“facebook
Autor: Natália Kosmelová
11. októbra 2024
Zdieľaj

Séria – Čo je to fast fashion a aký je proces výroby oblečenia? (1)

Článok zo série: Ako sa rieši na Slovensku recyklácia starého oblečenia a aké sú možnosti na jeho ďalšie využitie?

O recyklácii počúvame takmer denne zo všetkých strán. Ako správne triediť plasty a kam vyhadzovať sklo, väčšina z nás vie, ale ako je to s oblečením?

Na svete sa ročne vyrobí zhruba 80 miliárd ton oblečenia. Desaťtisíce ton však každoročne končia na obrovských skládkach. Aká je teda cesta vášho oblečenia a ako môžete obmedziť tvorbu textilného odpadu u vás doma?

To, a ešte niečo navyše, sa dozviete v jednotlivých dieloch našej série o recyklácii oblečenia na Slovensku. Tak sa pohodlne usaďte a ideme na to.

Ako je na tom Slovensko?

Priemerný Slovák si kúpi približne 13 kg oblečenia ročne, pre Slovensko to teda znamená 71 000 ton nového textilu. Napriek tomu, že zhruba 95 % použitého textilu sa dá spotrebovať recykláciou, iba 15 % sa reálne využíva týmto spôsobom. V konečnom dôsledku každý Slovák vyhodí ročne 4 až 12 kilogramov oblečenia.

Zdroj: Unsplash, Francois Le Nguyen.

Prečo oblečenie nevyhadzovať do komunálu?

Ak textil vyhodíte do komunálneho odpadu, zvyčajne skončí na skládke alebo v spaľovni v Košiciach či v Bratislave.

Textil obsahuje rôzne syntetické látky a farbivá, ktoré nemajú práve pozitívny vplyv na životné prostredie. Pri kontakte s iným odpadom alebo spaľovaním hrozí vznik ďalších škodlivín.

Čo je fast fashion?

Práve fast fashion je hlavným dôvodom obrovskej produkcie lacného oblečenia, ktoré sa rýchlo vyhodí. Táto rýchla móda je typická tým, že je lacná, ľahko dostupná a vyrába sa vo veľkých množstvách bez ohľadu na životné prostredie alebo pracovné podmienky zamestnancov.

Ako nepodliehať fast fashion?

V prvom rade odporúčame zorganizovať si svoj šatník, aby ste vedeli, čo všetko máte. Často sa stáva, že niektoré veci necháte na spodku skrine a dokonca zabudnete, čo všetko tam máte. Je preto dôležité mať prehľad o svojich veciach. Pri triedení tiež nezabúdajte, že to, čo ste na sebe nemali 10 rokov, už pravdepodobne nosiť nebudete.

Pri kúpe nového oblečenia si vždy rozmyslite, či tento kúsok naozaj potrebujete. Spomeňte si na preplnené skrine u vás doma. Vyhýbajte sa lacným a nepotrebným kúskom, ktoré o pár týždňov vyhodíte. Je lepšie mať menej kvalitných kúskov, ktoré budete môcť nosiť roky, ako veľa handier, ktoré sa znehodnotia už po pár praniach.

Skvelým riešením, ak si chcete vyberať kvalitné oblečenie, ale nechcete nechávať stovky eur v obchodoch, je obyčajný či dokonca značkový second hand. Dnes už nie je hanba kúpiť si oblečenie z druhej ruky. Naopak, robíte niečo pre prírodu, spoločnosť a aj pre svoju peňaženku.

V prípade, že sa chystáte na oslavu, svadbu alebo promócie a potrebujete jedinečný kúsok, ktorým zaujmete, nový kúsok oblečenia si nemusíte kupovať. Šaty, ktoré potrebujete len na jednu príležitosť si môžete pokojne aj požičať v požičovni šiat či od priateľov.

S akými pojmami sa môžete stretnúť pri ekologickom nakupovaní?

  • Udržateľná móda – pri udržateľnej móde je životné prostredie na prvom mieste, a tak výrobcovia dbajú na pestovanie biobavlny bez pesticídov a ďalších prírodných materiálov, na udržateľné zaobchádzanie s vodnými zdrojmi a odpadmi a používanie recyklovaných materiálov
  • Etická móda – berie ohľad predovšetkým na práva ľudí vo výrobe, pozerá na férové podmienky pracovníkov v textilnom a odevnom priemysle, na ich zdravie a životosprávu v komunitách
  • Veganská móda – takáto móda nepochádza zo živočíšnych materiálov ako je napríklad koža
  • Pomalá móda (slow fashion) – chce zvýšiť životnosť oblečenia s dôrazom na kvalitu a dlhovekosť, pomalý by mal byť proces výroby, nosenia aj vyradenia
  • Upcycling – základom je znovupoužitie oblečenia
Zdroj: Freepik, Rawpixel.

Aká je typická cesta textilu?

Skôr, ako sa obyčajné oblečenie s potlačou dostane do vášho šatníka, musí prejsť tisíce kilometrov. Ako sa teda z kusu látky stane top, ktorý kúpite v butiku?

Materiál

O tom, aký vplyv na prírodu oblečenie má, rozhoduje už materiál a jeho získavanie. Ten delíme na:

  • Prírodné materiály
  • Syntetické materiály
  • Polosyntetické materiály
  • Látky

Prírodné materiály

Medzi tie najznámejšie patria napríklad bambus, bavlna, konope alebo ľan. Získavajú sa rôznymi spôsobmi, či už zo zvierat alebo z rastlín. Cesta ekologického a etického spôsobu života začína už tu, a preto záleží, z akého zdroja materiál pochádza. Väčšina spoločností sa nezdráha drancovať prírodné zdroje za vidinou vyššieho zisku.

Bavlna

Napriek tomu, že bavlna je prírodnou látkou, siahať po nej zvyčajne nie je ekologickou voľbou. Je náročná na vlahu, priestor a pri pestovaní či spracovaní bežných bavlníkov sa to len hemží chemickými prostriedkami.

Navyše sa často úplne zabúda na etický prístup k zamestnancom na plantážach s bavlnou. Voda spotrebovaná na jej pestovanie by pokryla 85 % denných potrieb vody celej indickej populácie, zatiaľ čo 100 miliónov ľudí v Indii nemá ani prístup k pitnej vode.

Celulóza, vlna, koža

Aj tieto materiály majú bohužiaľ obrovskú spotrebu vody a ich produkcia zväčša nie je v súlade s prírodou. Všetky látky sú farbené a tento proces spôsobuje 36% celkových emisií pri výrobe oblečenia.

Stále ide o chemikálie, ktoré sa v rozvojových krajinách dostávajú do vodných zdrojov a v mnohých oblastiach je voda natoľko kontaminovaná, že spôsobuje zdravotné problémy.

Tip: Nezabúdajte na to ani pri výbere spodného prádla. Výber vhodnej podprsenky môže dať zabrať už len pri výbere správnej veľkosti, treba však dbať aj na materiál a kvalitu. Je lepšie zvoliť takú, ktorá vám vydrží roky, ako lacný produkt, ktorého kostica vám spraví za pár týždňov modrinu a látka vyrážku.

Syntetické materiály

Pod pojmom syntetických materiálov si môžeme predstaviť akryl, polyester, elastan alebo mnohé iné. Niektoré z nich majú veľmi dlhú dobu rozkladu v prírode, iné sa nemusia rozložiť vôbec. Navyše, ich výroba je často energeticky náročná.

Polyester

Na výrobu polyesteru sa využíva ropa, ktorá sa rovnako používa na výrobu plastových fliaš. Keď operieme naše polyesterové oblečenie, tisíce mikroplastických vlákien sa dostane do vodných ciest. V skutočnosti sa odhaduje, že jediný polyesterový odev uvoľní 1 900 individuálnych plastových mikrovlákien.

Polosyntetické materiály

Polosyntetické materiály v sebe spájajú prírodné zdroje s modernými udržateľnými spôsobmi výroby či spracovania. Patrí sem napríklad viskóza, modal alebo acetát. Sú zväčša recyklovateľné, a preto bývajú dobrou ekologickou voľbou.

Modal, lyocell, cupro

Tieto polosyntetické materiály patria k tým najviac odporúčaným nielen z ekologického hľadiska, ale aj z hľadiska pohodlia a komfortu. Sú biologicky rozložiteľné a na výrobu nepotrebujú ani veľa vody.

Látky

Medzi látky môžeme zaradiť tvíd, brokát, šifón, riflovinu alebo napríklad flanel.

Čo si zapamätať?

S recykláciou oblečenia neodmysliteľne súvisí aj jeho tvorba. Vďaka článku už viete, čo je to fast fashion a prečo je pre životné prostredie škodlivá. Ďalším dôležitým ekologickým faktorom pri výrobe oblečenia je aj materiál, z ktorého je oblečenie vyrobené. A aká je ďalšia cesta oblečenia od výrobcu (nielen) do vašich šatníkov sa dozviete v ďalšom diely článku z tejto série o recyklácií oblečenia.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ