“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Séria – Odevný a textilný priemysel na Slovensku: Nákup lokálneho oblečenia (4)

Našu sériu o odevnom a textílnom priemysle zavŕšime v poradí 4. článkom, ktorý sa venuje nákupu lokálneho oblečenia a udržateľnosti. V prvej časti ste si mohli prečítať o minulosti, súčasnom stave a vyhliadke, akú má odevný priemysel do budúcnosti. V následujúcej časti sme písali o dovoze z východu a predposlednej časti sme sa bližšie pozreli na slovenské podniky a budúcnosť odevného priemyslu

 

Tipy, ako nakupovať oblečenie udržateľnejšie

 

Aj naším pričinením môžeme prispieť k tomu, aby aj móda bola udržateľná a spravodlivá. Pýtate sa, ako na to? V nasledujúcich riadkoch si povieme o tom, ako si vytvoriť udržateľný domov a čo sa oblečenia týka, ako sa správať šetrne.

 

 

Premyslite si, čo chcete kúpiť

 

Predtým, ako sa vyberiete na nákup, zamyslite sa, čo naozaj potrebujete. Máte doma veľké množstvo tričiek, z ktorých väčšinu ani nenosíte? Pri rozhodovaní sa o kúpe nového, zvážte, či ďalší kus oblečenia naozaj potrebujete. Pokiaľ ste si vedomí, že áno, nič vám v tom nebráni.

Pokiaľ však niekde v kútike duše viete, že máte doma kopec nevyužitých vecí, skúste ešte chvíľu počkať a premyslieť si to. Ušetrí vám to tak zbytočne vyhodené peniaze a neprispejete k bezcennému plytvaniu, ktoré je zaťažujúce pre životné prostredie.

 

Zvoľte udržateľné materiály

 

Namiesto polyesterového trička zvoľte radšej konopné alebo ľanové. Polyester je síce veľmi často používaný v odevnom priemysle, no je neudržateľný. Nedá sa rozložiť – zaťažuje prírodu a tiež nie je vhodný ani pre vaše telo. Je nepriedušný a spôsobuje dráždenie pokožky.

Predtým, ako oblečenie kúpite, dôkladne si prezrite, z akých materiálov je vyrobené a snažte sa vybrať si také, ktoré bude pre vaše telo a prostredie nezávadné.

 

Podporte lokálne značky

 

Nákup lokálnej značky automaticky znižuje ekologickú – uhlíkovú stopu už len z toho dôvodu, že oblečenie za vami “neprecestovalo” niekoľko tisíc kilometrov. Podporíte tak slovenskú ekonomiku, zamestnancov, ktorí svoju prácu vykonávajú radi a vy dostanete oblečenie prvotriednej kvality.

 

Kvantita verzus kvalita

 

Nie vždy sa oplatí mať veľa nekvalitného oblečenia, ktoré sa aj tak časom zničí. Skúste radšej zainvestovať do drahšieho kúsku. Zo začiatku sa vám možno bude zdať, že ste minuli veľa peňazí, ale postupom času sa vám vaša investícia vráti. Kvalitné oblečenie nielenže vydrží dlhšie, ale budete vďaka nemu vyzerať aj oveľa štýlovejšie.

Pokiaľ vás aj tak trápi vyššia cena, skúste nájsť taký kus oblečenia, ktorý budete môcť nosiť na viacero spôsobov. Napríklad šaty, ktoré sa dajú rôzne zaviazať, môžu byť vhodnou voľbou, ak nechcete nosiť stále to isté.

Šetriť by ste rozhodne nemali pri kúpe kvalitného spodného prádla. Tento kúsok oblečenia je denne v tešnom kontakte s vašimi intímnymi partiami, a preto si zaslúži špeciálnu pozornosť.

 

Kapsulový šatník

 

Kapsulový šatník je typ šatníka, v ktorom sa nachádza len zopár módnych kúskov, ktoré sú spolu veľmi dobre kombinovateľné. Takýmto spôsobom nepotrebujete veľké množstvo oblečenia a napriek tomu si viete vytvoriť množstvo pekných a vkusných outfitov.

Predtým, ako sa rozhodnete si takýto šatník zaobstarať, mali by ste si najskôr vytriediť svoje staré veci. Následne si zvoľte počet kusov oblečenia pre každý outfit, do úvahy môžete brať aj napríklad farebnosť či štýl. Nakoniec sa snažte už vybrané kúsky rôzne spolu kombinovať a vytvárať si tak jedinečné outfity.

Výhody tohto šatníka sú, že nebudete zahltení toľkými vecami a aj napriek tomu si budete mať vždy čo obliecť. Ušetríte tým svoje peniaze i čas a dopomôžete aj životné prostrediu tým, že si zbytočne nebudete nakupovať ďalšie veci.

 

Navštívte secondhand či swap

 

Množstvo ľudí má akýsi fixný názor o oblečení z druhej ruky a myslí si, že je nepekné či poškodené. Opak však môže byť pravdou. Skúste dať secondhandom druhú šancu, musíte len vyberať. V týchto predajniach sa totiž veľakrát ocitnú veci, ktoré nielenže vyzerajú dobre, ale môžu byť aj kvalitné.

Pokiaľ máte doma nejaké oblečenie, ktoré viete, že už nosiť nebudete a túžite po nejakých nových kúskoch, skúste navštíviť vo vašom okolí swapy. Sú to akési miestne podujatia, ktoré fungujú na princípe výmeny oblečenia. Vy donesiete pekné tričko, ktoré už nenosíte a vyberiete si kúsok, ktorý sa vám bude páčiť.

 

Staré kúsky predajte

 

Ak vám nezostáva veľa času, aby ste navštívili najbližší swap, ale je vám ľúto kúsky zo svojho šatníka vyhodiť, môžete ich skúsiť predať. Existuje množstvo aplikácií, kde stačí oblečenie nafotiť, nahrať a ponúknuť niekomu, komu ešte dobre poslúži. Výhodou predaja oblečenia je aj to, že si môžete zarobiť nejakú tú kačku navyše. Len dajte pozor na nastavenie adekvátnej ceny.

 

                                                                                           Tip: Viete, na čo si dať pozor pri predaji oblečenia?

 

Upcyklácia

 

Skúste dodať vášmu starému svetru novú energiu. Nepáči sa vám výzor vášho oblečenia, ale nechcete ho ešte vyhodiť? Vyskúšajte ho teda upcyklovať – vytvoriť z neho niečo nové, dodať mu atraktivitu. Na sveter môžete napríklad prišiť zaujímavý prvok či ho rôzne zastrihnúť, aby mal jedinečný tvar. Kreativite sa medze nekladú.

Zdroj: Freepik.

Starostlivosť o oblečenie, aby čo najdlhšie vydržalo

 

Nielen o telo, ale aj o samotné oblečenie je potrebné sa správne starať. Tým, že mu doprajeme dôkladnú starostlivosť, aj ono sa nám poďakuje a vydrží nám dlhšie v rovnakej kvalite. Chcete sa zbaviť škvŕn na oblečení alebo neviete, ako oblečenie čo najlepšie uskladniť? V nasledujúcich tipoch si ukážeme, ako na to.

 

Skladovanie

 

Oblečenie by ste mali skladovať na mieste, kde naň nesvieti priame slnko a nie je tam vlhko. Používajte vešiaky, ktoré sú kvalitnejšie. Napríklad na šaty či sukne používajte také, ktoré sú vyrobené z dreva, aby sa nevytvorili rôzne záhyby. Snažte sa, aby veci neboli príliš na seba natlačené, využívať môžete napríklad komínky, v ktorých nebude veľa kusov oblečenia. Na stále príjemnú a sviežu vôňu môžete do šatníka vložiť napríklad vrecúško s levanduľou, ktoré je účinné aj na mole.

 

Pranie

 

Oblečenie vydrží dlhšie, keď sa čo najmenej perie. Väčšinou však tomu nemôžeme zabrániť. Pokiaľ však vaše tričko nie je nijak špinavé či nezapácha, môžete ho skúsiť dať vyvetrať na čerstvý vzduch. Ak je však potrebné prať, je lepšie to robiť na nižších stupňoch, ideálne na 30. Pokiaľ je to možné, používajte také pracie prostriedky, ktoré sú ekologické a šetrné aj k vášmu oblečeniu. Taktiež by ste mali dodržiavať pokyny, ktoré sú napísané na ceduľkách na oblečení, aby ste sa tak vyhli zbytočnému poškodeniu. Pred praním si oblečenie dôkladne vytrieďte podľa farby a materiálu.

 

                                                                      Tip: Viete, ako prať textil, aby nestratil farbu?

 

Sušenie

 

Odporúčame sa vyhýbať sušičke. Jej výhodou síce je, že veci rýchlejšie vyschnú a ušetrí vám to tak čas a energiu, ale oblečenie sa v nej poškodzuje, stráca svoj tvar a opotrebováva sa. Najlepšie je sušenie na prirodzenom vzduchu a vetre. Štipce používajte opatrne, aby sa na oblečení kvôli nim nevyskytli rôzne záhyby a pokrčenia.

Zdroj: Unsplash, Engin Akyurt.

Pár slov na záver celej série

 

Móda nie je len nosenie štýlového oblečenia. Za odevným a textilným priemyslom sa častokrát toho skrýva oveľa viac a ľudia o tom ani nevedia.

Tým, že budeme hovoriť o tom, aká je situácia v týchto odvetviach, budeme poznať minulosť odevného a textilného priemyslu, budeme vedieť, aká nepriaznivá situácia vládne okolo, ale dokážeme poskytnúť aj kroky, ktoré budú viesť k lepšej budúcnosti, tým sa celá situácia môže vylepšiť. Pomôžeme tým tak sebe, druhým a aj planéte.

                        Martina Balážová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ