celý sortiment Vonia.

 

Zasielate aj do zahraničia, ak áno kam všade?

Nie sme zameraní na zahraničný trh, posielame všade tam, kam si to naši zákazníci vypýtajú. Ak príde objednávka, rozhodne ju neodmietneme. Vždy sa snažíme nájsť cestu.

 

Chystáte v tomto roku niečo nové pre Vašich zákazníkov?

Stále pracujeme na niečom novom, nestagnujeme. Ako som spomínala, chcem vytvoriť aromaterapeutický rad sviečok, čiže sa nechajte prekvapiť.

 

Ďakujeme za Váš čas na rozhovor pre Made in Čekoslovakia a držíme palce do budúcna.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ