“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Kvalitný spánok nie len pre deti, ale aj rodičov

Manželský pár Jana a Gabo si vďaka svojej cére a inšpirácií v lokálnych značkách založili vlastnú značku spacích vakov v ktorých sa Vaše dieťa neodkope.

 

Povedzte nám kto ste a čo bolo pred značkou Vačice?

nSme Jana a Gabo, bežná mladá rodina a ako aj všetci mladí rodičia, aj my sme spánok nášho prvého dieťaťa veľmi riešili. Keďže naša dcéra nechcela spávať prikrytá, stále sa odkopávala, následne mrnčala a krútila sa, jasné, že sme mali veľa nekľudných nocí. Až tak, že manžel sa odsťahoval zo spálne, aby bol schopný dochádzať do práce. Dozvedeli sme sa o spacích vakoch a skúšali všetky druhy. Nič z toho, pretože, dcéra sa z nich snažila vykopať. Nakoľko som voľakedy zvykla šiť, prešila som klasický spací vak (vrece) tak, aby mohla dcérka vystrčiť nožičky. Hotovo. Fungovalo to, heuréka. Dieťa spokojne spalo a aj ja som mohla spať a zakryť sa spokojne vlastným paplónom:) 

Zdroj: Vačice

 

Čo bol ten prvotný impulz že si založíte značku a pôjdete podnikať?

nInšpiráciou nám boli lokálne slovenské značky, mamy na materskej, ktoré si plnia sny a snažia sa realizovať aj inak. Okrem toho zavážil fakt, že bývame v Šamoríne a pred covidom boli každodenné zápchy do Bratislavy z tohto smeru neskutočné (aj 1,5h). Vidina vlastného podnikania bola pre mňa veľmi atraktívna, aby som po rodičovskej dovolenke nemusela nastúpiť späť do zamestnania v Bratislave.

Mal niekto z Vás už skúsenosť s podnikaním pred tým?

nnie, vôbec. Ale vedeli sme, že ak to budeme riešiť krok za krokom, dá sa to zvládnuť. 

Zdroj: Vačice

 

Prečo názov Vačice ako vznikol?

nVačice bol celkom spontánny nápad. Napadlo ma, ako tieto zvieratá nosia svoje mladé a ako s nimi spia, nosia na chrbte. Zdalo sa nám to strašne krásne a chceli sme našou značkou vyjadriť veci, ktoré sú pre nás dôležité, ako komfort, blízkosť, spoločné spanie, kontakt… 

 

Ako prebieha taká výroba Vašich produktov, robíte všetko sami alebo máte zamestnancov? 

nVýrobu riešime v profesionálnej dielni na Slovensku a tiež v lokálnej dielni v Šamoríne. Vlastných zamestnancov zatiaľ nemáme.

Zdroj: Vačice

 

Aké materiály sú použité vo Vašich vakoch?

nOd začiatku nášho podnikania sme mali jasno v tom, že chceme používať udržateľné a certifikované materiály najvyššej kvality. Momentálne používame 100% merino vlnu s certifikátom IVN Naturtextil Best, ktorý je mimoriadne prísny a zaručuje tak etickosť ako aj ekologickosť naprieč celého dodávateľského reťazca. Bavlnu používame s certifikátom GOTS. Tento certifikát sa vyťahuje nielen na materiál a výrobu ale aj na etickosť (napr. pracovné podmienky pri výrobe, fair trade atď.). V našich vakoch používame vysoko kvalitné YKK zipsy, lebo chceme mať istotu, že zákazníkom skutočne vydržia.

 

Prečo práve merino vlna a BIO bavlna?

Merino vlna nás oslovila hlavne svojimi “super-schopnosťami”. Na začiatku sme skúšali bavlnu a tiež klasické fleecové výrobky. Stále to ale neriešilo problém, že naše deti sa počas noci menili zo spotených malých výhrevných telies na drkotajúce zmrzlinky. Jedna zo superschopností vlny je to, že pomáha deťom s ich termoreguláciou. Keď im je teplo a potia sa, tak ich udržuje v suchu a vstrebe prebytočnú vlhkosť. Keď im začne byť zima, tak zase nádherne hreje. Bavlna pridáva našim vakom extra hrejivosť a chráni vnútornú vlnenú vrstvu.

Zdroj: Vačice

 

Na čo sa najčastejšie zákazníci pýtajú a prípadne s čím mávajú problém?

nS veľkosťami asi najviac. Snažíme sa stále vysvetľovať, že vaky majú byť väčšie, pohodlnejšie, že to nie je overal, ale skôr paplónik. A teda našou filozofiou je rastúce oblečenie, čiže by sme naozaj boli radi, aby naše vaky slúžili detičkám pár rokov a v rodine vydržali aj pre pár súrodencov, bratrancov,…  Preto vyrábame veľkosti, ktoré sa prekrývajú a nie je nutné kúpiť každú. Dôležité je, v ktorom okamihu danú veľkosť kupujete. Napr. veľkosť S vydrží od 0-2,5 roka, ale ak niekto kupuje vak na ročné dieťatko, odporučíme už M, pretože to vydrží až do 3,5-4 rokov. A tiež je vlastne skvelé, že z veľkosti S môžete prejsť rovno na veľkosť L. 

 

V čom sú spacie vaky Vačice iné od konkurenčných produktov, a ako vnímate konkurenciu na Slovensku vo Vašom odvetví?

nSú lokálne a férové. Dávame prácu pletiarňam, dielňam a miestnym krajčírkam, dizajnérom. Viete, je veľa podobných vakov vo svete, ale my chceme priniesť aj trocha krásna. Veľmi je to prepojené s edukáciou. Ľudia si zvykli na lacné veci, ale to nie je udržateľné. Vidíme že musíme všetci spomaliť. tak:) 

Zdroj: Vačice

 

Predávate len cez e-shop alebo si vedia ľudia kúpiť Vaše vaky aj niekde inde, je možné ich niekde vidieť aj na živo?

nPrimárne predávame cez náš e-shop. Máme v súčasnosti jediný obchod, v ktorom môžete naše výrobky kúpiť – je to Babywearhouse v Petržalke.

 

Máte objednávky len zo Slovenska alebo aj zo zahraničia, prípadne láka Vás rozrásť sa mimo Slovenska?

nMomentálne máme objednávky hlavne zo Slovenska a z Čiech. 

Chystáte niečo nové pre zákazníkov do budúcna?

nMáme kopec nápadov a počas týchto dvoch rokov nás aj kopec vecí inšpirovalo, zákazníci sami vytvárajú dopyt. Radi by sme priniesli novú kolekciu na jeseň a konečne spravili aj produkt pre mamičky. 

 

Držíme palce aby sa značke darilo a chcel by som len podotknúť, že myšlienka spomaliť spojená s kvalitou je cesta ako ísť ďalej.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ