“facebook
Autor: Matúš Červenka
9. apríla 2024
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci apríl

Mesiac apríl prináša širokú škálu podujatí a akcií, ktoré zaručene spestria naše víkendy. Od kultúrnych festivalov, cez gastronomické až po tradičné miestne podujatia – apríl má niečo pre každého. Po zimnej odmlke je čas na spoločenské zhromažďovanie a oslavovanie príchodu jari. Pred nami je apríl plný príležitostí na zábavu, relaxáciu a spoznávanie nových miest a ľudí. Poďme sa pozrieť na niektoré vybrané podujatia, ktoré nás čakajú v tomto rozmanitom mesiaci.

Zahájení zámecké sezóny v Českém Krumlově

► Český Krumlov, 6. 4. 2024 o 14:00.

Český Krumlov je právom považovaný za jedno z najkrajších českých miest. Práve srdcom tohto romantického mesta bude prvú aprílovú sobotu prechádzať historický sprievod v kostýmoch, ktorý zaháji sezónu na štátnom hrade a zámku Český Krumlov. Tento rok bude témou sprievodu Zajatie a väznenie krála Václava IV. na Krumlove v roku 1394. 

Sprievod bude prechádzať centrom mesta, no trasa bude kvôli renovácií  Lazebnického mostu upravená oproti minulým rokom následovne: V. zámecké nádvoří -> II. zámecké nádvoří -> Jelení zahrada -> Jelení lávka -> ul. Široká -> náměstí Svornosti -> Na Louži -> ul. Kájovská -> ul. Linecká. 

Zdroj: zamek-ceskykrumlov.cz

Velikonoce na Kačině 

► Zámek Kačina – pri dedine Svatý Mikuláš, 6. 4. 2024 od 10:00 – 7. 4. 2024 do 17:00.

Veľkonočné oslavy na zámku Kačina tento rok prebiehajú od 23. 3. do 7. 4. 2024 a  zahrňujú zábavné aktivity pre celé rodiny, ako aj výstavu tradičných symbolov. Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadku interiérov zámku s dôrazom na veľkonočné zvyky a tradície, a tiež na hľadanie obrovských veľkonočných vajíčok v parku. Pre tých najšikovnejších bude pripravená sladká odmena. Okrem toho budú mať možnosť zapojiť sa do vzdelávacích programov na tému Veľkej Noci.

Zdroj: Facebook.

Lidová pašijová hra pred Loretou

► Pražská Loreta, 6. 4. 2024 od 15:00 do 17:00 hod.

V sobotu sa príďte pozrieť do Prahy na pašiovú hru zobrazujúcu utrpenie a zmŕtvychvstanie Pána Ježiša Krista! Posolstvo tohto príbehu je nesmrteľné a pobáda nás k zamysleniu. Pod záštitou arcibiskupa pražského, Mons. Jana Graubnera, sa predstaví divadelná adaptácia, sprevádzaná zvukmi loretánskej zvonohry. Predstavenie bude trvať približne 75 minút a vstup do Lorety bude možný počas celej hry.

Zdroj: Facebook.

Jarní trhy na zámku Slavkov – Austerlitz

► Slávkov, 13. 4. 2024 od 9:00 do 16:00 hod.

S príchod jari je ten správny čas na stretnutia, pobyt vonku a samozrejme skvelé občerstvenie. Máme pre vás pozvanie na Jarné trhy, ktoré sa budú konať v zámockom parku v Slávkove pri Brne. Príďte sa pokochať a nakúpiť ručne robené výrobky v sobotu 13. apríla 2024 od 9:00 do 16:00 hodín.

Zdroj: Facebook.

Olomoucký tvarůžkový festival

► Horní náměstí Olomouc, 13. 14. 4. 2024 od 10:00 do 18:00 hod.

Počas druhého aprílového víkendendu, konkrétne 13. a 14. apríla, bude centrum Olomouca žiť atmosférou 7. ročníka festivalu venovaného typickej hanáckej pochúťke – Olomouckým tvarůžkům. Vedeli ste, že tieto lahôdky sa vyrábajú v Lošticiach už viac ako šesť storočí?

Návštevníci festivalu budú mať možnosť ochutnať tvarůžky v rôznych podobách – ako súčasť teplých aj studených jedál. Okrem toho na festivale nájdete aj tvarůžkové dezerty a piva z hanáckych minipivovarov. Na programe budú rôzne dielne pre deti, folklórne súbory, divadlo a tešiť sa môžete aj na vystúpenia známych hudobných hviezd.

Zdroj: Facebook.

Jarný bánovský jarmok

► Námestie Ľ. Štúra – Bánovce nad Bebravou, 19. – 20. 4. 2024.

19. až 20. apríla sa bude v Bánovciach nad Bebravou konať jarný jarmok. Príďte zažiť atmosféru skutočného jarmoku a vychutnať si bohatý program, vrátane koncertov Elán Tribute, Amadeo a Števa Hruštineca. Okrem toho vás čaká občerstvenie a príležitosť vyhrať skvelé ceny v tombole. Hlavnou cenou je horský bicykel, ktorý venoval Pilsner Urquell pub v Bánovciach nad Bebravou.

Zdroj: Facebook.

Samove hry

► Cyklomost Slobody – Bratislava, 20. 4. 2024.

V predposledný víkend sa prichystajte na dobové tance, šermiarske ukážky, koncerty, divadelné predstavenia a rôzne iné vystúpenia, ktoré vás prenesú do éry Samovej ríše. Určite tiež nezmeškajte príležitosť naučiť sa dobové tance od skupiny Galthilion. Aprílové Samové hry zahája novú turistickú sezónu a súčasne otvoria letnú sezónu podujatí v Devínskej Novej Vsi. Podujatie sa už tradične uskutoční pod Cyklomostom slobody.

Foto: Dominik Martanovič, zdroj: Devínska Nová Ves – oficiálna stránka.

Vivat Holíč

► Areál Holíčskeho zámku – Holíč, 20. 4. 2024.

Dominantou Holíča je barokovo-klasicistický zámok, ktorý bol prestavený zo stredovekého vodného hradu. Práve v jeho areáli sa 20. apríla 2024 uskutoční slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny pod názvom “Vivat Holíč“. Pripravte sa na bohatý historický program, dobové tance skupiny Florent, remeselné stánky, občerstvenie a nebude chýbať ani dobová prehliadka, či jazdecká show na koňoch – výcvik kavalérie. Nezmeškajte túto skvelú príležitosť zažiť úžasný deň plný zábavy a dobrodružstva v historickom prostredí zámku!

Foto: Vlado Miček, zdroj: Vivat Holíč.

Za vínom do Šenkvíc

► Šenkvice, 27. 4. 2024.

Obec Šenkvice v okrese Pezinok netreba bližšie predstavovať milovníkom slovenského vína.  Dňa 20. apríla 2024 Šenkvice otvoria brány vinárskych pivničiek na podujatí “Za vínom do Šenkvíc“, zahajujúcom letnú turistickú sezónu. Okrem ochutnávok a zábavy pre všetky vekové kategórie, tento rok podujatie zdôrazňuje nové odrody hrozna, tzv. PIWI, vhodné pre bio a ekologické vinohradníctvo. Svoje pivničky a hlavne víno predstaví až 31 vinárov. Pozvú vás do priestorov vinárstiev, ktoré sú inak pre verejnosť neprístupné. Je to tak jedinečná šanca spoznať malé a stredne veľké vinárstva Malokarpatského kraja. Príďte si užiť deň plný zábavy, hudby a ochutnávok slovenského vína a tradičných jedál podľa receptúr šenkvických babičiek!

Zdroj: Facebook.

Stavanie mája v Trenčianských tepliciach

► Kúpeľné námestie – Trenčianske Teplice, 30. 4. 2024 od 16:00 hod.

V Trenčianskych Tepliciach sa blíži tradičné stavanie mája, plánované na 30. apríla 2024 o 16:00 hod. na Kúpeľnom námestí. Očakáva sa, že tento rok udalosť opäť pritiahne veľkú pozornosť miestnych ale aj kúpeľných hostí, ktorí sa tešia na spoločnú akciu plnú zábavy. Organizátori sľubujú bohatý folklórny program.

Zdroj: Facebook.

Ak máte svoje obľúbené podujatie, ktoré by ste radi videli v našich Lokálnych vibes, alebo ste priamo organizátorom, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailuFacebooku či Instagramu.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ