“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Mladí ľudia chcú investovať v súlade so svojimi hodnotami. Teraz môžu.

Na český a slovenský trh prichádza prvá investičná aplikácia, ktorá sa sústredí špecificky na potreby generácie Z a mileniálov. Investovanie im predstavuje ako príležitosť starať sa o svoju budúcnosť a zároveň sa prihlásiť k hodnotám, ktoré považujú za dôležité.

 

Aplikácia Birdwingo ponúka prístup k viac ako 11 000 akcií a ETF fondov vrátane možnosti nakupovať ich zlomky už od 1€, transparentne a s minimálnymi poplatkami. Birdwingo založili slovenskí bratia Adam a Andrej Hanoví po štúdiách na zahraničných univerzitách a pracovných skúsenostiach v USA a Spojenom kráľovstve. Do Birdwingo investovala renomovaná newyorská spoločnosť Bienville Capital. Aplikácia už je k dispozícii na AppStore aj Google Play. 

Investovanie rozumom i srdcom 

nPodľa tohtoročnej štúdie spoločnosti Deloitte, mladých ľudí v Českej republike najviac trápia náklady na život (25% Generácie Z, 38% mileniálov) a vplyv človeka na životné prostredie (30%, resp. 31%). Najpálčivejšie otázky, ktoré mladí riešia, sú u nás podľa prieskumu rovnaké ako na celom svete. Ako sa vyrovnať s praktickými životnými nástrahami a finančnou neistotou? A ako sa zároveň starať o svoje okolie a prispieť k pozitívnej zmene? Podľa zakladateľov Birdwingo môže investovanie pomôcť uspokojiť obe potreby. “Chceme mladým ľuďom ukázať, že z investovania môžu mať osobný prospech a zároveň sa stať súčasťou niečoho, čomu naozaj veria. Môžu vlastniť časti spoločností, ktoré majú radi, alebo investovať do oblastí, ktoré považujú za inšpiratívne a zmysluplné, či už sú to obnoviteľné zdroje, budúcnosť zdravotníctva alebo napríklad rovnoprávnosť LGBTQ+ komunity. Svojou investíciou firmu podporujú, malým dielikom tak ovplyvňujú svet a zároveň môžu urobiť veľa pre svoju budúcnosť,” vysvetľuje spoluzakladateľ Birdwingo Andrej Hano. Akcie a ETF je v Birdwingo možné pohodlne filtrovať vďaka prehľadným kategóriám. Užívatelia tak môžu ľahko začať objavovať spoločnosti a fondy v oblastiach, ktoré si vyberú, a budovať portfóliá, ktoré reflektujú ich hodnoty a preferencie. 

Zdroj: Birdwingo

 

Čím skôr, tým lepšie 

nBirdwingo nezabúda ani na užívateľov, pre ktorých hodnotový presah nie je primárny. “Plne rešpektujeme a podporujeme, ak niekto pozerá na investovanie hlavne ako na cestu k vlastnej finančnej slobode,” zdôrazňuje druhý zo zakladateľov Adam Hano, podľa ktorého aj jednoduché investovanie do indexových fondov môže mať veľmi pozitívny spoločenský dopad. “Naša generácia zápasí s nedostupnosťou vlastného bývania, infláciou, nedôverou v dôchodkový systém. Investovanie s tým všetkým môže pomôcť,“ vysvetľuje Hano, podľa ktorého nie je ani podstatné mať hneď na začiatku veľa peňazí. “Dôležité je hlavne začať skoro. Investovať od dvadsaťtri každý mesiac 10€ je efektívnejšie ako investovať 10 000€ v štyridsiatich. Ak by si dnešný štyridsiatnik počas štúdií kúpil miesto iPodu akcie Applu v rovnakej hodnote, mal by dnes vyše milióna.” 

Dobre poradiť a nikoho nevynechať z hry 

nZatiaľ čo v USA investuje viac ako polovica populácie, v Európe len niečo okolo 15%. “Medzi mladými a medzi ženami je to ešte oveľa menej. Ženy sú pritom podľa štatistík lepšie investorky. Je to škoda, a my by sme s tým radi skúsili niečo urobiť,“ opisuje Andrej Hano. Orientácia na začínajúcich investorov so sebou nesie aj zodpovednosť, čo si zakladatelia uvedomujú. Súčasťou aplikácie je preto aj Birdwingo akadémia, ktorá bude používateľom v postupných krokoch prinášať dôležité poznatky o zásadách a rizikách investovania. Navrhnutá je tak, aby používateľa procesom prevádzala a prinášala informácie, ktoré práve potrebuje. V aplikácii navyše nebudú dostupné pochybné produkty, ako sú CFD alebo obchodovanie na úver, na ktorých investičné platformy často najviac zarábajú, zatiaľ čo drobní investori na nich o peniaze prichádzajú. Do budúcnosti sa naopak počíta s obchodovaním kryptomien, NFT a ďalšími funkciami. Pri ich zavádzaní chce spoločnosť vychádzať z potrieb a spätnej väzby užívateľov

Zdroj: Birdwingo

 

Nízke poplatky a pomoc charitám 

nPoplatky vo výške 0,49% z hodnoty obchodu, maximálne však 1€ za transakciu, patria k najnižším na trhu. Žiadne ďalšie poplatky aplikácia užívateľovi, na rozdiel od väčšiny konkurencie, neúčtuje. Nemusíte sa teda báť spoplatnenia prevodu mien, vstupných a výstupných poplatkov, poplatkov za neaktivitu ani žiadnych ďalších skrytých výdavkov. Desať percent transakčných poplatkov bude spoločnosť vždy posielať na charitatívne účely. Od októbra bude podporovať Ukrajinský Červený kríž a nadácie Voices of Children a Človek v núdzi. “Vo všetkých našich aktivitách chceme mať pozitívny vplyv na spoločnosť. Extrémne nám na tom záleží a je to kľúčový aspekt všetkého, čo robíme. Rozhodnutie venovať časť príjmov na podporu charitatívnych projektov súznie s touto našou filozofiou,” vysvetľuje Andrej Hano. Spoločnosť Birdwingo a jej obchodní partneri sú regulovaní príslušnými orgánmi v Európe a v USA. 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ