“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Jedinečné klobúky, záušnice a náušnice od Vivien Esme

Vivien Esme je značka, do ktorej autorka jedinečných nášníc, záušníc a klobúkov vkladá svoju dušu, srdce a sny. Každý kúsok je originál a vytvorený ako jediný kus. Ako sama vraví: „Každá žena je osobitá, iná a zaslúži si doplnok, ktorý podčiarkne jej výnimočnosť, osobnosť  a vyžarovanie.“ Eva Vokounová.

 

Kedy sa u vás zrodil nápad vytvárať jedinečné klobúky, záušnice a náušnice? Čo bol prvý kúsok, ktorý ste vytvorili?

 

Tak… začalo to záušnicami v roku 2013. A bol to zase jeden z mojich spontánnych nápadov urobiť si šperk, ktorý nikto nemá a bude vyjadrovať moju  slobodomyseľnosť, lásku k prírode a moju neutíchjúcu kreativitu. Tak vznikla prvá záušnica a neskôr druhá a tretia. Okolie sa začalo pýtať či urobím niečo podobné aj pre nich, a tak sa začalo moje podnikanie. 🙂 Mimoriadne rada spomínam na ten čas, kedy mi všetko prišlo dosiahnuteľné a nič nemožné. 

Čo sa týka klobúkov, milujem ich asi od 13tich, keď mi mamina kúpila môj prvý klobúk. O pár rokov neskôr som si dovolila kúpiť dizajnérsky klobúk od talianskeho návrhára, ktorý robil aj klobúky do známeho filmu Piráti z Karibiku. Bol iný, bohémsky, netradičný a bol to cylinder. Doteraz je to jeden z mojich milovaných extravagantných kúskov. Vtedy som začala pozerať formy na klobúky, ale nemohla som si ich dovoliť. Formy sa ku mne dostali až o 6 rokov neskôr a to tento rok v lete. Hneď som vedela, že to je osud a že ich určite chcem robiť po svojom. Nevedela som či technika farbenia, ktorú som mala v hlave bude fungovať. O to väčšiu radosť som mala, keď sa to podarilo a moja prírodná alchýmia vyšla na jednotku.

záušnica vivien esme

Zdroj: Vivien Esme

 

Čomu ste sa venovali predtým, než ste založili značku Vivien Esme a čo vás viedlo k tomu ísť podnikať?

 

Od detstva ma priťahovalo umenie každého druhu. Vyrástla som v divadle a jeho vôňu stále milujem. Rovnako maľovanie a kresbu. Už na základnej škole som si navrhovala vlastné oblečenie a zoznamovala sa s fotografiou. Značku Vivien Esme som založila už na vysokej škole a viedlo ma k tomu presvedčenie, že nedokážem sedieť v žiadnej kancelárií. Ako dieťa som veľmi citlivo vnímala u dospelých nechuť ísť do práce, resp. pocit, že je to niečo čo musíš, aj keď ťa to nebaví a nenapĺňa. Túžila som to mať v živote inak. Túžila som svoju prácu milovať a tešiť sa do nej. 

Zdroj: Vivien Esme

 

Kto stojí za značkou… Môžete napísať niečo o vás, aj nejaké maličkosti, ktoré by o vás čitatelia radi vedeli.

 

Za značkou stojím ja. Myslím, že v umení sa nedá byť neúprimný a tak som presvedčená, že v každom mojom šperku a klobúku je kus zo mňa. Keď sa dívam na moju prácu, povedala by som, že to tvorila nejaká “tak trochu” bosorka, detailistka, s láskou k prírode, s láskou k životu. Občas naivná, občas bláznivá. Trvdohlavá… Všade vidí inšpiráciu a rada sa díva na svet z mnohých pohľadov a uhlov, ktoré nie sú takpovediac “na prvú”. Prílišné premýšľanie jej niekedy komplikuje život. Je perfekcionalistka. Je láskavá a je šťastná, keď môže tvoriť. Toto vidím, poznám na sebe ja. Ale bolo by krásne opýtať sa Vašich čitateľov, akú osobu za mojou prácou vidia oni:)

 

Vyrábate vaše unikátne produkty z recyklovaných a recyklovateľných materiálov. Je ťažké taký materiál vždy nájsť?

 

Je, aj nie je. Život ma naučil vidieť potenciál aj v kúskoch, ktoré sú pre iných už nepoužiteľné. V mojom byte je kopa starých vecí, ktoré som premaľovala, zrecyklovala, opravila… Keď som si niečo nemohla dovoliť, jednoducho som si to vyrobila. Alebo sa o to aspoň pokúsila. Každý kto ku mne príde mi povie: tu je tak cítiť tvoju umeleckú dušu! A to sa mi páči. Nemám rada sterilné prostredie, milujem keď priestor dýcha so svojimi obyvateľmi. 🙂 Preto pre mňa nie je ťažké vidieť potenciál v starej šatke nájdenej v sekáči, alebo v rozbitom hrnčeku. Pri takýchto veciach sa mi okamžite zapne fantázia, ktorá tvorí z týchto vecí nové a nové krásnosti.

 

Zdroj: Vivien Esme

 

V čom hľadáte inšpiráciu na každý jedinečný kúsok? 

 

V prírode, v živote, v ľuďoch, v uliciach… Inšpirácia je všade okolo, treba sa iba vedieť dívať. Čo však naozaj zbožňujem, keď ma inšpiruje človek. Väčšinou sú to zákazníčky, či zákazníci, ktorí mi rozprávajú o sebe, o tom čo ich vystihuje, čo majú radi, čo im chýba a chcú si to pripomínať šperkom, či klobúkom. To je práca na mieru, ktorá ma napĺňa hlavne vďaka spätnej odozve. Vďaka usmiatym tváram zákazníčok viem, že to celé má zmysel. Nie je to iba fashion doplnok, je to osobný talizman.

 

Zdroj: Vivien Esme

 

Ja ako alergička na rôzne materiály ich môžem taktiež nosiť?

 

Určite áno. Záušnice sú z dreva, to je v podstate základ, ktorý sa dotýka kože. Ak musím použiť niečo kovové, napríklad pri náušniciach, využívam iba chirurgickú oceľ. 

 

 Kde najďalej ste svoje výrobky posielali do sveta?

 

Kedysi som to rátala. 🙂 Myslím, že mi z kontinetov chýbala iba Afrika a Antarktída. Najďalej sú v južnej a severenej Amerike a v Austrálií. 

 

Aký je váš ciel na rok 2023 s vašou značkou?

 

Cieľ je nestratiť cieľ. Mať ho pred očami deň čo deň a veriť mu. Veriť sebe, svojej práci, zameriavať sa na to pozitívne. Chcela by som nadviazať spolupráce s inými umelcami, myslím, že vzájomná inšpirácia a pomoc, musí vždy priniesť posun. Nebaví ma hrať konkurenčný boj, myslím, že priestor je tu pre každého. 

 

Možno aj pre iné ženy, ktoré niečo vytvárajú. Máte pre nich nejaké tipy ako začať, na čo na začiatku nezabudnúť?

 

1. Vnímajte svoj posun.

Toľko cieľov som dosiahla a toľko som si ich nevšimla, nedocenila. Seba, svoju prácu, prebdené noci a prepracované víkendy. Stane sa to rutina, bežná vec. Ale nie je to tak. Stále som sa babrala v myšlienke, že musím byť lepšia a dávať viac a viac a dosahovať ciele ako na bežiacom páse. Nebežte! Ujde Vám mnoho pekných vecí okolo. Nezabudnite sa občas ohliadnuť späť, usmiať sa a poďakovať. Sebe, ľuďom okolo, Bohu, či vesmíru… Všimnite si, čo všetko ste už dokázali, kam ste sa posunuli a pochváľte sa. 

2. Neporovnávajte sa

Veľa z nás je naučených neustále sa porovnávať s inými. Sledovať, čo už dosiahli, kde sú a mať hlavu v smútku, že my tam ešte nie sme. Je to demotivujúce a naozaj Vám to nijak nepomôže. 🙂

3. Nevzdávajte sa

Pády prídu vždy, otázka je, či a akým spôsobom sa znova postavíte a budete kráčať ďalej. V najlepšom prípade s úsmevom na perách.

4. Budte trpezliví

Ja nie som. Všetko by som chcela hneď vedieť, mať, dosiahnuť… Naučiť sa byť trpezlivý, znamená vniesť pokoj a dôveru do svojho podnikania. Viera, že všetko má svoj čas a zmysel, je pre mňa dôležitá a stále sa to učím.

5. Netlačte na seba

Stres ešte nikomu nepomohol k dosiahnutiu cieľa. Vraví sa, že zdravá miera stresu nás poháňa…Ok, ale pristavme sa pri slovíčku “zdravá”. Už aj bez toho žijeme vo svete plnom stresu a tlaku, prečo si ho pridávať viac? 

Každý tento bod má čo to dočinenia so sebaláskou. S učením byť k sebe, svojmu telu dobrý. Pretože to telo, tá myseľ, duša sú prostriedky, vďaka ktorým môžete robiť čo Vás napĺňa. Chráňte…Chráňme si ich.

 

Ako si riadite svoj čas v podnikaní, aby ste všetko stíhala? Čo vám pri práci pomáha? (Kalendár, aplikácie, čokoľvek, čo by mohlo aj iným pomôcť).

 

Myslím si, že v tomto vôbec nie som dobrý radca. Skôr by som sa v tom mala zlepšiť. Pracujem v podstate 24/7. Neuvedomujem si koľko je hodín a že by som o 23:00 už nemusela odpisovať na maily. Okrem toho som taký nočný vták, väčšinou pracujem večer a v noci. Milujem malé pekné kalendáriky a zápisníčky, ktoré si kúpim každý rok a každý rok skončia nepopísané. :-)Takže v tomto si poprosím radu ja. 

 

Zdroj: Vivien Esme

 

Otázka na záver. Cítite, že ste sa našli v tom, čo robíte a ste šťastná? Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa pokúšajú niečo tvoriť a boja sa neporozumenia zo strany ich okolia?

 

Milujem tvoriť. Určite som šťastná a vďačná v každej chvíli, keď môžem robiť čo ma baví. 

Ak by som mala zrátať kolkokrát som čelila nepochopeniu zo strany okolia, boli by sme tu do rána. Vy to však nerobíte pre uznanie okolia, preto, aby ste im niečo dokázali. Robíte to preto, že to milujete, vy ste v tom šťastní. Tá radosť sa odrazí späť k Vašim zákazníkom a od nich naspäť k Vám a k ich okoliu. Naučte sa uznať si sám, dovoliť si sám, bez toho, aby Vám niekto odobril Vaše rozhodnutia. Naozaj viem, aké to je náročné, ale zároveň dôležité. Riaďte sa srdcom. Zabudli sme počúvať vnútorný hlas. Len málokedy ho započujem, ale zakaždým keď sa mi podarí nastražiť uši, vždy mi dobre poradí.

 

Dúfame, že sa vám tento rozhovor pášil. Evu Vokounovú môžete sledovať na jej instagrame vivien_esme. Jej kúsky si zakúpiť u nej na webe www.vivienesme.com

Nezabudnite taktiež nás sledovať na našich sociálnych sieťach IG, FB, LI a YT.

 

V minulom rozhovore ste sa mohli dočítať o prvej aplikácií pre nevesty. 

 

Teším sa, že som s takouto zaujímavou a inšpiratívnou ženou mohla urobiť rozhovor. Mishel.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ