“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Výroba z kože a upcyklovaných komponentov

Na výrobu svojich výrobkov značka Tithana používa hovädziu a teľaciu kožu ale aj kožu z použitých kožených odevov.

 

Skúste sa nám v krátkosti predstaviť, a ako vznikala Vaša značka Tithana?

V krátkosti, sme Eva a Jakub. Jakub, môj synovec, prišiel za mnou pred časom s nápadom výroby kvalitných kožených výrobkov, hlavne teda pánskych ľadviniek. Keďže už ako tínedžerka som milovala šitie a po revolúcii som sa zamestnala vo výrobe koženej galantérii neváhala som ani sekundu a od vtedy spolu pracujeme na budovaní našej značky. Jakub má na starosti propagáciu a predaj. Taktiež sleduje trendy a prichádza s novými nápadmi, pričom spolu pracujeme na technickom spracovaní daného výrobku. Následne ja tieto predstavy a nápady pretavím do výrobku. 

 

Prečo Tithana znamená to niečo?

V gréckej mytológii boli títáni vznešení nebešťania, synovia a dcéry boha neba a matky zeme. Také vznešené sa snažíme robiť aj naše výrobky. Odolné a praktické po otcovi, pritom krásne, rozumné a rešpektujúce prírodu po matke. Taktiež to v nejakom africkom jazyku znamená „Milujme sa navzájom“,  čo nás potešilo.

 

Mala ste pred založením značky skúsenosti s podnikaním?

Áno, ja podnikám už viac ako 16 rokov, pričom moje podnikanie sa vždy sústreďovalo okolo práce s kožou, s ktorou mám už viac ako 20 ročné skúsenosti. Jakub sa živí ako grafický dizajnér. Avšak ani jeden sme ešte neskúšali budovať vlastnú firmu alebo značku, preto je pre nás každý deň niečo nové. Každý by sa chcel učiť z chýb niekoho iného, ale samozrejme my sa učíme hlavne z tých našich. Zatiaľ predávame v pomerne malých množstvách (you know, pay´s not great, but the work is hard), ale veríme že si postupne vybudujeme dôveru a dobré meno a zákazníci si vyberú tašku práve od nás. 

 

Z akých materiálov sú vyrábané Vaše produkty?

Naše výrobky sú z hovädzej usne pričom niektoré prevažne vnútorné časti sú vyrobené z teľacej nappy. Ako vnútorné komponenty sa snažíme však využívať materiály pochádzajúce z už nepoužívaných kožených odevov ako napríklad staré kožené sukne či bundy. Pri niektorých kusoch ktoré vyrobíme len v malom používame aj farbené kozie kože, ktoré su o niečo tenšie.

 

Opíšte nám v skratke ako prebieha celkový postup výroby a vytvorenie jednotlivých produktov?

Samozrejme, ako prvý musí byť nápad. V tejto fáze výroby sa zamýšľame nad tým, čo by mohlo byť zaujímavé alebo čo môže ľuďom chýbať. Ak nápad máme, je najskôr potrebné pripraviť prototyp výrobku. 

Samotná príprava výrobku začína nakreslením návrhu, ktorý má svoj tvar a rozmer na základe ktorých sa prevedie na strih a šablónu. Šablóna sa prekreslí na kožu s použitím šidla na kožu a potom jednotlivé diely postupne strihám alebo režem s pomocou dlhých ostrých nožov. Niekedy, ešte pred samotným zošitím jednotlivých časti výrobku, je potrebná úprava niektorých detailov, napríklad viditeľné hrany jemne zabrúsim a štetcom nanášam špeciálnu farbu na kožu. Ak je potrebné pred zošitím niektoré časti najskôr zlepiť, lepené časti uhladím jemným poklepkávaním kladivkom alebo použijem lis.    

Jednotlivé prototypy výrobkov aj sami testujeme a dolaďujeme niektoré maličkosti ako aj rozmery dielov. Na základe našich skúseností s daným prototypom výrobku sa pripravia nové šablóny so zapracovanými zmenami. Keď máme toto všetko pripravene, môžeme vyrobiť produkt, ktorý ide k zákazníkovi. 

 

Všetko si šijete sama alebo Vám s tým niekto pomáha? 

Všetko si šijem sama. 

 

V čom sú vaše výrobky iné od konkurenčných?

Všetky výrobky sú vyrobené len z kvalitných materiálov či už ide o použité nite alebo samotnú kožu. Navyše už v rámci samotného návrhu produktu ako aj počas samotného procesu výroby produktu poctivo a detailne pristupujeme ku každému jednému výrobku, pričom nám nejde o kvantitu ale o kvalitu a samozrejme robíme ich s radosťou a láskou. Sú to doplnky spájajúce reálnu funkčnosť, odolnosť, čistý dizajn a to všetko s úctou k prírode. Naše motto „your life inside“ vyjadruje, že zákazníka budú sprevádzať v každej situácii a so správnou starostlivosťou mu môžu vydržať minimálne jeden život.

 

Kde všade môžeme nájsť Vaše produkty? Máte aj svoju vlastnú kamennú predajňu?

Máme vlastný internetový obchod (ktorý čaká veľká prerábka) a hoci vlastnú predajňu nemáme, naše výrobky môžete nájsť aj v Place store v Bratislave na Hurbanovom námestí. Často ešte vyrábame na osobné požiadavky.  

 

Chystáte do budúcna aj nové veci prípadne iné farebné variácie?

V budúcnosti by sme určite chceli rozšíriť sortiment o nové strihy už zaužívaných produktov ale aj úplne nové, väčšie tašky. Momentálne sme už rozšírili aj farebnú paletu štítkov ktoré rezprezentujú našu značku a aj farby produktov. Chystáme na to aj nový e-shop, kde bude jednoduchšie si vyklikať svoju ideálnu farebnú kombináciu. 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ