“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Jan Fabini a úspech s jeho kuchynským riadom

Dnes sa jeho kuchynský riad vyrába v Čechách, Taliansku a Francúzsku a počas prvého roku podnikania s jeho značkou Fabini končil s obratom viac ako 7,5 miliónov korun.

 

Ale vráťme sa ešte na začiatok ako to celé začalo. Písal sa rok 2019 kedy si Jan Fabini povedal, že by rád predával kuchynský riad, ktorý by bol dostupný pre širokú verejnosť, spĺňal kvalitu toho najlepšieho na trhu a bol zároveň aj cenovo dostupný. Na trhu nič také nebolo, buď našiel riad, ktorý bol cenovo dostupný ale kvalitou nezodpovedal jeho predstavám, či to bola krátka životnosť, rozvod tepla, prípadne kombinácia s plastom. A na druhej strane zas boli kvalitné riady kde bola vysoká kvalita materiálov, dobré vedenie tepla, dlhá životnosť a celkovo dobré vlastnosti. V druhom prípade ale boli dané výrobky extrémne drahé a nie vždy dostupné každému. Preto sa Fabini pustil nakoniec do svojej vlastnej značky riadu, ktorá by bola kvalitná a dostupná verejnosti. 

Zdroj: Instagram

 

Vízia bola spraviť nadčasový riad, ktorý by mal byť ozdobou Vašej kuchyne, zlepší Váš pôžitok z varenia, vydrží generácie, ale aj tak zostane dostupný pre ľudí. Preto sa Fabini začal rozprávať s kuchármi, navštívil desiatky výrobcov, hľadal tie najvhodnejšie materiály, a po viac ako roku a niekoľkých prototypoch sa podarilo dokončiť prvú sadu riadu, ktorá spĺňala všetko čo si predstavoval.

Na začiatku vyrábal v Číne ale vedel, že v budúcnosti sa chce presunúť do Európy. A tak sa aj stalo počas minuloročného pandemického roku sa výroba presunula do Talianska. Po presune do Európy sa značka sústredila aj na rozširovanie svojho portfólia a rozšírila sa o nože, ktoré sú vyrábané vo Francúzsku v mestečku Thiers. Išlo o prirodzený krok zo strany Fabini keďže evidovali od svojich zákazníkov dopyt o kolekciu nožov. A malo to veľký úspech prvá várka sa vypredala počas prvého mesiacu kedy sa predalo približne 800 kusov.

Zdroj: Instagram

 

Všetko ale začína v Čechách kde sa kompletne rieši dizajn a návrhy jednotlivých výrobkov alebo kompletných sad riadov. Aby ste si to vedeli predstaviť z nakreslených návrhov sa následne vytvárajú 3D modely pre lepšiu predstavu o výslednom produkte, v tejto fáze sa vychytávajú aj jednotlivé nedostatky na produkte. Ak je Fabini spokojný s modelom, investuje sa do foriem samotného tela a rúčky. Následne sa riešia vzorky materiálov z ktorých sa bude produkt vyrábať. Následne sa prototyp testuje a rieši sa finálna úprava. Ak je všetko v poriadku objednáva sa materiál, jednotlivé komponenty a spúšťa sa výroba.

Samotné produkty riadov sú vyrábané z jedného kusu päťvrstvovej oceli s hliníkom. Telo jednotlivých kúskov tvarujú do posledných detailov, ako je napríklad uzatváranie a vychyľovanie okrajov alebo kefovanie a leštenie podľa typu povrchu. Záverečné úpravy sú nitovanie rúčky, potom sa pridáva logo a objemové mierky. Proces výroby je nutné robiť v Taliansku nakoľko v Čechách sa takýto typ riadu nevyrába, a celkovo je podobných továrni je nie len v Európe ale aj v svete menej.

Zdroj: Instagram

 

Aktuálna ponuka je tvorená rajnicami, hrncami a panvicami zo série Nova a pribudla k nim nová kolekcia Lucca, ktorá je teraz v predpredaji v kombinácií s crowdfoundingom a sústredí sa na ňu celá pozornosť. Spôsob predpredaja je spravený naozaj zaujímavo, čím viacej produktov si ľudia objednajú, tým viac produktov sa vo výslednej kolekcii objaví. Ide o produkty, ktoré si zákazníci dlhodobo želajú ako napríklad pekáč alebo wok panvica.

Celý predaj je riešený len oline na e-shope Fabini a pomocou tejto platformy by radi expandovali aj do zahraničia prvou destináciou by mohlo byť Taliansko.

 

Zdroj: Czechcrunch, Fabini

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ