“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Udržateľný domov: Aké prírodné materiály existujú a aké je ich využitie pri stavbe a v domácnosti?

Využívanie prírodných materiálov na renováciu alebo stavbu budov naberá na popularite. Ekologické témy dnes vládnu svetu, a tak to je aj v stavebníctve. Čoraz viac sa hovorí o moderných stavbách, no ešte viac o alternatívnych, prírodných materiáloch. S rastúcim záujmom o výstavbu ekologického a zdravého domova rastú aj dôvody, prečo sa poobzerat po alternatívach k tradičným stavebným materiálom.

 

Renovujete alebo staviate a zaujímate sa o udržateľnejšie stavebné materiály? Výber prírodných stavebných materiálov môže zútulniť domov a vytvoriť aj zdravšie prostredie. Aké máte na výber a aké je ich využitie?

 

Ekologické materiály alebo zelené stavebné materiály

Tieto materiály sa označujú v stavebníctve ako alternatívne, prírodné (zelené) či tradičné stavebné materiály, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Mali by byť odolné, opätovne použiteľné alebo recyklovateľné. Patria medzi ne najmä drevo, hlina, ovčia vlna, slama, korok, konope, bambus trstina či celulóza.

 

Aj keď mnohé z nich ľudia na stavbu či zateplenie budov využívali už dávno v minulosti, nebol o nich až taký záujem. V súčasnosti a so zvyšujúcim sa ekologickým povedomím sa ľudia k týmto osvedčeným materiálom opäť vracajú.

Druhy udržateľných prírodných materiálov

V súčasnosti na trhu existuje niekoľko prírodných stavebných materiálov a produktov, pomocou ktorých je možné realizovať ekologickú stavbu.

Drevo

Určite najznámejším materiálom je drevo. Často sa používa nielen pri zariaďovaní domácností, ale aj v stavebníctve. Drevené stavby sú z hľadiska životnosti porovnateľné so stavbami z iných materiálov. Drevo je pravdepodobne jediným z tých stavebných materiálov, z ktorého je možné vyrobiť všetky prvky do domu. Drevo možno použiť na stavebné konštrukcie ako aj na drevené podlahy a parkety, na steny a strechy, ale aj na obklady a iné povrchové úpravy.

 

Okrem toho, že drevo je ekologicky udržateľné a ľahko znovu použiteľné, ponúka vynikajúcu tepelnú izoláciu a ochranu proti hluku. Ponúka tiež lepšiu kvalitu vzduchu a zmierňuje vlhkosť.

 

Najpoužívanejšími materiálmi pri výstavbe súčasných drevostavieb sú OSB dosky a drevovláknité dosky.

OSB dosky

OSB dosky možno použiť v interiéri aj exteriéri. Sú to plošne lisované dosky z veľkoplošných triesok a manipulácia s nimi je jednoduchá. Najčastejšie sa používajú ako nosné dosky a parozábrana z interiérovej strany.

 

Zdroj: Pixabay

 

Drevovláknité dosky

Aj keď drevovláknité dosky sú tradičným a estetickým riešením, u nás sú menej známym materiálom. Masívne drevo sa vyznačuje veľmi dobrou tepelno-izolačnou vlastnosťou a príjemným vzhľadom. Je charakterizované vysokou mechanickou pevnosťou. Drevovláknité dosky sa najčastejšie používajú z exteriérovej strany a plnia funkciu obalového plášťa celej stavby.

Hlina

Hlina ako stavebný materiál sa používa vo forme nepálených tehál alebo ako omietka. Slúži ako nosná konštrukcia, ale aj ako estetický prvok. Často sa využíva v kombinácií so slamou a drevom. Hlina je odolná voči ohňu, absorbuje nadbytočnú vlhkosť, pohlcuje škodlivé látky, dokáže ztlmiť hluk (zvuková izolácia) a pohltiť aj mikrovlnné telefónne signály. Nevýhodou stavieb z hliny je to, že sa nehodia do povodňových oblastí.

Ovčia vlna

Ďalšou skvelou alternatívou je ovčia vlna. Ovčia vlna disponuje takmer so všetkými potrebnými vlastnosťami zdravého, prirodzeného a hodnotného materiálu. Čím extrémnejšie podmienky, tým viac sa prejavia jej pozitívne vlastnosti. V porovnaní s niektorými prírodnými izolantmi ako je bavlna je ovčia vlna rozšírenejšia, dá sa ľahšie zozbierať a rýchlo sa regeneruje.

 

Za jej pomoci je možné v objekte vytvoriť príjemný chlad v lete a zdravé teplo v zime. Ovčia vlna sa používa najmä ako výplňová izolácia do stien, stropov, striech a podláh a na fasády.

Výhody ovčej vlny

  n

 1. skvelé tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti
 2. n

 3. odolná proti starnutiu
 4. n

 5. vytvára zdravú klímu v miestnosti
 6. n

 7. schopnosť pohlcovať vlhkosť
 8. n

 9. reguluje vlhkosť vzduchu
 10. n

 11. schopnosť pohlcovať zdraviu škodlivé látky
 12. n

 13. príjemná na dotyk
 14. n

 15. ľahká manipulácia
 16. n

 17. kompostovateľná, prípadne znovu použiteľná, obnoviteľná surovina

 

Vďaka jej skvelým vlastnostiam a schopnostiam je jej využitie široké, nielen v stavebníctve, ale aj v textilnom priemysle.

 

Nevýhodou ovčej vlny je, že pri spracovaní je potrebné ju ošetriť, aby bola odolná proti hmyzu a vzniku plesní a húb.

Slama / Slamené baly

Ďalšou z možností je slama. Slamené baly sú lokálnym a obnoviteľným materiálom vyrobenými baliacimi strojmi na poli. Zlisovaním obilnej slamy a jej oblepením recyklovateľnou lepenkou sa vyrába ďalší prírodný materiál na stavbu, známy ako ekopanel. Slamené balíky sú všestranný prírodný stavebný materiál, dajú sa použiť ako výplňový materiál, pretože neprepúšťajú vzduch a vlhkosť, ale aj ako nosný materiál schopný podoprieť konštrukciu strechy. Môžu sa tiež umiestniť do stien, do podkroví a stropov, aby prispeli k chladeniu domu v lete a zachovania teplôt v zime. V interiéri sa slama obyčajne omieta hlinenou omietkou.

Výhody slamy

  n

 1. skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a zvukovoizolačné vlastnosti
 2. n

 3. tvarová aj funkčná variabilita
 4. n

 5. ľahká manipulácia
 6. n

 7. obnoviteľný materiál, ľahká recyklácia kompostovaním

 

Slamené baly je potrebné správne skladovať a pri výstavbe chrániť pred dažďom.

Konope

Konope je veľmi obľúbená poľnohospodárska plodina a vďaka svojim vlastnostiam je obľúbeným stavebným materiálom. Darí sa jej na zlej pôde, nepotrebuje hnojivá ani chemické postreky. Využitie konope je rôznorodé. Je možné ju použiť v rámci striech, stien, fasád a priečok v interiéri. Takisto môže byť súčasťou stropov a podláh ako izolácia proti hluku. Vďaka tepelno-izolačným vlastnostiam je možné vytvoriť príjemnú izbovú teplotu v miestnostiach. Práca s ňou je jednoduchá a zdraviu neškodná.

Výhody konope

  n

 1. veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, môže akumulovať teplo, odolné proti krátkodobému vlhnutiu a starnutiu, vhodné pre drevostavby
 2. n

 3. ideálny materiál pre použitie do otvorených skladieb a drevostavieb
 4. n

 5. odolnosť voči vlhkosti
 6. n

 7. dobrá spracovateľnosť
 8. n

 9. nedráždi pokožku
 10. n

 11. nemusí sa ošetrovať proti moliam a hmyzu
 12. n

 13. kompostovateľná a obnoviteľná surovina

Korok

Zdroj: Pixabay

 

 

Korkové dosky sa vyrábajú pri zvýšenej teplote v kombinácii s vysokým tlakom bez použitia spojív a využívajú sa na zateplenie fasád, základov, striech, podláh, stien, priečok a stropov. K popredným vlastnostiam korku patrí nenasiakavosť, vyrovnáva kolísanie teploty a vlhkosti vzduchu v interiéri, čím zlepšuje klímu v domácnosti. Je vhodný aj pre alergikov, pretože neabsorbuje prach.

Výhody korku

  n

 1. dobré tepelnoizolačné a tepelnoakumulačné vlastnosti
 2. n

 3. reguluje vlhkosť
 4. n

 5. odolný proti vplyvom počasia a starnutiu
 6. n

 7. odolný voči hubám aj plesniam, antibakteriálny
 8. n

 9. dlhá životnosť
 10. n

 11. rozmerová stálosť,
 12. n

 13. prírodný produkt, kompostovateľný
 14. n

 15. malé zaťaženie životného prostredia pri výrobe

 

K nevýhodám tohto materiálu patrí vyššia cena a vzdialenosť výskytu suroviny (dlhé dopravné trasy).

Celulóza

Celulóza je vlákno, ktoré je základom všetkých pozemských rastlín. Výroba celulózovej izolácie je závislá od recyklácie novinového papiera. Ten sa spracuje tak, že konečný výrobok (fúkaná celulóza) má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň je ošetrený prírodnými prostriedkami.

Fúkaná izolácia

Tepelnoizolačné vlastnosti fúkanej izolácie závisia od jemnosti rozvláknenia a dĺžky vlákien. Fúkaná izolácia je vhodná najmä na tepelnú a akustickú izoláciu stropov, striech, stien a podláh. Používa sa na zateplenie zložitejších priestorov pri rekonštrukciách aj novostavbách. Izolácia sa môže nastriekať priamo na steny s prímesou vody alebo na tenšie akustické povrchy vhodné do interiéru.

Výhody celulózy

  n

 1. dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, dobrá tepelná akumulácia
 2. n

 3. rýchla aplikácia, málo odpadu
 4. n

 5. kvalitné vyplnenie aj zložitejších konštrukčných prvkov bez spojov a tepelných mostov
 6. n

 7. dobre reguluje vlhkosť
 8. n

 9. dlhá životnosť
 10. n

 11. odolnosť voči hlodavcom, hmyzu a plesniam
 12. n

 13. ekologický materiál vyrobený z recyklovaného novinového papiera

 

Pri stavbe je dôležité dbať na profesionálnu aplikáciu, aby sa predišlo akýmkoľvek chybám.

Trstina

Ďalší prírodný stavebný materiál je trstina, ktorá sa spracováva do stavebných materiálov dosiek alebo rohoží. Je možné ju použiť ako nosič omietky, strešnú krytinu alebo v podobe tepelnoizolačných dosiek z exteriérovej či interiérovej strany domov a budov. Trstina je od slamy výraznejšie tvrdšia a nepodlieha biologickému rozpadu. Jej vysoký obsah kyseliny kremičitej znižuje riziko jej zhorenia.

 

Bambus

Zdroj: Pixabay

 

Bambus sa považuje za jeden z najlepších ekologických stavebných materiálov. Bambusové drevo je pevne a dokonca dokáže konkurovať aj oceli či betónu. K jeho ďalším plusom patrí nesmierne rýchly rast a protipožiarna odolnosť. Je 100% biologicky odbúrateľný a antibakteriálny. Okrem toho znižuje znečistenie ovzdušia a má vynikajúcu schopnosť absorbovať vodu, preto je pre mnohých perfektnou voľbou v stavebnom svete.

9 výhod udržateľnej stavby

  n

 1.  Dlhodobosť

Udržateľnosť je určená na to, aby niečo vydržalo. Jedným z hlavných dôvodov používania udržateľných stavebných materiálov je postaviť dom tak, aby vydržal čo najdlhšie. Dom s dlhšou životnosťou znamená aj menej starostlivosti a teda aj nižšie náklady na údržbu. Tu je len niekoľko príkladov ako prírodné materiály zakomponovať do domova: odolné bambusové a korkové steny, drevené podlahy a parkety, solárne panely, koberce z prírodnej vlny, ľan a ľanové látky na zateplovanie a podobne.

  n

 1.  Nižšie náklady na výstavbu

Celkovo stojí výstavba z prírodných materiálov menej než bežná budova, pretože na jej dokončenie je potrebných menej zdrojov (napr. voda a energia). Navyše, udržateľné budovy majú veľkú návratnosť investícií a hodnota nehnuteľnosti sa tak výrazne zvyšuje.

  n

 1.  Lepšie využitie prírodných zdrojov a materiálov

Udržateľné budovy hospodária s vodou efektívnejším a ekologickejším spôsobom. Môžu byť vybavené systémami, ktoré dokážu recyklovať vodu, ako je napríklad zberom dažďovej vody na čistenie toaliet. Udržateľné budovy môžu taktiež zhromažďovať a uchovávať prírodnú energiu (slnečná alebo veterná energia), ukladať ju a opätovne využívať.

  n

 1.  Ochrana životného prostredia

Prírodné materiály používané pri výstavbe výrazne prispievajú k ochrane životného prostredia a k znižovaniu odpadu. Inštalácia dobre izolovaných okien, stropov a stien môže zabezpečiť, že sa energiou nebude plytvať. Okrem toho používanie solárnych ohrievačov, izolovaných klimatizačných potrubí a fotovoltaických panelov môže zvýšiť energetickú efektívnosť budov, čo je výrazne menej škodlivé pre životné prostredie.

  n

 1.  Šetríte energiu aj peniaze

Používanie prírodných materiálov vedie k lepšie izolovanej domácnosti čím šetríte nielen životné prostredie, ale aj vaše financie a to z dlhodobého hľadiska.

  n

 1.  Zdravý, pohodlný a udržateľný domov

Domy postavené z prírodných materiálov, sú omnoho zdravšie aj pohodlnejšie. Udržateľné stavebné materiály emitujú málo, ak vôbec nejaké, zdraviu škodlivých látok a zlepšujú kvalitu ovzdušia, ako napríklad výrobky z ovčej vlny do domácnosti (koberce).

  n

 1.  Menej odpadu

Mnoho udržateľných stavebných materiálov sa používa opätovne alebo sa recykluje. Je samozrejmé, že čím viac opakovane používame produkty, tým menej odpadu produkujeme. Zelené budovy minimalizujú odpad svojou nižšou záťažou na životné prostredie a využívaním obnoviteľných zdrojov a materiálov. Aj keď niekedy nie je možné mať dom, ktorý je vyslovene postavený z prírodných materiálov, je dobré vedieť, že použitím čo i len jedného alebo dvoch udržateľných stavebných materiálov sa môže znížiť vaša uhlíková stopa.

  n

 1.  Lokálne produkty

Miestne, lokálne produkty sú obzvlášť udržateľné, pretože eliminujú náklady a spotrebu energie, ktoré sú spojené s prepravou stavebného materiálu po celom svete. Ak si zakúpite miestne produkty pre váš domov, podporíte tak slovenskú ekonomiku, ako aj domácich výrobcov.

  n

 1.  Mnoho štýlov udržateľnosti

Či už preferujete minimalizmus, moderny alebo rustikálny štýl – aj s prírodnými stavebnými materiálmi je možné vytvoriť trvalo udržateľný dom, ktorý bude zodpovedať vášmu osobnému štýlu.

 

Udržateľné stavebné materiály vám ušetria peniaze, predĺžia životnosť vášho domova, urobia váš domov hodnotnejším a znížia škodlivé vplyvy na životné prostredie.

 

Ak chcete znížiť vašu uhlíkovú stopu, stavte na prírodné stavebné materiály. Netreba hneď prevrátiť celý dom naruby, dôležité je len začať a robiť detské kroky. Začnite napríklad výmenou žiaroviek za efektívnejšie, kúpou lokálnych produktov pre vašu domácnosť či zadovážením ekologicky a zdravotne nezávadných hračiek pre deti. Každá maličkosť sa počíta.

 

Výstavba z prírodných materiálov v poslednej dobe priťahuje čoraz väčšiu pozornosť u nás. Udržateľná výstavba nie je len o vytvorení budovy, ktorá má nízky dopad na životné prostredie, je to zároveň aj nová perspektíva v stavebnom priemysle, ktorá má za účel zlepšiť spôsob akým ľudia žijú a stavajú.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ