“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Hľadali dokonalo vyladený gin, tak otvorili vlastnú destilérku

nV Trenčianskych Tepliciach priamo na vstupe do kúpeľného parku vznikla novú prevádzka, ktorej energia priam pozýva na návštevu. Spoznajte príbeh lokálnej destilérky Likérka, v ktorej sa vyrába remeselný slovenský gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer. Za projektom stojí dvojica Pavol Sirotný a Michal Hajský.

Palo je vizionár, ktorý potrebuje k podnikaniu neustály adrenalín a rýchle tempo. Mišo je horúca krv barového sveta s vlastnou prevádzkou a skúsenosťami v distribúcii spiritov. Od roku 2008 podnikajú vo svete gastronómie na Slovensku. Boli súčasťou vývoja domácej gastro a barovej scény a úspešne zabehli svoju dizajnovú reštauráciu, cateringovú firmu a cocktail bary. 
nMišovu vášeň pre barovú alchýmiu a Palove nadšenie a skúsenosti s rozbiehaním gastro konceptov spojili do myšlienky priniesť vlastný remeselný gin prémiovej kvality. Región kúpeľného mesta Trenčianske Teplice (v ktorom podnikajú), jeho história a spätosť s tradíciou kúpeľníctva ich inšpirovala rozšíriť plánovanú výrobu a pridať k výrobe ginu aj kúpeľný likér Dr.Kramer. 

Zdroj: Spirit Company

nSen o vlastnej destilérke prišiel v roku 2019. V spolupráci so slovenskými architektmi prerobili, starý meštiacky dom z 20. rokov v Trenčianskych Tepliciach na aperitív bar s vlastnou výrobou. Vznikol tak unikátny projekt Likérka Apertiv Bar & Distillery. V prvorepublikovom zrekonštruovanom dome Likérka sa ukrýva kaviareň, terasa, obchodík a výrobňa. Prevádzka baru a kaviarne bola spustená na jar v roku 2019 a postupne sa dokončoval priestor výrobne. Koncom roka 2020 sa výroba naplno rozbehla a remeselný slovenský gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer prišli na trh.

Zdroj: Spirit Company

Zdroj: Spirit Company

nAlchýmia sa deje priamo pred vašími očami. Priestor funguje ako bar a kaviareň s dennou prevádzkou a priestrannou terasou. Naše produkty vyrábame čisto prírodným spôsobom bez použitia chemických prísad. Vo výrobe môžete vidieť prvotriedne destilačné zariadenie Holstein aj kameninové nádoby z čias Československa, v ktorých nechávame po destilácii náš gin odpočívať. Práve tu sa ručne vyrába remeselný slovenský gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer. V ponuke Likérky nájdete originálne receptúry cocktailov, pričom všetky barmani miešajú z nášho ginu a likéru, ktoré sa vyrábajú priamo v Likérke.

 

TOISON – Remeselný gin vyladený v každom detaile
nLegenda hovorí, že termálne pramene v okolí Trenčianskych Teplíc, objavil pastier, ktorý sa vydal hľadať zatúlanú ovečku. Názov ginu preto dômyselne ukrýva odkaz na slovenský pôvod symbolizovaný ovčím rúnom (z fr.TOISON), ktoré je preklenuté aj do detailov na fľaši odliatej v tvare zvona. 

Zdroj: Spirit Company

nOcenený dizajn 
nNa vytvorení obalového dizajnu pre gin TOISON pracovalo slovenské dizajnérske štúdio. Dizajn fľaše získal bronz v svetovej súťaži obalového dizajnu Pentawards 2020 a stal sa súčasťou publikácie Design Book no.6. V súčasnosti TOISON gin zabojuje o ďalšie významné ocenenie. Dizajn fľaše postúpil na shortlist britských D&AD Awards v kategórii Packaging, podkategórii Luxury. Ocenia D&AD Awards sú najprestížnejším štandardom kreatívnej dokonalosti v dizajne a v reklame. Sú globálne uznávané ako najvyššie tvorivé vyznamenanie, na ktorých sa zúčastňujú tí najlepší z celého sveta.

nPrecízna remeselná výroba
nPomalá viacstupňová destilácia prebieha v destilačnej kolóne Holstein. Pre výrobu ginu TOISON sú používané dva kombinované štýly výroby a to steeping a racking. Po destilácii gin odpočíva mesiac v starožitných kameninových nádobách z čias bývalého Československa. Vďaka dýchaniu nádob sa jeho chuť stabilizuje a jednotlivé ingrediencie sa dokonalo prepoja.
nTOISON otvára vôňa kamiliek, kvetov lipy a bazových plodov. Po ochutnaní vystupujú borievky, šípky a žihľava. V závere doznieva sladké drievko, ovocnosť arónie a sviežosť citrusov.

Zdroj: Spirit Company

 

Dr.Kramer – Bylinný likér z kúpeľov
nV dokonale prepracovanej receptúre vyznieva chuť sviežej medovky, materinej dúšky, anízu a bazových plodov. Iskrivý záver okorenený vanilkou a škoricou zahaľuje podmanivá vôňa ruží a levandule. Nechajte sa preniesť do obdobia elegantného života kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice a vychutnajte si dúšok bylinného likéra Dr.Kramer. Bylinný likér v ikonickej lekárnickej fľaši spája dary prírody, silu kúpeľných prameňov a poctivú ručnú výrobu.

Zdroj: Spirit Company

 

Likér nie je potrebné chladiť a podávať ho môžeme ako aperitív a aj ako digestív. Pred jedlom stimuluje chuťové poháriky a po jedle vďaka zmesi bylín a korenín napomáha lepšiemu tráveniu. Navyše, skvelo sa hodí aj ku káve a sladkému dezertu. Majitelia vás radi prevedú Likérkou a pripravia ochutnávku ginu a likéru.  

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ