“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci september

Vstupujeme do mesiaca september, kedy sa príroda začína pripravovať na chladnejšie dni a zmeny v okolitom prostredí sú evidentné. Aj svet podujatí sa týmito premenami inšpiruje; ponúka nám rozmanitý záber podujatí. Od prehliadky remesiel, cez umenie, keramiku až po potešenie v podobe pivných festivalov.

 

Zakliate kráľovstvo na Smolenickom zámku

 Smolenice, 1. – 3. 9. 2023.

 

Hneď na začiatku septembra prichádza udalosť, ktorá oživí svet rozprávkových postáv na Smolenickom zámku! Prvého až tretieho septembra sa uskutoční podujatie, ktoré prinesie dobrodružstvo pre celú rodinu. Tajomné kráľovstvo na Smolenickom zámku Vás prevedie do ríše rozprávok, kde sa Vaše deti stanú protagonistami vlastných príbehov. Mladí návštevníci budú mať príležitosť stretnúť princezné, snehulienku, červenú čiapočku, vodníka a mnoho iných magických postáv. Títo obľúbení hrdinovia si pre nich pripravili mnohé úlohy, ktoré ich ponoria do sveta rozprávok.

Na deti čaká sedem stanovíšť, pričom každé predstavuje iný príbeh a úlohu, ktorú deti musia zvládnuť. Od hádaniek a logických úloh až po rôzne zručné hry. Po úspešnom absolvovaní všetkých siedmich úloh sa deťom dostane odmeny, ktorá im bude pripomínať tento úžasný deň plný kúziel. Rozprávkový kostým je ideálnym oblečením pre malých aj veľkých! Lístky nájdete na stránke MaxiticketAk by náhodou počasie neprialo, podujatie sa presunie do vnútorných priestorov zámku. A mimochodom, Made In Čekoslovakia je na tomto podujatí partnerom. 

Zdroj: Facebook.

 

 

Radvanský deň 

Radvaň, Banská Bystrica, 1. 9. 2023.

 

Radvanský Deň je festival, ktorý už tradične oživuje ulice mesta v deň osláv Dňa Ústavy Slovenskej republiky. Organizačne zabezpečený Občianskou radou Radvaň a OZ Za dôstojnú Radvaň, bude program lákavý pre všetky vekové kategórie. Podujatie zaujme nielen pestrou paletou kultúrno-spoločenského programu, ale aj množstvom prekvapení, ktoré organizátori nechávajú na samotný deň. Jednou z veľkých noviniek tohto ročníka je prístup ku nádvoriu a časti historicky významnému kaštieľu Radvanských, ktorý sa verejnosti otvorí po mnohých rokoch. Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť priblížiť sa k histórii tohto miesta, obohatiť sa o jeho poklady a objaviť jeho zákutia. Pre najmenších návštevníkov bude pripravených mnoho atrakcií vrátane detského kolotoča, jazdy na koníkoch, kreatívnych dielní, lukostreľby, či ukážok historických zbraní. Návštevníci sa môžu tešiť aj na výstavu minerálov z okolia Banskej Bystrice, ryžovanie zlata a tradičnú penovú párty, ktorá prilákala množstvo návštevníkov už v minulosti. Občerstvenie nebude chýbať, pretože organizátori pripravia chutný gulášik a čapované občerstvenie. Podujatie Radvanský Deň je od začiatku až do konca zadarmo, takže sa nemusíte obávať žiadnych vstupných poplatkov. Tento podujatý by sa nemohol uskutočniť bez finančnej podpory Mesta Banská Bystrica a ich partnerov.

Zdroj: Facebook.

 

 

Germania subacta

Římský vrch u Pasohlávek, 1. – 2.  9. 2023.

 

Festival Germania subacta je venovaný starovekým Rimanom a Germánom! Organizátori vás pozývajú oživiť záver letných prázdnin v spoločnosti rímskych legionárov a ich statočných germánskych protivníkov. Môžete sa tešiť na pestrý program pre deti aj dospelých. Očakávajte predstavenie rímskych jazdcov, tábor rímskych légii, osadu Germánov a Keltov, remeselné ukážky, zábavné hry, detskú bitku, prednášky a mnoho ďalšieho. Na akciu sa dostanete cez archeologické návštevnícke centrum Mušov.

Zdroj: Facebook.

 

 

Hrnčířské trhy v Berouně

Beroun, 9. – 10. 9. 2023 od 8:00 – 17:00 hod.

 

Nadchádza opäť príležitosť na strávenie víkendu pri tradičnom remesle na hrnčiarských trhoch v Berouně. Pripravte sa na stretnutie so stovkami najlepších hrnčiarov a keramikov nielen z celého Česka, ale aj zo zahraničia. Očakávajú vás výtvory úžitkovej, umeleckej, dekoratívnej a záhradnej keramiky. Výstava záhradnej keramiky sa uskutoční na trávnatom priestranstve Husovho námestia. Budú tam ukážky práce na hrnčiarskom kruhu a tento rok aj vypaľovanie keramiky v drevenej peci. Pre pohodlie návštevníkov bude k dispozícii občerstvenie s možnosťou oddychu. A na záver ešte príjemný hudobný program, ktorý poteší vaše uši. Okrem toho sa môžete tešiť na slávnostné otvorenie výstavy Vladimíra Groha a Yasuyo Nishidy v Múzeu berounskej keramiky.

Zdroj: Facebook.

 

 

Semilský pecen

Semily, 8. – 9. 9. 2023 od 10:00 do 23:00 hod.

 

Na tradičné dožinkové slávnosti sa môžete tešiť v Semiloch. Táto podkrkonošská oslava úrody sa bude točiť okolo klasov, zemiakov, hrozien a chmeľových šišiek. Nebude chýbať slávnostný sprievod mestom, prezentácie hospodárskych zvierat a poľnohospodárskych strojov, či  bohatý kultúrny program. Samozrejmosťou sú stánky, slávnostná omša a rôzne ukážky spojené so životom naších predkov. Celý program slávnosti sa bude odohrávať na Ostrove a pred zámkom.

Zdroj: Facebook.

 

 

Pivný sviatok

Čutkovská dolina, Ružomberok, 15. – 16. 9. 2023.

 

Pivný sviatok v pivovare Ursus prichádza! V priebehu dvoch dní si budete môcť užiť pôžitok z pivných súťaží, objavíte rôznorodé chutné pivá od renomovaných pivovarov alebo vyskúšate šťastie v tombole. Pripravená bude aj živá hudba od interpretov ako sú Juraj Hnilica, Los Bombarderos, Vrchári a DJ Lubo.

Zdroj: Facebook.

 

 

Gajdovačka

Oravská Polhora, 15. – 17. 9.2023.

 

Pripravte sa na Gajdovačku, jedinečný medzinárodný festival gajdošskej hudby. V termíne 15.-17.9.2023 sa v obci Oravská Polhora bude konať už 23. ročník festivalu Gajdovačka. Na programe je prehliadka, spev a tance pri gajdách, medzinárodné hry a spevácke súťaže, komorné koncerty, predstavenie hudobných nástrojov, workshopy zamerané na hry a spev, či výstavy a sväté omše. Gajdovačka je podporená Fondom na podporu umenia a organizuje ju obec Oravská Polhora spoločne s Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne a Cechom slovenských gajdošov. Nezmeškajte toto najväčšie gajdošské podujatie na Slovensku s viac ako dvadsaťročnou tradíciou.

Zdroj: Facebook.

 

 

Starožitnícke a Gazdovské trhy v Nitre

Agrokomplex, Nitra, 23. 9. 2023.

 

Antikvaritní trhy, ktoré organizuje spoločnosť ANTIK FLOWER v spolupráci s výstaviskom Agrokomplex, sú plné príležitostí pre nadšencov starožitností. Táto burza, ktorú tradične organizuje poločnosť ANTIK FLOWER v spolupráci s výstaviskom Agrokomplex, ponúka široký výber starožitných a zberateľských predmetov, ako sú mince, známky, odznaky, obrazy, keramika, porcelán, nábytok (vrátane komód a hodín) a oveľa viac. Na trhoch nájdete aj gazdovské produkty.

Zdroj: Facebook.

 

 

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov

Český Krumlov, 29. 9. – 1. 10. 2023.

 

Koncom septembra sa konajú obľúbené Svatováclavské slávnosti v romantickom Českom Krumlove. Mestom sa budú niesť oslavy v duchu prichádzajúcej jesene. Atmosféru budú dotvárať; hudba, tanec, pivo, víno a vynikajúce jedlá. Svatováclavský jarmok a prehliadka folklórnych súborov umocnia zážitok z celej akcie. Umelci sa predstavia na rôznych miestach po celej historickej časti mesta a svojimi vystúpeniami pobavia všetkých návštevníkov. Súčasťou Svatováclavských slávností sú koncerty, vrátane slávnostného spevu chorálu Svatý Václav.

Zdroj: Facebook.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ