“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Včelie svetlo od dizajnéra Eduarda Seiberta

 

 

Asi už väčšina z Vás vie že včely sú pre našu planétu veľmi dôležité, nakoľko zabezpečujú až 95% opeľovania rastlín. Aktuálna situácia včiel je smutná keďže ich populácia sa znížila až o 80%. Preto vznikajú vo svete rôzne projekty na ich záchranu a obnovenie včelstiev.

nHlavným produktom je samozrejme med, ale včely sa vedia odvďačiť okrem medu, aj propolisom a voskom. A práve vďaka Českému dizajnérovi Eduardovi Seibertovi vyrábajú aj dizajnové svietidlá a sviečky z vosku priamo vo svojom úle.

Zdroj: BeeHive

nZnačka BeeHive sa teda venuje výrobe svietidiel a sviec, ktoré sú vyrábané včelami priamo v ich úle. Aby ste si to vedeli predstaviť. Do úľu je vložený voskový rám a včely okolo dizajnového rámu vytvoria voskový obal a tak vznikne daný produkt. Aktuálne takýto spôsob, kde sa včely stávajú architektmi nie je veľa. Podobnou technikou vyrába predmety len jeden umelec z Číny a Slovák Tomáš Libertiny, ale ani jeden z nich sa netýka osvetlenia. Sú to skôr umelecké diela.

Zdroj: BeeHive

nPri výrobe produktov BeeHive sa zhodnocuje včelia nadprodukcia vosku. Vosk má jedinečné mäkké optické vlastnosti, je prirodzene antistatický a bonusom je jeho príjemná vôňa. 
nAktuálne je do daných svetiel inštalovaná 2 wattová LED dióda s nízkym výdajom tepla, a to všetko z dôvodu, aby sa vosk nezahrial nad 62 stupňov aby sa vosk nezačal roztápať. Preto je svetlo skúr vhodné ako dizajnový doplnok.
nVýroba jedného svetla zaberie včelstvu, kde je približne 60 tisíc robotníc asi 14 dní. V jednom úle tak môžu vznikať až tri produkty naraz. Podľa Eduarda by tienidlo vedeli vyrobiť aj rýchlejšie, ale celý projekt sa zameriava chovať sa k včelám ohľaduplne, a preto nie je na včely vyvíjaný žiadny nátlak.

nV roku 2021 by BeeHive rád vyrobil 100 kusov tienidiel, toto číslo sa dá samozrejme zvýšiť a pomôcť by tomu mohol aj sám Eduard nakoľko rozmýšľa že by začal včeláriť aj sám.

Zdroje: BeeHive, Czechcrunch

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ