“facebook
Autor: Matúš Červenka
3. februára 2024
Zdieľaj

Peelo potravinová fólia vytvorená prírodou

Chceli sme pre Vás pripraviť rozhovor o nevšednom produkte a to sa nám aj podarilo. Užite si predstavenie značky Peelo.

 

Mali ste skúsenosti s podnikaním aj v minulosti?

Nemali, ale už viac ako dva roky pracujeme aj s Tomášom na voľnej nohe, takže aj keď nešlo o podnikanie v pravom slova zmysle, svojím spôsobom nás to pripravilo aj na tento projekt. Veľmi nám pomohlo, že sa živíme marketingom, dizajnom a fotkou, takže sme si na začiatku s veľa vecami vedeli poradiť sami. Na všetko nás to však určite nepripravilo a veľa sa učíme v behu. Hlavne čo sa týka vývoja a výroby produktu, s tým sme skúsenosť prakticky nemali žiadnu.

Ako ste sa dostali k výrobku Peelo, čo vás k tomu priviedlo? Ako to celé vznikalo?

Na konci roka 2017 sme sa na rok presťahovali na Nový Zéland, kde sme dostali ročné pracovné víza. Chceli sme trošku zmeniť životný štýl a hlavne cestovať, čo sa nám podarilo aj vďaka obytnej dodávke, v ktorej sme zároveň takmer celý čas aj bývali.

nTým, koľko času sme trávili v prírode, sme si začali viac uvedomovať, ako veľmi turisti a ľudia celkovo prispievajú k znečisteniu týchto krásnych miest úplne zbytočne. A tiež sme so sebou vozili svoj odpad v aute a začali sme hľadať cesty, ako ho dlhodobo minimalizovať. Práve tu sme prvýkrát objavili voskové obrúsky, ktoré sme si hneď obľúbili, a vedeli sme, že nám niečo také u nás doma chýba. A aj keď bolo na Novom Zélande aj v zahraničí už veľa značiek, ktoré voskové obrúsky vyrábali a dali by sa k nám jednoducho dovážať, chceli sme vytvoriť lokálny produkt. Po návrate sme strávili niekoľko mesiacov vývojom správnej receptúry a prípravou nášho produktu tak, aby sme s ním boli na 100 percent spokojní.

Zdroj: Peelo

Na stránke píšete, že je to ručná výroba. Vyrábate Peelo doma alebo máte výrobňu niekde inde?

Úplne na začiatku, keď sme ešte vyvíjali receptúru, sme začínali doma v kuchyni. Dnes už máme dielňu v Bratislave. Výroba prebieha prevažne ručne, ale zároveň sa snažíme procesy automatizovať a zjednodušovať, aby naše produkty boli dostupnejšie, než sú dnes :).

Máte konkurenciu na trhu? Ja to totiž vnímam len cez voskové obrúsky – čím je Peelo iné?

Naša najväčšia konkurencia je starý zvyk – plastová fólia na potraviny. Ľudia sú na ňu zvyknutí už niekoľko desaťročí a zvyk je železná košeľa. Naším dlhodobým cieľom je ľuďom ukázať, že voskový obrúsok je malá a jednoduchá zmena, ktorá dokáže veľa, ak ju urobí väčšina z nás. Na začiatku sme otestovali viac ako 50 receptúr voskovej zmesi a rôzne typy bavlny. Až následne sme sa dopracovali k produktu, ktorý spĺňal naše požiadavky na kvalitu, ohybnosť a hlavne životnosť. Vymysleli sme tiež špecifický spôsob nanášania voskovej zmesi. To nám umožňuje vyrábať obrúsky s dostatočne tenkou voskovou vrstvou, ktorá sa neláme. Práve toto naši zákazníci veľmi oceňujú v porovnaní s inými značkami alebo podomácky vyrobenými obrúskami.

Na čo všetko môžu vaši zákazníci Peelo použiť? Dá sa kompostovať?

Peelo sa dá použiť na všetky odrezky ovocia, zeleniny, ale tiež na syry, ktoré vďaka voskovej vrstve vydržia čerstvé aj niekoľko týždňov. Je výborný aj na bylinky alebo desiatu na výlet či do školy. Vďaka tomu, že je zložený len z prírodných materiálov, je vhodný aj pre deti. Takže je 100 % prírodný, opakovane použiteľný a predlžuje životnosť potravín. Keď už má človek pocit, že obal neplní svoju funkciu dostatočne, vosková vrstva sa dá buď obnoviť, alebo obrúsok môžete dať do kompostu. My staré kúsky dávame do kozuba, stačí z nich vytvarovať guličku a hodiť do ohňa.

Zdroj: Peelo

Predávate len na Slovensku alebo doručujete aj do zahraničia?

S predajom sme začínali naraz na Slovensku aj v Česku, kde momentálne žijeme, a z nášho e-shopu doručujeme do oboch krajín.

Kde všade si môžu zákazníci Peelo kúpiť? Máte kamennú predajňu?

Vlastnú predajňu nemáme, ale podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s niekoľkými obchodmi a e-shopmi (pozn.: bohužiaľ, pre aktuálnu situáciu museli niektorí predajcovia momentálne zastaviť predaj). Nájdete nás v niekoľkých menších dizajnových a bezobalových obchodoch v Prahe a najnovšie aj v obchodnej sieti Yeme v Bratislave. V blízkej budúcnosti plánujeme rozšírenie do ďalších obchodov a veríme, že čoskoro budeme môcť prezradiť viac.

Chystáte pre zákazníkov aj nejaké novinky?

Máme v pláne nové dizajny a radi by sme rozšírili portfólio produktov, aby si u nás zákazníci mohli vybrať voskové obrúsky presne podľa toho, na čo ich potrebujú. Na konci leta a na jeseň sa chystáme na mnoho trhov, a keďže sme s výrobou začali len pred pár mesiacmi, stále sme viac-menej na začiatku. Chceme však predovšetkým dosiahnuť to, aby obaly Peelo boli bežne dostupné a vďaka nim sa znížila spotreba jednorazových plastov v každej domácnosti 🙂

Ďakujeme za rozhovor.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ