“facebook
Autor: adminessik123
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci október

Mesiac október nesie v sebe zvláštne čaro a v kombinácií s množstvom lokálnych podujatí sa veru máte na čo tešiť! Keď sa teploty ochladia a listy stromov zahalia krajinu množstvom farieb, otvára sa pre nás široká škála gastronomických a kultúrnych zážitkov. V tomto článku vám predstavíme niekoľko tipov na nezabudnuteľné podujatia – od festivalov plných farieb a chutí, až po udalosti spojené s tradíciami. Tento mesiac prináša zábavu, ktorá vás určite dostane do jesennej nálady. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a zažite október naplno!

 

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

  Trója – Praha 7, 13. 10. 2023 od 9:00 – 31. 10. 2023. do 19:00 hod.

S príchodom jesene sa do botanickej záhrady v Troji vracajú obľúbené plody jesene – tekvice. Táto výstava je tentoraz inšpirovaná ázijskou kultúrou. Veľkých i malých návštevníkov záhrady potešia tekvice usporiadané do aranžmán s motívmi drakov, lampiónov, gejší a mnohých iných.

Výstavu bude sprevádzať interaktívny program a zábavné hry. Pre rodiny s deťmi sú pripravené atrakcie, vrátane jesenných dielní, kde si deti i dospelí budú môcť vyrobiť dekorácie z prírodných materiálov. Nasledujúce víkendy budú zahŕňať tekvicové hry, možnosť vydlabať tekvice a vytvoriť tekvice lucerny. Vrcholom celej výstavy budú oslavy Halloweenu a večerný lampiónový sprievod záhradou 31. októbra.

Zdroj: Facebook.

 

Trnavský rínek

 Trnava, 14. 10. 2023 od 9:00 do 17:00 hod.

V historickom centre mesta Trnava sa 14. októbra uskutoční jesenná verzia obľúbeného podujatia, Trnavský rínek. Táto sobota bude výnimočná tým, že sa jedná už o 10. ročník. Organizátori pri tejto príležitosti dávali ešte väčší dôraz na výber remeselníkov. Na jarmoku sa ich predstaví približne 130, pričom hlavným kritériom pre pozvanie bol lokálny a regionálny charakter ich výrobkov.

Návštevníci môžu očakávať bohatú ponuku potravín, čajov, sirupov, vína a ďalších delikates. Chutné dobroty budú zastúpené aj v remeselných pekárňach a ponuke zákuskov. Okrem jedla budú stánky nabité aj oblečením, doplnkami, jesennými venčekmi a starožitnosťami.

Trnavský rínek získal v priebehu svojich desiatich rokov existencie veľkú priazeň medzi obyvateľmi a návštevníkmi. Kapitulská ulica a priľahlé námestie, tvoriace historické jadro Trnavy, ponúkajú perfektné prostredie pre stretnutie s priateľmi a rodinou, nakúpenie lokálnych produktov, či zásobenie sa na zimné mesiace.

Zdroj: Facebook.

 

Mitrovanie – ukončenie pastierskej sezóny

Veľké Teriakovce, 14. 10. 2023.

Chcete ochutnať autentické regionálne pochúťky a dozvedieť sa viac o tradíciách pastierov? Tak potom si nezabudnite zaznačiť 14. október v kalendári, pretože v regióne Gemer-Malohont vás presne takéto zážitky čakajú na pastierskej slávnosti.

Toto podujatie je príležitosťou stretnúť sa so starými pastierskymi tradíciami, ktoré dodnes tvoria duch regiónu. Bačovia na podujatí napríklad predvedú spracovanie ovčieho mlieka na žinčicu, výrobu syrov a bryndze, ale tiež strihanie oviec, pri ktorom pastieri majú svoje vlastné techniky a štýly.

Ochutnávky bryndze a iných výrobkov sú neodmysliteľnou súčasťou podujatia. Na pastierskej slávnosti sa predstavíme proces spracovania vlny a ukážky, čo všetko sa dá z nej vyrobiť. Možno si dokonca zoberte domov vlastnoručne vyrobený suvenír.

Milovníci jahňaciny budú nadšení, pretože tu sa ponúkne možnosť ochutnať rôzne jahňacie špeciality pripravené podľa tradičných receptov. Okrem toho nezabudli organizátori na regionálne produkty, ktoré budú k dispozícii na trhovisku. Môžete si zakúpiť autentické výrobky a podporiť miestnych producentov.

Miestni umelci a skupiny sa postarajú o hudobné a tanečné vystúpenia, ktoré vám priblížia kultúru regiónu. Podujatie bude zakončené sprievodom bačov a valachov. Ich príchod bude spestrený tradičným vyúčtovaním s majiteľom oviec, čo bude určite výnimočným zážitkom.

Zdroj: Facebook.

 

Budatínsky rínok

Budatínsky park, Žilina, 14.10.2023.

Budatínsky rínok, tradičné podujatie, ktorým sa uzatvára hlavná sezóna na Budatínskom hrade, je známe svojou obľubou medzi návštevníkmi. Tento rok sa uskutoční v sobotu, 14. októbra a sľubuje bohatý program v areáli hradu, ktorý  zaručene poteší všetky vekové kategórie.

Návštevníci budú mať príležitosť vyskúšať rôzne tvorivé dielne v parku a tiež nakúpiť, alebo pokochať sa remeselnými výrobkami z rôznych kútov Slovenska. Okrem toho budú mať možnosť zážitkovo spoznať vesmír, pretože do programu sa zapojí aj Krajská hvezdáreň v Žiline so svojimi nafukovacími sférami. Takže pre tých, ktorí túžia po nových zážitkoch, to bude príležitosť, ktorú nechcú premeškať.

V hradnom areáli záujemcov očakáva ďalšia atrakcia, a to Drotárska rozprávka v podaní divadelného zoskupenia RAZCA. Vstup na podujatie bez zľavy činí 5€.

Zdroj: Facebook.

 

Dýňování na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, 21. 10. 2023, od 9:30 do 18:00.

Zámok Nelahozeves 21. októbra zahajuje jeseň svojim tradičným podujatím s názvom Dýňování. Toto podujatie prináša okrem zdobenia tekvíc aj množstvo iných aktivít pre celú rodinu.

Ako už názov napovedá, hlavnými hviezdami dňa budú tekvice rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Návštevníci sa budú môcť pustiť do ich zdobenia a vyrezávania, čo bude výbornou zábavou pre deti, ich rodičov, ale aj starých rodičov. Tekvice bude možné zakúpiť na zámku a pomôcky na vyrezávanie budú poskytnuté.

Okrem zdobenia tekvíc budú na programe aj tvorivé dielne, kde si deti vyrobia šarkany a zvieratká z gaštanov. Maľovanie medovníkov čokoládou poteší zase milovníkov umenia a gastronómie. Pre deti budú pripravené aj rôzne hry, vrátane hodu šípok na terč, ktoré sú vždy veľkým hitom.

A čo by to bolo za jesennú slávnosť bez jesenných koláčikov, domácich langošov, trhaného mäsa, či punču?  Takéto dobroty tiež určite nebudú chýbať.

Vstupné predstavuje 150 Kč, pričom Česke dráhy ponúkajú zľavu.

Zdroj: Facebook.

 

Medové slavnosti

Špindlerův Mlýn, 28. 10. 2023.

Prišiel čas na udalosť, ktorá oslovi všetkých milovníkov tradičného remesla a zábavy na čerstvom horskom vzduchu. Ľudový remeselný jarmok, ktorý sa koná pod otvoreným nebom, prinesie pestrú zmes kvalitného umenia, remesiel a zábavy, všetko za sprievodu farebných jesenných listov, lákavých vôní medoviny a sladkého medu.

Táto udalosť je pravým rajom pre milovníkov remeselného umenia. Českí remeselníci sa tu predstavia so svojimi výrobkami, ktoré odzrkadľujú dlhú tradíciu a šikovnosť, ktorú dedili z generácie na generáciu. Návštevníci si budú môcť prezerať a zakúpiť autentické remeselné výrobky, ktoré zaujmú svojou originalitou a kvalitou. Atmosféru udalosti umocní aj pestrý kultúrny program, ktorý ponúkne niečo pre každého. Vstup na podujatie je voľný.

Zdroj: Facebook.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ