“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Je kávovar výsada? 3 fakty, ktoré ste o káve nevedeli

Sú ľudia, ktorí nedokážu začať deň bez šálky kávy, pripravenej z čerstvo pomletých zŕn. Každodenné pitie kávy však nemusí byť nutne zlozvyk, práve naopak. Prísun energie a prevencia pred vznikom rôznych zdravotných komplikácií sú len jednými z veľa výhod, ktoré so sebou káva prináša.

 

Čo všetko vlastne viete o káve? Radi by sme sa s vami podelili o zaujímavé fakty, ktoré možno väčšina ľudí nepozná.

O pozitívnych účinkoch kávy verejnosť nevedela odjakživa. Ešte predtým, než bola biológia uznaná ako plnohodnotná veda, ľudia verili rôznym poverám. Keď sa káva v šestnástom storočí dostala do Európy, duchovní predstavitelia trvali na zákaze jej distribúcie a označili ju za satanistickú. Až po tom, čo ju ochutnal pápež a dal jej svoje požehnanie, naprieč celou Európou začali vznikať mnohé kaviarne. V Konštantínopole (dnešný Istanbul) pitie kávy viedlo k násilnému trestu v podobe zašitia do koženého vreca a hodenia do vôd Bosporu. V historickom Prusku kráľovská rodina preferovala zo všetkých nápojov práve pivo. V kráľovskom vyhlásení sa trvalo na tom, že káva narúša spotrebu piva v krajine, na ktorom bolo vychované jeho veličenstvo.

 

Pravidelné pitie kávy nemusí nutne škodiť organizmu

nPravidelné pitie kávy v rozumných dávkach so sebou prináša viaceré zdravotné výhody. Domáci kávovar dokáže vo všeobecnosti pripraviť kávu na rôzne spôsoby. Či už preferujete latte, cappuccino, klasické lungo s mliekom, alebo iné verzie kávy, každá z nich do istej miery chráni pred zdravotnými komplikáciami a udáva orgánom ten správny chod. Je zrejmé, že všetkého veľa škodí a preto by ste to ani s kávou nemali preháňať. Odporúčaná denná dávka kofeínu by mala mať 200 až 300 miligramov, inak povedané päť až šesť správne pripravených káv z kvalitného kávovaru.

Zdroj: Pixabay

 

Umelci posadnutí kávou

Ludwig van Beethoven nebol vášnivo zaujatý len svetom hudby. Podľa dostupného životopisu jeho posadnutosť zahŕňala aj pitie kávy. V tomto období však moderný kávovar, ktorý by pripravil kávu presne podľa preferencií spotrebiteľa ešte neexistoval a samotný umelec musel pracovať s dostupnými prostriedkami. Na dennú šálku tohto kofeínového nápoja si ručne počítal 60 kávových zŕn. Slávny barokový skladateľ Johann Sebastian Bach dokonca zložil krátku satirickú operu, známu ako „Kávová kantáta“, keďže v jeho dobe bola káva zavrhovaná, až považovaná za nebezpečnú. Pitie kávy mali v obľube aj ďalšie známe osobnosti, napríklad Voltaire, Benjamin Franklin, Teddy Roosevelt, či L. Frank Baum.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ