“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Kombinované sporáky: Cena, druhy a všetko, čo potrebujete vedieť

 

Hovorí sa, že srdcom každej domácnosti je kuchyňa. Asi sa zhodneme na tom, že jedným z najdôležitejších spotrebičov v nej je bez pochýb sporák. V poslednom období, aj vlnou súčasnej energetickej krízy, sa čoraz viac domácností spolieha na kombinované sporáky. To sú také, ktoré fungujú na plyn aj elektrinu súčasne. V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú základné druhy takýchto spotrebičov, čo si všímať pred kúpou a kde možno nájsť najlepšie ponuky z pohľadu ceny i kvality. 

nVedeli ste o tom že, kombinované sporáky ponúkajú nielen jeden zdroj energie, ako je to v prípade plynových, indukčných alebo elektrických, ale hneď dva naraz. Pomerne častým javom je napríklad to, že plynový horák funguje na intenzívne zohrievanie a elektrický rozvádza teplo rovnomerne. Poznáme niekoľko rôznych druhov takýchto sporákov, tak sa poďme na to spoločne pozrieť. 

Kombinované sporáky – 3 základné druhy 

 

V prvom rade sa takéto sporáky delia podľa počtu horákov. Existujú spotrebiče, ktoré majú dva, tri, štyri, v niektorých prípadoch aj viac horákov. Najčastejšou variantov na trhu sú štvorhorákové sporáky, pričom každý z horákov má iný tvar a veľkosť. Okrem tohto základného delenia poznáme tri hlavné druhy a sú to: 

Plynový sporák s elektrickou rúrou 
nElektrický sporák s plynovou rúrou 
nElektrický sporák s elektrickou rúrou 

Práve prvý typ z vyššie uvedených je najviac rozšírený medzi výrobcami aj zákazníkmi. Laicky sa takýto výrobok označuje ako kombinácia hore plyn – dolu elektrina a veľkej obľube sa teší najmä kvôli relatívne lacnej prevádzke. Navyše, a teraz s nami budú viaceré gazdinky určite súhlasiť, elektrická rúra je praktickejšia na pečenie, než plynová. 

 

Druhou najčastejšie zvolenou variantov kombinovaných sporákov je hore elektrina a dole plyn. Tu je však nevýhoda, že pri plynovej rúre si kuchár neovláda presnú teplotu tak, ako v prípade vyššie uvedenej kombinácie hore plyn, dolu elektrika. Tretia varianta elektrický plyn s elektrickou rúrou sa radí k najmodernejším typom v rámci kategórie kombinované sporáky, ale ich cena je štandardne trošku vyššia. 

Zdroj: pixabay

 

Aké faktory si všímať pred kúpou

nNajzákladnejšie parametre. ktoré je dobré všímať si pred kúpou, sú značka výrobcu, cena, energetická spotreba, či veľkosť horákov a celého sporáka. To ale nie je všetko. Mnohé najmodernejšie kombinované sporáky už ponúkajú moderné vymoženosti ako napríklad LED osvetlenie rúry, možnosť vyberania skla z rúry a predísť tak usádzaniu nečistôt, poistku proti zhasnutiu alebo že rúra funguje aj so systémom 3D pečenia. 

 

Ceny kombinovaných sporákov začínajú rádovo na zhruba 300 eurách a vyššie. Ak to s kúpou tohto kuchynského spotrebiča myslíte vážne, ešte predtým vám odporúčame jeden ďalší článok k tejto téme. Ten vyšiel už dávnejšie na známom webe Alza a nesie názov Ako vybrať kombinovaný sporák. Práve v tomto e-shope nájdete (zrejme) aj najširšiu ponuku produktov. 

Keďže sa jedná o dlhodobejšiu investíciu do vašej kuchyne, v prípade potreby sa určite neváhajte aj s niekým poradiť. Prípadne, ak už máte doma kombinovaný sporák, budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch o vaše skúsenosti a odporúčania. 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ